Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fenomen Camino. O dziedzictwie kulturowym Drogi św. Jakuba rozmawiano w Brzesku. Zobacz wideo

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
od 16 lat
W parafii św. Jakuba w Brzesku miała miejsce konferencja na temat dziedzictwa kulturowego Drogi św. Jakuba. Wzięli w niej udział przedstawiciele ośrodków naukowych z całej Polski, ale i z zagranicy. Dyskutowano nad znaczeniem we współczesnym świecie pielgrzymowania jednym z trzech średniowiecznych szlaków.

Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii i pochowano w miejscu, w którym obecnie znajduje się miasto Santiago de Compostela. Szlak pielgrzymkowy prowadzący do grobu oznaczony Apostoła jest charakterystycznym symbolem muszli św. Jakuba oraz żółtymi strzałkami.

Symbol Drogi św. Jakuba
Symbol Drogi św. Jakuba Paweł Michalczyk

Konferencja naukowa poświęcona dziedzictwu kulturowemu Drogi św. Jakuba jest organizowana już od 15 lat. Po raz pierwszy odbyła się w Brzesku przy sanktuarium św. Jakuba.

- W starożytności Drogi Jakubowe tworzyły Europę, można powiedzieć, że stanowiły prawdziwą Unię Europejską. Ludzie przenosili kulturę, język, przy tych drogach powstawały pierwsze szpitale. Pielgrzymowanie miało charakter nie tylko religijny, ale i kulturotwórczy. Później o tym zapomniano. Dopiero Jan Paweł II przypomniał Europie o sieci Dróg Jakubowych - mówi ks. Józef Drabik, proboszcz parafii św. Jakuba w Brzesku.

Ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wygłosił wykład pt. "Stara Europo: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą!" Aktualność aktu europejskiego papieża św. Jana Pawła II. Jego zdaniem Droga Jakubowa stanowi powrót do tradycji pielgrzymowania, która służyła pogłębieniu duchowemu, z drugiej - Santiago de Compostela jest miejscem wymiany kulturowej.

- Myślę, że tego dzisiaj potrzebujemy w zakresie kultury duchowej, bo tutaj wymiana jest potrzebna. Świat się zmienia, dokonują się wpływy kulturowe, niestety nie zawsze idą one w najszczęśliwszym kierunku. Myślę, że ludzie, którzy z motywów religijnych spotykają się na Drodze Jakubowej, stanowią ważny element kulturowy. Jest to również element ewangelizacyjny, bo na Camino idą nie tylko wierzący, ale i niewierzący, a nawet przedstawiciele innych religii - mówi ks. Janusz Królikowski.

Droga Jakubowa to jeden z trzech najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych (obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy).

- Według mnie trzeba pomyśleć, żeby te trzy drogi i trzy wędrówki duchowe widzieć razem - dodaje Królikowski.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fenomen Camino. O dziedzictwie kulturowym Drogi św. Jakuba rozmawiano w Brzesku. Zobacz wideo - Gazeta Krakowska

Wróć na brzesko.naszemiasto.pl Nasze Miasto