Gmina Jastarnia: TOP 10 atrakcji. Te miejsca w Jastarni i okolicach powinien zobaczyć każdy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Góra Libek - najwyższa wydma piaszczysta na tym terenie. Jej wysokość to 12,5 m n.p.m. Ponad plażą wznosił się w tym miejscu fragment wydmowego klifu. Nazwa potoczna Libek, to tak właściwie Lubek i pochodzi od imienia statku, który rozbił się w pierwszej połowie XVII wieku na jej wysokości, wchodząc na mieliznę. Na wydmie znajduje się krzyż upamiętniający tych, którzy nigdy nie wrócili z morza.
Góra Libek - najwyższa wydma piaszczysta na tym terenie. Jej wysokość to 12,5 m n.p.m. Ponad plażą wznosił się w tym miejscu fragment wydmowego klifu. Nazwa potoczna Libek, to tak właściwie Lubek i pochodzi od imienia statku, który rozbił się w pierwszej połowie XVII wieku na jej wysokości, wchodząc na mieliznę. Na wydmie znajduje się krzyż upamiętniający tych, którzy nigdy nie wrócili z morza. Archiwum Gminy Jastarnia
Udostępnij:
Ziemia pucka ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie są atrakcje w powiecie puckim? Co robić w Pucku i okolicach? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy serię artykułów pokazujących 10 miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania według opinii włodarzy poszczególnych gmin i miast w powiecie puckim. W niniejszym artykule pokazujemy uroki gminy Jastarnia, które rekomenduje burmistrz Tyberiusz Narkowicz.

Gmina Jastarnia to malownicza, pełna uroku, natury, a także atrakcji gmina miejsko-wiejska na Półwyspie Helskim, w skład której wchodzą miejscowości: Jastarnia, Kuźnica i Jurata. Gmina ta ma około 3,6 tys. mieszkańców, z czego 51,4% stanowią kobiety, a 48,6% mężczyźni.

Co wart zobaczyć odwiedzając gminę Jastarnia na Półwyspie Helskim? TOP 10 atrakcji rekomendowanych przez burmistrza Tyberiusza Narkowicza.

 1. Ryf Mew (inaczej: Rewa Mew, Mewia Rewa, Rybitwia Mielizna, Sucha Rewa) to mniej więcej 10-kilometrowy piaszczysty wał o zmiennej szerokości, rozciągający się na linii Rewa - Kuźnica. Wydziela on w Zatoce Puckiej jej płytszy, wewnętrzny akwen (Zalew Pucki), stanowiąc jednocześnie barierę ograniczającą wymianę wód akwenu z pozostałą częścią zatoki. - Jest to unikalna forma geomorfologiczna o nie do końca wyjaśnionej genezie, niespotykana w zasadzie nigdzie indziej w wodach polskiego Bałtyku - mówi burmistrz Jastarni.

 2. Góra Libek - najwyższa wydma piaszczysta na tym terenie. Jej wysokość to 12,5 m n.p.m. Ponad plażą wznosił się w tym miejscu fragment wydmowego klifu. Nazwa potoczna Libek, to tak właściwie Lubeka (niem. Lübeck) i pochodzi od imienia statku, który rozbił się w pierwszej połowie XVII wieku na jej wysokości, wchodząc na mieliznę.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Kosakowo!

 3. Torpedownie. Już w 1939 roku, podczas tworzenia w zdobytej Gdyni bazy Kriegsmarine, niemieckie dowództwo postanowiło wykorzystać Zatokę Pucką jako poligon torpedowy. Wody te są osłonięte Półwyspem Helskim, co zapewnia dogodne warunki do testowych strzelań torpedami oraz do ich odzyskania po próbach. Testowane torpedy wystrzeliwano w kierunku mielizn pod Jastarnią i Juratą, gdzie zbudowano tak zwane „małe torpedownie”. Były to stanowiska obserwacyjno-pomiarowe, które służyły do obserwacji biegu torped zrzucanych przez samoloty podczas testów i prób prototypów oraz torped nowo wyprodukowanych. Wyposażono je w różne urządzenia pomiarowe, które były ustawione na tarasie obserwacyjnym z parapetem o kształcie znanym z pomostów okrętów wojennych (jego zadaniem było odchylenie strug powietrza i osłabianie wiatru na tarasie). Zbudowano trzy takie stanowiska, które rozmieszczono na skraju płycizn i głębszej wody. Stanowisko wschodnie zbudowano około 600 m od plaży, środkowe 1,2 km, a zachodnie 2 km od plaży. Parę stanowisk wschodnich dzieli odległość 1,3 km, a stanowisko zachodnie, jest oddalone o 4,4 km od środkowego. - Dwa wschodnie punkty obserwacyjne, usytuowane na płyciznach koło Jastarni i Juraty, są zachowane i dobrze widoczne - tłumaczy Tyberiusz Narkowicz. - Stanowisko zachodnie zostało zniszczone przez kry lodowe i obecnie widoczny jest jedynie betonowy fundament nazywany „kamieniem”.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Puck!

 4. Przystań w Kuźnicy. Od strony Zatoki Puckiej funkcjonuje port rybacki z mariną. Przez wiele lat była to mała nieosłonięta przystań rybacka, z niewielkim nabrzeżem i trudnym, obfitującym w mielizny podejściem. Jesienią 2012 roku oddano do użytku zmodernizowany port. Obecnie port chroniony jest dwoma falochronami: południowym (174 m) i wschodnim (110 m). Falochrony są jednocześnie nabrzeżami, przy których mogą cumować jednostki pływające; są oświetlone, posiadają przyłącza energetyczne. Sam basen portowy zajmuje powierzchnię 3,5 hektara.

 5. Port w Jastarni. Został zbudowany w okresie 20-lecia międzywojennego (w latach 1926-31). Podczas działań wojennych port został zniszczony, ale odbudowano go w latach 1947-49. Jastarnicki port jest przystanią rybacką i żeglugi pasażerskiej. Położony od strony Zatoki Puckiej. Składa się z basenu portowego, którego część zachodnia jest przeznaczona dla kutrów i łodzi rybackich, a w części wschodniej znajduje się marina jachtowa przeznaczona dla rekreacji i sportów wodnych.

 6. Molo i promenada nadzatokowa w Juracie. Międzymorze to promenada łącząca 320-metrowe molo spacerowe nad Zatoką Pucką z wybrzeżem otwartego morza. Deptak spacerowy, punkt kontaktowy dla zagubionych i zakochanych, miejsce towarzyskich spotkań.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa!

 7. Molo w Jastarni. Molo o długości 120 metrów znajdujące się na południowym wybrzeżu Mierzei Helskiej na Zatoce Puckiej. Wybudowane zostało w 2005 r. i stanowi przedłużenie ulicy Stelmaszczyka, głównej arterii spacerowej miasta. - To idealne miejsce na romantyczne spacery o zachodzie słońca - poleca jastarnicki samorządowiec.

 8. Kościół neobarokowy w Jastarni. Wybudowany w latach 30. XX w. Bardzo charakterystyczny, z marynistycznym wystrojem. Znajduje się w nim niepowtarzalna ambona w kształcie łodzi unoszonej przez fale. - Co roku w okresie letnim odbywają się tu koncerty organowe w wykonaniu znanych organistów z kraju i zagranicy - zachęca do odwiedzin Tyberiusz Narkowicz.

 9. Chata Rybacka z 1881 r. Jako budulec chaty posłużyły wyrzucane przez morze pozostałości rozbitych okrętów. Ma wyposażenie z 19 wieku, natomiast najstarsze eksponaty pochodzą z 16 wieku. Chatę Rybacką można zwiedzać. Czynna jest od czerwca do końca września, codziennie - oprócz poniedziałków - w godzinach 14.00-18.00.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w mieście Puck!

 10. Skansen Fortyfikacji Ośrodka Oporu "Jastarnia" z 1939 r. W 1920 roku II Rzeczpospolita odzyskała dostęp do morza. Polskie wybrzeże miało wtedy zaledwie 140 kilometrów linii brzegowej, z czego blisko połowa przypadała na mający 33 km długości Półwysep Helski. Ten piaszczysty skrawek terenu nie miał wtedy znaczenia gospodarczego i militarnego. Zyskał je dopiero podczas wojny polsko-rosyjskiej, gdy strajk w gdańskim porcie zablokował dostawy zaopatrzenia wojskowego. Rozwiązaniem zastępczym było przyjmowanie go przez port w Helu, dlatego zbudowano linię kolejową na cypel, na którym podjęto też pierwsze przygotowania obronne. Po zakończeniu wojny z Sowietami, postanowiono zbudować port morski w Gdyni. Hel zaś miał się stać bazą Polskiej Marynarki Wojennej. Rozpoczęto więc budowę portu wojennego, obiektów zaplecza oraz fortyfikacji dla artylerii nadbrzeżnej. Dekretem prezydenta RP w 1936 r. półwysep uznany został za Rejon Umocniony "Hel". Jednym z elementów obrony miały być fortyfikacje zamykające dostęp od strony lądu. Budowę Ośrodka Oporu "Jastarnia" rozpoczęto 15 maja 1939 roku, przystępując do wznoszenia ciężkich, o nowoczesnej konstrukcji schronów. Fortyfikacje zbudowano trzy kilometry na zachód od Jastarni. Wzniesiono tu trzy kolejne linie obrony. Pierwszą była wysunięta linia czat, drugą - główna pozycja obrony, trzecią - pozycja polowa. Na pozycji głównej wzniesiono cztery schrony ciężkie fortyfikacji stałych. Nadano im kryptonimy:"Sokół", "Sabała", "Saragossa" i "Sęp". Dziś tworzą szlak militarny gminy Jastarnia.

Trwa głosowanie...

TOP 10 atrakcji w gminie Jastarnia: którą z nich lubisz najbardziej?

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Huawei

Huawei Watch GT 2 Classic 46mm Srebrno-Brązowy

1 139,00 zł545,00 zł-52%
miejsce #2

Amazfit

Amazfit GTR 2E Czarny

649,00 zł380,00 zł-41%
miejsce #3

Garmin

Garmin Venu 2 Granatowy (0100243010)

1 959,00 zł1 393,97 zł-29%
miejsce #5

Garmin

GARMIN Fenix 7X Sapphire Solar Tytanowo-szary (0100254111)

4 999,00 zł4 648,00 zł-7%
miejsce #6

Apple

Apple Watch Series 7 Koperta 41 mm z aluminium w kolorze ...

2 068,99 zł1 959,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Klęska żywiołowa na Korsyce

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie