Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Kosakowo: TOP 10 atrakcji. Te miejsca w Kosakowie i okolicach powinien zobaczyć każdy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Aleje: Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie oraz Nadmorska w Mechelinkach. Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie powstała 2004 roku na Cyplu Rewskim. Pierwsze trzy wmurowane w chodnik tablice upamiętniają: generała Józefa Hallera, Klemensa Długiego i Jana Leszczyńskiego. Co roku kapituła wyróżnia kolejnych, wybitnych ludzi morza. Na końcu alei stoi Krzyż Morski, którego ramiona stanowią kotwice, poświęcony ofiarom morza. Aleja Nadmorska w Mechelinkach to promenada - trakt pieszo-jezdny, na którym znajdują się punkty wypoczynku z ławeczkami, a także urokliwe tarasy widokowe. Tu znajduje się również scena plenerowa z widownią na 120 osób.
Aleje: Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie oraz Nadmorska w Mechelinkach. Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie powstała 2004 roku na Cyplu Rewskim. Pierwsze trzy wmurowane w chodnik tablice upamiętniają: generała Józefa Hallera, Klemensa Długiego i Jana Leszczyńskiego. Co roku kapituła wyróżnia kolejnych, wybitnych ludzi morza. Na końcu alei stoi Krzyż Morski, którego ramiona stanowią kotwice, poświęcony ofiarom morza. Aleja Nadmorska w Mechelinkach to promenada - trakt pieszo-jezdny, na którym znajdują się punkty wypoczynku z ławeczkami, a także urokliwe tarasy widokowe. Tu znajduje się również scena plenerowa z widownią na 120 osób. www.rewa.net.pl
Ziemia pucka ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie są atrakcje w powiecie puckim? Co robić w Pucku i okolicach? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy serię artykułów pokazujących 10 miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania według opinii włodarzy poszczególnych gmin i miast w powiecie puckim. W niniejszym artykule pokazujemy uroki gminy Kosakowo, które rekomenduje wójt Marcin Majek.

Gmina Kosakowo to malownicze, prężnie rozwijające się miejsce w powiecie puckim, nad Zatoką Pucką, sąsiadujące z Gdynią - uwielbiane zarówno przez swoich mieszkańców, jak i turystów.

- Wśród miast i gmin, do których najczęściej przeprowadzają się Polacy, gmina Kosakowo znajduje się na 20. miejscu - mówi Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. - Powiew słonecznej bryzy, bezkresny morski horyzont, urokliwe miejsca ulubione przez miejscowych spacerowiczów i turystów, czyż może być lepsza oprawa zachęcająca do odwiedzenia naszych okolic? Tu po prostu warto być.

Co wart zobaczyć odwiedzając gminę Kosakowo? TOP 10 atrakcji rekomendowanych przez wójta Marcina Majka.

 1. Cypel Rewski - największa osobliwość geograficzna gminy Kosakowo - Mierzeja Rewska zwana Cyplem Rewskim, a w języku kaszubskim Szpërkiem. Ciągnący się w głąb morza niemal na długość 1 km cypel został usypany przez te same prądy morskie co Mierzeja Helska i oddziela ciepłe oraz spokojniejsze wody Zatoki Puckiej od bardziej słonych i chłodniejszych wód Zatoki Gdańskiej, dzięki czemu w Rewie i pobliskich Mechelinkach panują znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych. Przełożeniem Szpërku w stronę lądu jest Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza zwieńczona Krzyżem Morskim, która stanowi jednocześnie trakt spacerowy brzegiem Zatoki Puckiej wzdłuż całej miejscowości.

 2. Rezerwat przyrody Mechelińskie Łąki - to obszar szuwarów i łąk należący do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, położony między Rewą a Mechelinkami, utworzony w celu zachowania i ochrony miejsc lęgowych oraz bytowania cennych gatunków ptaków wodnych i błotnych. Flora rezerwatu liczy około 200 gatunków, w tym ponad 20 to rośliny chronione i rzadkie. Osobliwością przyrodniczą tego terenu jest wyjątkowo bogata populacja mikołajka nadmorskiego.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Puck!

 3. Przystań Rybacka w Mechelinkach o nowoczesnej infrastrukturze pozwala mieszkańcom i turystom przyjrzeć się pracy rybaków z bliska, jak również zakupić świeżą rybę dopiero co złowioną z morza. Tradycje rybactwa w Mechelinkach sięgają trzynastego wieku.

 4. Klif w Mechelinkach. Rozpościera się stąd przepiękna panorama na Zatoki Pucką i Gdańską: od Cypla Rewskiego poprzez gdyńską torpedownię, a na horyzoncie, przy dobrej widoczności, można podziwiać cały Półwysep Helski. Klif w Mechelinkach to miejsce, do którego dotrzemy ulicą Klifową w Mechelinkach lub Jabłoniową od strony Pierwoszyna. - Wybierając się na spacer w to miejsce, polecamy zejście schodami wprost na plażę, która prowadzi do Alei Nadmorskiej w Mechelinkach - radzi wójt gminy Kosakowo.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa!

 5. Sporty wodne w nadmorskich akwenach gminy Kosakowo. Tu panują jedne z najlepszych na polskim wybrzeżu warunków do uprawiania sportów wodnych: żeglarstwa, wind- i kitesurfingu. Ciepłe, płytkie i bezpieczne wody Zatoki Puckiej w połączeniu z dość silnymi wiatrami to wymarzone miejsce zarówno dla początkujących amatorów sportów wodnych, jak i wyczynowców. Entuzjaści żeglarstwa mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem instruktorów Yacht Clubu Rewa oraz Stowarzyszenia Port Mechelinki. W klubach funkcjonują również wypożyczalnie sprzętu wodnego. W Rewie nie brakuje także szkółek i wypożyczalni wind- i kitesurfingu.

 6. Plaże w Rewie i Mechelinkach. Czyste i piaszczyste plaże Rewy i Mechelinek zachęcają do korzystania z kąpieli nie tylko wodnych, ale i słonecznych. Jednocześnie nie są tak zatłoczone, jak te na półwyspie czy w Trójmieście. Dodatkowym atutem są położone bezpośrednio przy plaży deptaki: Promenada w Rewie zakończona Aleją Zasłużonych Ludzi Morza z charakterystycznym krzyżem oraz Aleja Nadmorska w Mechelinkach.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Jastarnia!

 7. Imprezy na Lotnisku Kosakowo. Na terenie kosakowskiego lotniska organizowane są znane imprezy masowe, m.in. Open'er Festiwal - jeden z największych i najsłynniejszych europejskich festiwali muzycznych, przyciągający co roku niezliczone tłumy spragnionych rozrywki na najwyższym światowym poziomie. Odbywają się tu również corocznie pokazy lotnicze Gdynia Aerobaltic Airshow.

 8. Molo w Mechelinkach. Zostało wybudowane w 2014 r. Drewniany pomost spacerowy ma długość 180 metrów, można się na niego dostać bezpośrednio z plaży w Mechelinkach. To z niego można obserwować wznoszący się nieopodal mecheliński klif, wyrastające z wody budynki poniemieckiej torpedowni oraz ściągających tu licznie amatorów surfingu. Schodząc z mola, możemy udać się na dalszy spacer promenadą. - Ciekawostką jest, że przy promenadzie, w sąsiedztwie starego portu rybackiego, rosną dwa, imponujących rozmiarów, jesiony (obwód większego przekracza 5 m) - mówi wójt gminy Kosakowo. - W 2006 r. jesionom nadano imiona książąt pomorskich: Mściwoj i Świętopełk. Świętopełkowi Gdańsk zawdzięcza przede wszystkim prawa miejskie i liczne klasztory. Co więcej, toczone przez niego boje z zakonem krzyżackim pozwoliły na zachowanie suwerenności Pomorza. Molo w Mechelinkach powstało w ramach jednej inwestycji z nowym portem rybackim. Wybudowano także zaplecze portu, pozwalające na obsługę połowów.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w mieście Puck!

 9. Aleje: Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie oraz Nadmorska w Mechelinkach. Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie powstała 2004 roku na Cyplu Rewskim. Pierwsze trzy wmurowane w chodnik tablice upamiętniają: generała Józefa Hallera, Klemensa Długiego i Jana Leszczyńskiego. Co roku kapituła wyróżnia kolejnych, wybitnych ludzi morza. Na końcu alei stoi Krzyż Morski, którego ramiona stanowią kotwice, poświęcony ofiarom morza. Aleja Nadmorska w Mechelinkach to promenada - trakt pieszo-jezdny, na którym znajdują się punkty wypoczynku z ławeczkami, a także urokliwe tarasy widokowe. Tu znajduje się również scena plenerowa z widownią na 120 osób.

 10. Aleja Lipowa z dworkiem i fontanną w Mostach. Do zamkniętego dziś dworku ziemiańskiego z XVIII w. znajdującego się w Mostach prowadzi aleja, którą tworzy 40 lip. Przed dworkiem znajduje się fontanna oraz 250-letni kasztanowiec.

Trwa głosowanie...

TOP 10 atrakcji w gminie Kosakowo: którą z nich lubisz najbardziej?

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto