Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: 774 akcje ratownicze z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Tym razem lotnicy MW podjęli członka załogi chemikaliowca

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Już 774 razy w swojej historii z ziemi swoje śmigłowce i samoloty patrolowe musieli podrywać lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni w Babich Dołach. Biorąc pod uwagę fakt, że jednostka Marynarki Wojennej powstała 1 stycznia 2011 roku, daje to niemal 65 interwencji rocznie, z czego tylko w 2023 roku jednostki BLMW startowały aż 29 razy.

W czwartek 24 sierpnia w godzinach porannych załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni na Babich Dołach podjęła członka załogi chemikaliowca "Amaranth" z podejrzeniem zawału serca i przetransportowała go do szpitala na gdańskiej Zaspie.

- O godzinie 7:10 załoga została postawiona w stan gotowości alarmem ratowniczym „ewakuacja medyczna”, otrzymując informację, że jeden z członków załogi chemikaliowca "Amaranth", znajdującego się na Zatoce Gdańskiej doznał zawału serca i natychmiast musi zostać przetransportowany do szpitala- informuje kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni.

Jak dodaje przedstawiciel BLMW, śmigłowiec W-3WARM wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 7.25. Osiem minut później Anakonda znalazła się w rejonie statku i po zajęciu odpowiedniej pozycji na pokład opuszczono ratownika.

- O godz. 7.43 później poszkodowany został podjęty na pokład śmigłowca i rozpoczęto lot powrotny. O godzinie 7.49 śmigłowiec wylądował na lądowisku Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku-Zaspie, gdzie już oczekiwał zespół medyczny. O godzinie 8.31 Anakonda powróciła na lotnisko macierzyste, kończąc akcję - opowiada kmdr ppor. Marcin Braszak.

774 akcji poszukiwawczo-ratowniczych w historii BLMW

- Była to 774 akcja poszukiwawczo-ratowniczą w historii BLMW i 29 przeprowadzona w tym roku. W tym czasie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej udzieliły pomocy 411 osobom - opowiada kmdr ppor. Marcin Braszak.

BLMW jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

- Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka - dodaje kmdr ppor. Marcin Braszak.

Zobacz również w serwisie dziennikbaltycki.pl!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto