Emerytura po 25 latach służby, około 4 tys. zł "na rękę", trzynastka - to część walorów pracy w KPP w Pucku. Jak wygląda rekrutacja?

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
st. sierż. Ewa Bresińska
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Komenda Powiatowa Policji w Pucku rekrutuje! Jeśli rozważasz wstąpienie w szeregi niebieskich mundurów, to ten artykuł wyjaśnia proces rekrutacyjny, policyjne zarobki i sposób złożenia podania.

Zawód policjanta to wyzwania, a jednocześnie marzenie wielu młodych ludzi.

- Z pewnością jest to ciekawa służba, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie, gdzie jego umiejętności i zdobyta wiedza pomogą podnieść poziom bezpieczeństwa obywateli - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Służba prewencyjna, kryminalna, dochodzeniowo-śledcza, ruchu drogowego, policyjni antyterroryści, technicy kryminalistyki, profilaktycy, psycholodzy, przewodnicy psów, policjanci z laboratorium kryminalistycznego, rzecznicy prasowi, funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą, korupcyjną, cybernetyczną, narkotykową czy zorganizowaną.

Wyżej wymienione kierunki to tylko namiastka możliwych dróg, które można obrać, decydując się na służbę w szeregach policji.

- Z pewnością to wymagająca misja, która kosztuje wiele wyrzeczeń nie tylko samych zainteresowanych, ale i ich rodzin - wyjaśniają policjanci z Pucka. - Ale to także gwarancja realizowania swoich pasji, którą jest pomoc innym i zwalczanie wszelkich mechanizmów przestępczych.

Kto ma szansę na pracę w puckiej policji?

Kto może zostać policjantem? Obywatel Polski o nieposzlakowanej opinii z co najmniej średnim wykształceniem. Trzeba też mieć zdolności fizyczne i psychiczne do służby, być niekaranym oraz być osobą, której można powierzyć informacje niejawne.

Służbę w policji możesz pełnić jeżeli jesteś obywatelem Polski:

 • o nieposzlakowanej opinii,
 • który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • korzystającym z pełni praw publicznych,
 • posiadającym co najmniej średnie wykształcenie,
 • posiadającym zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jesteś się podporządkować,
 • dajesz rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
 • ponadto jeżeli jesteś mężczyzną, powinieneś posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej–czyli mieć odbytą zasadniczą służbę wojskową lub zostać przeniesiony do rezerwy (odpowiedni wpis w książeczce wojskowej).

Tyle mówią podstawowe wymogi formalne. Jeżeli się spełnia, to można rozpocząć starania o przyjęcie w policyjne szeregi. Krok pierwszy to złożenie dokumentów niezbędnych do przyjęcia. Szczegóły wymaganych dokumentów znajdują się na stronie www.dobor.pomorska.policja.gov.pl.

Ile zarabiają mundurowi?

Wynagrodzenie przed ukończeniem 26 roku życia i po ukończeniu 6,5 miesięcznego szkolenia zawodowego podstawowego to ok. 4 tys. zł netto, a w trakcie 6,5 miesięcznego szkolenia zawodowego podstawowego
to ok. 3 tys. zł netto.
Po ukończeniu 26 roku życia i po ukończeniu 6,5 miesięcznego szkolenia zawodowego podstawowego
wynagrodzenie wynosi ok. 3,6 tys. zł netto, a w trakcie 6,5 miesięcznego szkolenia zawodowego podstawowego
ok. 2,7 tys. zł netto.

To jednak nie wszystko, gdyż wynagrodzenie policjanta to suma kilku składników. Wynagrodzenie podstawowe oraz:

 • nagroda roczna tzw. trzynastka,
 • nagrody jubileuszowe,
 • równoważnik za umundurowanie,
 • coroczne dofinansowanie do wypoczynku policjanta uzależnione od liczby członków rodziny,
 • zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby,
 • coroczny płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych,
 • płatne nadgodziny,
 • zasiłek na zagospodarowanie przysługujący w związku z mianowaniem Cię na policjanta w służbie stałej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego – tzw. czternastka.

Komenda Powiatowa Policji w Pucku zachęca do wstąpienia w jej szeregi.

By rozpocząć proces rekrutacji w szeregi policji, należy dostarczyć wszystkie wymagane dokumenty do Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku lub do jednej z komend miejskich/powiatowych z terenu naszego województwa, np. Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

Wypełnione dokumenty można również przesłać na adres:
Zespół ds. Doboru
Wydział Kadr i Szkolenia
Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
ul. Harfowa 60 80-298 Gdańsk.

Jak wygląda proces rekrutacji do policji?

Postępowanie kwalifikacyjne do służby w policji składa się z etapów niepunktowanych (złożenie dokumentów, sprawdzenie dokumentów i komisja lekarska) oraz punktowanych (test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny oraz rozmowa kwalifikacyjna). Szczegółowa punktacja dostępna jest w informatorze dla kandydata.

Jak wyglądają etapy kwalifikacyjne? Po złożeniu dokumentów pracownik zespołu doboru wskaże dogodny termin do przeprowadzenia testu sprawności fizycznej i testu wiedzy (w przypadku naszego województwa testy przeprowadzane są w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku na terenie OPP w Gdańsku ul. Harfowa 60).

Wszelkie szczegóły dotyczące rekrutacji w szeregi policji i pracy znajdują się na stronie www.dobor.pomorska.policja.gov.pl

Znamy przyszłość Roberta Kubicy. WYWIAD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie