Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krokowa: TOP 10 atrakcji. Te miejsca w Krokowej i okolicach powinien zobaczyć każdy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Bitwa pod Świecinem - 17 września 1462 r. - Bitwa, mająca ogromne znaczenie militarne - tłumaczy Adam Śliwicki, współorganizator corocznej reinscenizacji tej bitwy. - Pozbawiając Krzyżaków wojsk na lewym brzegu Wisły, stanowiła punkt zwrotny w wojnie trzynastoletniej. Wojna zakończyła się pokojem toruńskim – traktat zawarty w Toruniu 19 października 1466 roku pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim, kończący wojną trzynastoletnią, trwającą w latach 1454–1466.
Bitwa pod Świecinem - 17 września 1462 r. - Bitwa, mająca ogromne znaczenie militarne - tłumaczy Adam Śliwicki, współorganizator corocznej reinscenizacji tej bitwy. - Pozbawiając Krzyżaków wojsk na lewym brzegu Wisły, stanowiła punkt zwrotny w wojnie trzynastoletniej. Wojna zakończyła się pokojem toruńskim – traktat zawarty w Toruniu 19 października 1466 roku pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim, kończący wojną trzynastoletnią, trwającą w latach 1454–1466. Maria Kisielewicz / KCK w Krokowej
Ziemia pucka ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie są atrakcje w powiecie puckim? Co robić w Pucku i okolicach? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy serię artykułów pokazujących 10 miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania według opinii włodarzy poszczególnych gmin i miast w powiecie puckim. W niniejszym artykule pokazujemy uroki gminy Krokowa, które rekomenduje wójt Adam Śliwicki.

Gmina Krokowa ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom (których liczy około 11 tys.), jak i licznie odwiedzającym ją turystom. Położona na obszarze lekko ponad 211 km2, ma świetny dostęp do Morza Bałtyckiego.

Co robić w gminie Krokowa? Na pewno nie można się nudzić - o 10. największych atrakcjach opowiada wójt gminy Krokowa Adam Śliwicki.

TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa

 1. 18,5 km piaszczystych plaż morskich: Dębki, Białogóra, Karwieńskie Błota Drugie.

 2. Zespół kościelno-klasztorny w Żarnowcu. Początki budowy świątyni w Żarnowcu wiążą się z zatwierdzeniem przez księcia Mściwoja II nowo utworzonego zgromadzenia cysterek w 1279 r. Prace budowlane ukończono w pierwszej połowie 14 wieku. Wyposażenie ko­ścioła pochodzi głównie z 17 i 18 w., stanowią je m.in. ołtarz główny, ołtarze boczne, stalle, ambona i chrzcielnica. Do najcenniejszych zabytków znajdujących się w świątyni należy pieta z ok. 1430 r.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Puck!

 3. Zespół pałacowo-parkowy w Krokowej. Pierwsze ślady istnienia zamku w Krokowej pochodzą z 13 - 14 w. Pod koniec 13 w. najprawdopodobniej istniał w miejscu obecnego pałacu tzw. grodek stożkowy, czyli średniowieczna siedziba rycerska o charakterze obronnym.

  - Dopiero pod koniec 14 lub na początku 15 w. powstało w tym miejscu pierwsze założenie zamkowe - dodaje wójt Adam Śliwicki. - W średniowieczu pałac należał do rodziny o przydomku Mestkowic (Mestkowitz), która była w późniejszym czasie spokrewniona z rodem Święców.

  Pałac otoczony jest fosą oraz parkiem. Obecnie w pałacu znajduje się restauracja i hotel.

 4. Zespół pałacowo-parkowy w Pusewie. Położony w centralnej części wsi Prusewo. Pałac zbudowany został na początku 20 w. dla rodziny Flissbachów, właści­cieli majątku w latach 1835–1945. Użytkowo-ozdobny ogród pałacowy rozciąga się za dworem w kierunku południowo-zachodnim. Obecnie w pałacu znajduje się restauracja oraz pokoje gościnne.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Kosakowo!

 5. Kościół w Dębkach. Drewniana kaplica, położona w zachodniej części miejscowości, wybudowana w 1935 roku według projektu inż. arch. T. Hornunga - artysty wywodzącego się z kaszubskiej wsi Wiele. Architektura nawiązuje do tradycyjnych wzorców kaszubskich. W skromnym wnętrzu do wystroju konsekwentnie użyto drewna, m.in. w rzeźbionej drodze krzyżowej czy też zrekonstruowanego na wzór pierwotny ołtarza.

 6. Pałac w Kłaninie. Eklektyczny pałac zbudowany lub rozbudowany został przed 1886 r. ze starszego, pierwotnego założenia barokowego, wzniesionego przez Kłanińskich. Wschodnią część założenia zajmuje park krajobrazowy z ok. 1870 r. z licznymi okazami starodrzewia, zarówno rodzimego jak i egzotycznego. Od szosy do dworu prowadzi aleja dojazdowa wysadzana lipami.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Jastarnia!

 7. Kościół w Krokowej. Neogotycki kościół, powstał w latach 1833(47)-50 z fundacji i wg projektu Karola Gustawa Adolfa von Krockow, na takim samym planie jak rotterdamska katedra. Wyposażenie wnętrza kościoła: ołtarz murowany, parawanowy, z nowszymi malowidłami (lata 50-te XX w.), chrzcielnica, ambona i chór muzyczny, krucyfiks procesyjny barokowy z 18 w.

 8. Zespół młynów w Lisewie. Zespół młynów znajduje się na południe od wsi Lisewo w malowniczej dolinie rzeki Czarna Wda.

  - Już w 18 w. w dolinie funkcjonowały tu trzy młyny - zachęca do odwiedzin wójt gminy Krokowa. - Zachowane do czasów dzisiejszych młyny pochodzą z końca 19 w., ale zbudowane zostały w miejscach lokalizacji obiektów wcześniejszych.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w mieście Puck!

 9. Bitwa pod Świecinem - 17 września 1462 r.

  - Bitwa, mająca ogromne znaczenie militarne - tłumaczy Adam Śliwicki, współorganizator corocznej reinscenizacji tej bitwy. - Pozbawiając Krzyżaków wojsk na lewym brzegu Wisły, stanowiła punkt zwrotny w wojnie trzynastoletniej.

  Wojna zakończyła się pokojem toruńskim –  traktat zawarty w Toruniu 19 października 1466 roku pomiędzy Polską a  zakonem krzyżackim, kończący wojną trzynastoletnią, trwającą w latach 1454–1466.

 10. Muzeum w Krokowej. Znajduje się w budynku zlokalizowanym za krokowskim kościołem, dawnej gospodzie wiejskiej "Pod księciem Mestwinem". Dzisiaj, w dawnej sali tanecznej, można skupić się nad sztuką i historią tego regionu.

Trwa głosowanie...

TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa: którą z nich lubisz najbardziej?

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto