Dzienny Dom Pobytu w Celbowie oficjalnie otwarty: ruszyły też interesujące zajęcia dla seniorów z powiatu puckiego | ZDJĘCIA, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins

Wideo

Udostępnij:
Budynek dawnej szkoły w Celbowie zmienił swoje oblicze: został wyremontowany, z lekka przebudowany i stał się Dziennym Domem Pobytu, w którym seniorzy z powiatu puckiego mogą spędzać czas w towarzystwie rówieśników, jednocześnie biorąc udział w najróżniejszych zajęciach: od terapeutycznych po relaksujące.

Dzienny Dom Pobytu w Celbowie działa prężnie i opiekuje się seniorami już od 28 października 2021 r., ale w piątek, 26 listopada 2021 r. nastąpiło oficjalne i uroczystsze otwarcie placówki, na którym pojawili się m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, starosta powiatu puckiego Jarosław Białk, wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, a także władze miasta Puck oraz gmin Władysławowo i Kosakowo.

Obecnie w Dziennym Domu Pobytu Seniora w Celbowie czas spędza 20. seniorów, ale miejsce jest dla 30. Na pozostałe 10 miejsc ruszyły zapisy.

Jak wygląda dzień w DDP w Celbowie?

Podopieczni przyjeżdżają rano, mają krótki trening orientacji w rzeczywistości, a następnie udają się na śniadanie. Później mają najróżniejsze zajęcia: terapeutyczne, usprawniające, ruchowe, plastyczne, kulinarne. Jak zapewnia szefowa domu seniora w Celbowie, oferta zajęć będzie rozszerzana, by dostosować się do zainteresowań uczestników. Ci mają też możliwość swobodnego wypoczynku: nie mają obowiązku uczestniczenia w zajęciach, jeśli nie mają na to siły.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom seniorów - mówi kierownik Dziennego Domu Pobytu w Celbowie Katarzyna Wojtowicz. - Osoby, które są zmęczone w czasie zajęć, czy np. po spacerze, mogą po prostu pójść i się położyć.

Dom seniora w Celbowie to tylko część większego projektu.

Dzienny Dom Pobytu w Celbowie to część projektu opierającego się o kompleksowy system wsparcia mieszkańców miast i gmin powiatu puckiego w wieku senioralnym i ich opiekunów, którego partnerem głównym jest gmina Puck, we współpracy z miastem Puck, gminą Władysławowo, gminą Kosakowo i Fundacją Phenomen.

Całkowita kwota wydatków kwalifikowanych na ten projekt wynosi ponad 12 mln zł, na szczęście udało się pozyskać dofinansowanie w wysokości ponad 11,5 mln zł (około 95%) z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

- Projekt skierowany jest ogółem do 600. osób (355. kobiet i 245. mężczyzn) zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z terenu gmin Puck, Kosakowo, Władysławowo i miasta Puck - informuje Urząd Gminy Puck. - Przede wszystkim są to seniorzy (535 osób w wieku 60+), w tym z niepełnosprawnościami i chorobami przewlekłymi oraz opiekunowie osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

Założenia tego projektu są bardzo obiecujące zarówno dla seniorów, jak i ich opiekunów. Oprócz stworzenia Dziennego Domu Pobytu w Celbowie, oferującego 30 miejsc pobytu i 5 miejsc opieki wytchnieniowej, powstanie także osiem klubów seniora: pięć na terenie gminy Puck i po jednym w mieście Puck, gminie Władysławowo i gminie Kosakowo.

Klub Seniora w Pucku oraz Klub Seniora w gminie Kosakowo zostały już otwarte, natomiast Klub Seniora we Władysławowie czeka z otwarciem na adaptację lokalu.

- Wspólnie z naszymi partnerami zrealizowaliśmy projekt dotyczący ludzi w wieku senioralnym, to jest kompleksowe wsparcie tych ludzi - mówi wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. - Z naszych działań powstał Dzienny Dom Pobytu seniora w Celbowie dla 30. osób plus dla pięciu osób wymagających wsparcia wytchnieniowego, trzy kluby: we Władysławowie, w Pucku, w gminie Kosakowo oraz pięć klubów senioralnych na terenie gminy Puck, które już zaczynają działać.

Dzienny Dom Pobytu w Celbowie oficjalnie otwarty: ruszyły te...

Inicjatywa i projekt, którego celem jest zadbanie o seniorów, spodobał się marszałkowi województwa pomorskiego, który ma nadzieję, że takie miejsca powstaną na całym Pomorzu.

- Podziwiam wójta Puszkarczuka, że podjął się koordynacji takiego dużego projektu, który obejmuje kilka takich miejsc, obejmujący tym samym opieką 600 osób. To jest naprawdę rzecz nie do pogardzenia - mówi Mieczysław Struk. - Będziemy chcieli ten program kontynuować w kolejnym okresie programowania, aby tego typu obiekty powstawały w każdej gminie w województwie pomorskim, aby żaden senior, który chce mieć kontakt ze swoim kolegą, koleżanką w swoim wieku, chce się nadal rozwijać, chce wiedzieć więcej o świecie, nie był pominięty.

Starosta powiatu puckiego zauważył plus powstania tej placówki w Celbowie nie tylko z punktu widzenia opieki i rozwoju dla starszych mieszkańców powiatu puckiego, lecz też od strony podnoszenia walorów miejsc na ziemi puckiej.

- Jest to fantastyczne przedsięwzięcie, a w przypadku Celbowa jest to druga dodatkowa wartość, gdyż z malutkiej szkoły, która nie była już potrzebna, z budynku, który nie był kondycyjnie najlepszy, stworzono przepiękny obiekt, który dalej służy celom publicznym, a swoim wyglądem i architekturą rzutuje na piękno tej wsi - podkreśla Jarosław Białk.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie