Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Ziemniaka w Celbowie 2019 - przednia zabawa: tańce, muzyka, pyszne potrawy z kartofli i konkurencje, których zwycięzców przedstawiamy.

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Przy Wiejskim Klubie Kultury w Celbowie odbył się tradycyjny już 12. Dzień Ziemniaka Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Koło Gospodyń Wiejskich i Wiejski Klub Kultury w Celbowie przy współpracy z Pomorsko-Mazurską Hodowlą Ziemniaka Oddział w Celbowie. Celem imprezy była integracja społeczeństwa wokół tradycji świętowania płodów rolnych. Bohaterem spotkania był ziemniak – jako roślina będąca źródłem nie tylko naszego pożywienia, ale i stanowiąca dla nas wartość kulturową.

Wykopki w Celbowie były wstępem do Dnia Ziemniaka, który odbył się w niedzielę 29 września 2019. Bardzo tradycyjne i szybkie: uczestnicy przebrani w "wykopkowe" stroje mieli zaledwie 15 minut na wydobycie bùlew. Która drużyna zebrała najwięcej kartofli w ograniczonym czasie? W konkurencji „Wykopki jak za dawnych lat” pierwsze miejsce zajęło KGW Karlikowo, które zebrało aż 157 kg ziemniaków! Na drugim miejscu znalazło się KGW Łebcz - 135 kg, na trzecim miejscu było KGFW Werblinia - 134 kg. Czwarte miejsce wywalczyło KGW Mieroszyno - 127 kg, piąte KGW Domatówko -126 kg, a szóste KGW Starzyński Dwór - 126 kg.
Podczas tej konkurencji komisja oceniała także stroje wykopkowe, tutaj pierwsze miejsce zajęło KGW Karlikowo, drugie miejsce powędrowało do KGW Gnieżdżewo, a trzecie do KGW Osłonino.

Na zabawie pojawiło się wielu mieszkańców Celbowa i okolicznych wiosek, a także szesnaście delegacji kół gospodyń wiejskich z terenu ziemi puckiej.
Wśród gości byli m.in. wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, z-ca wójta gminy Puck Piotr Neubauer, przewodniczący Rady Gminy Puck Adam Styn, przewodnicząca Rady Gminnej KGW Regina Kwidzińska, sołtys Żelistrzewa Szymon Dettlaff oraz poseł RP Kazimierz Plocke.
Uczestników imprezy powitała przewodnicząca KGW Celbowo Klaudia Kościelna, a nad całością imprezy czuwał Brunon Ceszke (OKSiT).

Imprezie towarzyszyła wystawa ziemniaków. Miejscowa firma zaprezentowała siedem odmian tej rośliny (w tym: trzy jadalne i cztery skrobiowe). Na tle kaszubskich melodii zespołu „Bliza” oraz miejscowej wokalistki Anny Gross, odbyły się ziemniaczane konkurencje. Panie w strojach kaszubskich rywalizowały w obieraniu ziemniaków, tarkowaniu ziemniaków, „sadzeniu” i zbieraniu ziemniaków. Nie obyło się również bez konkursu wiedzy o tej wybitnej roślinie. Dwanaście kół gospodyń wiejskich przygotowało na konkurs „potrawę z ziemniaka”.

wideo: Magdalena Gębka-Scuffins

Po raz pierwszy odbyła się profesjonalna prezentacja kuchni regionalnej. Ciekawostki kulinarne z zakresu ziemniaka przedstawił prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich z Pomorskiej Akademii Kulinarnej Krzysztof Szulborski. Uczestnicy festynu mieli później okazję zdegustowania dwóch regionalnych potraw: zupy ziemniaczanej z chmurką śmietanową oraz golce ziemniaczane z okrasą.
Najlepszą potrawę z ziemniaków przygotowało KGW Połchowo -pierogi ziemniaczane. drugie miejsce w tej konkurencji przyznano KGW Mieroszyno za zapiekankę ziemniaczaną, a trzecie miejsce powędrowało do KGW Domatówko za „Kartoflaka”.

W konkurencji obierania kartofli i uzyskania najdłuższej skórki pierwsze miejsce zdobyło KGW Mieroszyno na równi z KGW Połchowo - 72 cm, na drugim miejscu było KGW Rekowo Górne - 69 cm.
Tarkowanie ziemniaków: zdecydowanie najszybszą w tej konkurencji była pani z KGW Leśniewo. Na drugim miejscu znalazła się przedstawicielka KGW Karlikowo, a na trzecim KGW Werblinia.
W torze przeszkód czyli w „sadzeniu” i zbieraniu ziemniaków wygrało KGW Domatówko - 32,15 sek, na drugim miejscu znalazło się KGW Werblinia - 33,75 sek, a na trzecim KGW Lisewo 34,62 sek.

Konkurs wiedzy o ziemniaku wygrał mieszkaniec Pucka Jan Trofimowicz.

„Dzień Ziemniaka” to również okazja do kolejnego szukania „stwora ziemniaczanego”. Szczęście uśmiechnęło się tym razem do trzech młodzieńców z Celbowa, którzy tym samym zdobyli tradycyjną nagrodę 300 kg ziemniaków – ufundowaną przez miejscowy zakład ziemniaka.

Na imprezie pojawili się przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiewnictwa Oddział w Pucku. Pracownicy tej firmy służyli informacją o wszelkich sprawach związanych z produkcją roślinną, w tym ziemniaków. Uczestnicy imprezy mieli możliwość skorzystania z degustacji przygotowanych potraw przez koła gospodyń oraz ze stoisk z potrawami z ziemniaka miejscowego KGW. Największym powodzeniem cieszyły się placki ziemniaczane. Impreza zakończyła się występem zespołu „Latino Lovers” ze Śląska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na hel.naszemiasto.pl Nasze Miasto