Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Foka w Pucku. Zwierzę kręciło się wokół portu rybackiego, HOM Puck i mola | ZDJĘCIA, WIDEO

P.
Foka w Pucku
Foka w Pucku Adam Otrompka
Foka w Pucku, choć zima zelżała, nadal nie chce opuścić okolicy powiatowego miasta. Morskie zwierzę jest coraz odważniejsze, bo spotkać je można koło mola, HOM Puck, czy Zielonej Plaży. Czy to początek foczej ekspansji na Zatoce Puckiej?

Odważna foka w Pucku zostanie na dobre mieszkańcem powiatowego miasta? Tego nie wiadomo, ale jedno jest pewne - okolice bardzo przypadły jej do gustu. Jeszcze w okolicach połowy stycznia 2017 foczy samiec trzymał się dość daleko od brzegu, gdzie m.in. odpoczywał na krze.

Spotkać można go było też między zabudowaniami Harcerskiego Ośrodka Morskiego w Pucku i portem rybackim. Foka wyszukiwała przerwy w lodzie, wystawiała nozdrza i prawie niewidoczna dla znajdujących się na brzegu lub pomostach ludzi łapała powietrze.

wideo: Echo Ziemi Puckiej

Jej obserwacje bez dobrej jakości sprzętu - który mógłby przybliżyć obraz - były utrudnione, bo foka w Pucku niechętnie zbliżała się do brzegu. Teraz wystarczy "tylko" trochę cierpliwości, bo zwierzę zaczęło się coraz chętniej zbliżać do brzegu. Można je spotkać w trakcie "patrolowania" okolicy między jednym a drugim portem oraz w sąsiedztwie puckiego mola, gdy znad wody wynurza fragment łba oraz ciało.

Dlaczego foka szara rozgościła się w Pucku? Michał Krause specjalnie się nie dziwi, że ssak nie wyemigrował z tej części Zatoki Puckiej, bo to raczej normalny objaw.
- Możemy się domyślać, że ma tu źródło pokarmu - mówi lider Błękitnego Patrolu w Helu. - Powoli populacja fok szarych wzrasta i zwierzęta szukają sobie nowych miejsc do życia.

ZOBACZ TEŻ:

Przyrodnik przypomina, że przed wojną foki szare miały być dość licznie spotykane w wodach obu zatok - Gdańskiej i Puckiej. Potem przetrzebić mieli je ludzie, swoje dołożyła też zaniedbana i zniszczona natura. Teraz fok sukcesywnie przybywa.
- Zwierzęta powoli wracają w swoje dawne miejsca - mówi Michał Krause z WWF.

Naukowcy apelują, by każdą obserwację foki zgłaszać Stacji Morskiej IOUG im prof. Krzysztofa Skóry telefonicznie pod nr 601 88 99 40 lub bezpośrednio do Błękitnego Patrolu 795 536 009. Nie zbliżajmy się do fotki też dla własnego dobra.
- Jak każde dzikie zwierzę mogą próbować się bronić - mówi lider helskiego Błękitnego Patrolu. - Lepiej ją obserwujmy z odległości 30-40 metrów, cieszmy się jej widokiem z korzyścią dla wszystkich mieszkańców i turystów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto