Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Pucka zbadali stan powietrza i wody w Pucku i okolicach Potoku Błądzikowskiego

P.
Publiczne Gimnazjum Puck
Gimnazjaliści z Pucka zbadali stan powietrza i wody w Pucku i okolicach Potoku Błądzikowskiego. Wnioski? Jest dobrze, ale im bliżej jesieni, tym brudniejsza jest woda. A im dalej od Pucka, tym lepsze powietrze.

Gimnazjaliści z Pucka - uczniowie klasy 2D - podsumowali swój projekt edukacyjny Monitoring Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
- Celem projektu było zbadanie jakości wód Potoku Błądzikowskiego i stopnia zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście - wyjaśniają uczniowie uczniowie Publicznego Gimnazjum w Pucku. - Badania obejmowały obszar od rejonu portu rybackiego w Pucku aż do ujścia Potoku Błądzikowskiego i przeprowadzone były w czerwcu i październiku 2015 r.

ZOBACZ TEŻ:

Biomonitoring wód płynących do Zatoki Puckiej polegał na badaniach fizyko-chemicznych, do których gimnazjaliści z Pucka użyli walizki „Eko-badacza”. Młodzi ludzie musieli określić temperaturę, barwę, zapach, twardość wody, pH, zawartość azotanów, fosforanów oraz NH4. Uzupełnieniem badań fizyko-chemicznych była biologiczna metoda oznaczania czystości wód.

Do biomonitoringu zanieczyszczeń powietrza gimnazjaliści z Pucka wykorzystali skalę porostową. Te organizmy są bardzo czułymi wskaźnikami zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego. A tę metodę na całym świecie z powodzeniem stosuje się od ponad 100 lat.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO. Polub nas na Facebooku!

Odwiedź i lajkuj na facebook.com/PuckNM

Wnioski? Badania fizyko-chemiczne wykazały, że jakość wód Potoku Błądzikowskiego odpowiada 3 klasie czystości - czyli zdatna jest do wykorzystania przemysłowego. Uczniowskie badania biologiczne wykazały, że wody Potoku przed wakacjami są czyste (badania z czerwca), choć zanieczyszczone rośnie w ciągu roku (badania z października).

- Powietrze najbardziej zanieczyszczone jest na wysokości miasta, a im dalej w stronę Potoku Błądzikowskiegoczystość powietrza poprawia się, w okolicach Rozgardu powietrze jest nieznacznie zanieczyszczone - wyliczają gimnazjaliści z Pucka.

Nauczyciele z Publicznego Gimnazjum w Pucku podkreślają, że w projekcie uczniowie wykorzystali proste i dostępne dla każdego metody.
- Z pomocą nauczycieli chemii Aleksandry Janowitz-Chećko, geografii Aleksandra Zielke i biologii Joanny Bojke mogli wykonać interdyscyplinarny projekt, który nie tylko wzbogacił ich wiedzę, ale też był integracyjną przygodą - podsumowują nauczyciele.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto