Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Football for Friendship. Młodzi piłkarze z trzech kontynentów rywalizowali ze sobą w sercu Mediolanu

Aleksandra Podgórska
Football for Friendship. Młodzi piłkarze z trzech kontynentów rywalizowali ze sobą w sercu Mediolanu
Football for Friendship. Młodzi piłkarze z trzech kontynentów rywalizowali ze sobą w sercu Mediolanu materiały prasowe
Za nami Czwarte Międzynarodowe Forum Football for Friendship. W tym roku uczestniczyli w nim młodzi zawodnicy z trzech kontynentów, a Międzynarodowy Turniej Piłki Ulicznej F4F został powiększony aż do 32 drużyn! Wśród nich znalazł się również zespół UKS Varsovia, w którym karierę zaczynał Robert Lewandowski.

Football for Friendship. Młodzi piłkarze z trzech kontynentów rywalizowali ze sobą w sercu Mediolanu

Zakończyło się Czwarte Międzynarodowe Forum Football for Friendship, którego celem jest promowanie pozytywnych wartości, przyjaźni i gry fair-play wśród młodych piłkarzy z całego świata. W Mediolanie spotkały się dzieci z trzech kontynentów - Europy i Azji i Ameryki Południowej. Wśród nich była także warszawska drużyna UKS Varsovia, w której swoją piłkarską karierę zaczynał najlepszy aktualnie polski zawodnik - Robert Lewandowski. Młodzie piłkarze rywalizowali w Międzynarodowym Turnieju Piłki Ulicznej. Choć piłkarze z Warszawy przegrali oba swoje mecze - ze Spartą Praga i VSC Debreczyn - wynieśli z wyjazdu wiele cennych lekcji.
- Dzięki temu turniejowi zawodnicy UKS Varsovia mogli zobaczyć, jak trenują i grają w piłkę ich rówieśnicy z najlepszych akademii na świecie. Do tej pory mogli oglądać ich tylko na nagraniach wideo - mówi trener UKS Varsovia Damian Miecznikowski.

Szkoleniowiec zespołu z Warszawy nie ukrywa, że jego podopieczni muszą się jeszcze wiele nauczyć. - Ci, którzy przyjechali na turniej do Mediolanu, przeszli wcześniej gruntowną selekcję. U nas też była selekcja, ale jednak mniejsza. Widać to przede wszystkim po warunkach fizycznych, chociaż nie można powiedzieć, żeby były one w tych zawodach kluczem do zwycięstwa. Nie wszyscy na nie stawiali. Chłopcy mogli też zobaczyć, jak powinno się grać agresywnie, jak wyglądają zawodnicy zaangażowani i dobrze wyszkoleni technicznie. My jeszcze musimy do tego wszystkiego dążyć. Ale lepiej przegrać 0:2 ze Spartą Praga niż wygrać w Polsce kolejny sparing 6:0 - kończy optymistycznie Miecznikowski.

- Dla mnie turniej był szansą, aby zobaczyć, jak uczą się grać w piłkę zawodnicy w innych krajach. Dowiedziałem się, na jakim są poziomie i porównałem moje umiejętności z ich umiejętnościami. Wiem, że może nie zaprezentowałem się najlepiej, ale mimo wszystko jestem z siebie dość zadowolony. Poziom był wysoki, drużyny pokazywały świetną piłkę. Największe wrażenie zrobił na mnie młodzieżowy zespół Atletico Madryt - powiedział Błażej Wojciechowski, strzelec jedynego gola dla UKS Varsovii w tym turnieju. - Największymi różnicami pomiędzy nami a np. piłkarzami z Włoch, Hiszpanii czy Brazylii była szybkość i dynamika. Oni też szybciej dorastają, było kilku zawodników o świetnych parametrach fizycznych. Bardzo się cieszyłem, że udało mi się strzelić bramkę na takim turnieju. Po stracie gola trudno było zremisować, co pokazują też inne wyniki – bodajże tylko jeden mecz zakonczył się 5:0, reszta oscylowała wokół 2 lub 3 bramek - dodał.

Uczestnicy Forum spotkali się z Globalnym Ambasadorem projektu Football for Friendship, Franzem Beckenbauerem, pomocnikami Schalke04 Maximilianem Meyerem i Leonem Goretzką, ambasadorem UEFA na Forum – Michaelem Salgado. Otrzymali niebiesko-zielone bransoletki – symbol równości i szacunku, który stał się rozpoznawalny na całym świecie dzięki projektowi Football for Friendship.

Najważniejszym punktem całego Forum było wręczenie Pucharu Dziewięciu Wartości. To wyjątkowe trofeum jest wręczane każdego roku jednemu z profesjonalnych klubów za wyjątkowe osiągnięcia związane z odpowiedzialnością społeczną. Każda osoba na świecie może nominować klub, lecz ostateczna decyzja, zostaje podjęta przez młodych uczestników F4F podczas głosowania. W tym roku zwycięzcą został Bayern Monachium. Dzieci zwróciły uwagę na dokonania klubu w ramach wspierania młodych ludzi o specjalnych potrzebach, a także na inicjatywy związane z dostarczaniem pomocy medycznej dla dzieci w różnych krajach oraz pomoc potrzebującym.

Wkrótce potem rozpoczął się mecz finałowy Turnieju Piłki Ulicznej, w którym zagrały drużyny FC Maribor oraz VSC Debreczyn, czyli ekipa, z którą wcześniej w fazie grupowej przegrała UKS Varsovia. Triumfatorem został słoweński Maribor. Uczestnicy i goście wydarzenia odśpiewali nieoficjalny hymn projektu – piosenkę „Larger Than Life”. Po zakończeniu turnieju, zawodnicy tradycyjnie obejrzeli na żywo finał Ligi Mistrzów, który w tym roku odbywał się na stadionie San Siro.

Dla niektórych zawodników UKS Varsovii nie był to pierwszy raz, kiedy mogli zobaczyć finał dużej, międzynarodowej imprezy. - W 2011 roku byłem na finale na Wembley, kiedy grały ze sobą Barcelona i Manchester United - opowiada Jakub Rousseau, który jest piłkarzem Varsovii, a także zwycięzcą Konkursu na Młodego Dziennikarza. - W szkole byłem redaktorem naczelnym gazetki. Zwykle wychodziła ona co miesiąc, ale pamiętam, że kiedy robiliśmy numer o powstańcach, pojawiła się dopiero po 2 miesiącach - wspomina.

Również Błażej Wojciechowski wcześniej miał okazję oglądać na żywo dwie zagraniczne drużyny. - Byłem z tatą na finale Ligi Europy w Warszawie, kiedy grały Sevilla i Dnipro Dniepropietrowsk. Tegoroczny finał Ligi Mistrzów stał na wyższym poziomie, spotkały się dwie lepsze druzyny. Kibicowałem Atletico Madryt, ale niestety się nie udało - mówi.

W tegorocznym Football for Friendship wzięły udział 32 kraje. Znalazły się wśród nich m.in. Syria, Turcja, Armenia i Azerbejdżan. - Liczba członków projektu wzrasta każdego roku. Oznacza to, że dla dzieci pokój i przyjaźń znajdują się na pierwszym miejscu, bez względu na różnice między ich kulturami i tradycjami. Chłopcy i dziewczęta nie tylko uczą się szanować siebie nawzajem, lecz także stają się ambasadorami kluczowych dla człowieka wartości. Projekt Football for Friendship pomaga im w tym. Jestem przekonany, że wspólnie możemy zmienić świat na lepsze – powiedział Alexey Miller, Prezes Komitetu Zarządzającego w firmie Gazprom.

- Od kilku lat z przyjemnością wspieram program Football for Friendship jako jego globalny ambasador, ponieważ promuje on kluczowe dla ludzkości wartości, ważne dla funkcjonowania całego naszego społeczeństwa. Dlatego jestem wyjątkowo szczęśliwy wiedząc, że ta nagroda, ucieleśniająca idee programu Football for Friendship jego cele i zamierzenia, została wręczona Bayernowi Monachium. Puchar Dziewięciu Wartości to wyróżnienie stworzone przez publiczność o najbardziej otwartych umysłach, dzieci. To dzięki temu ta nagroda jest szczególnie cenna dla każdego klubu – powiedział Franz Beckenbauer.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto