Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Puck: radni nie chcą, by miasto Puck powiększyło swoje granice. Jest już uchwała radnych gminy Puck i obszerne uzasadnienie

P.
Nie będzie zmian granic Pucka? Rada Gminy Puck wyraziła negatywną opinię w tej sprawie. Uchwałę największej gminy w powiecie puckim poprzedziły konsultacje z mieszkańcami. Wypowiedziało się ponad 2600 mieszkańców: zdecydowana większość byłą przeciwna.

Najpierw samorządowcy gminy Puck zasięgnęli opinii swoich mieszkańców, a w grudniu 2019 podjęli uchwałę, w której negatywnie opiniują zmianę granic między Puckiem a gminą Puck. Na piętnastej sesji członkowie Rady Gminy Puck byli jednogłośni w tej sprawie - na 20 radnych obecnych podczas obrad żaden z nich nie zagłosował przeciwko, ani nie wstrzymał się od głosu.
- Rada Gminy Puck po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami gminy Puck wyraża negatywną opinię co do zamiaru dokonania zmiany granic administracyjnych gminy Puck oraz miasta gminy Puck - czytał fragmenty uchwały Marcin Selonke, wiceprzewodniczący Rady Gminy Puck.

Dokładnie 2619 osób - uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Puck wzięło udział w ankiecie dotyczącej ewentualnej zmiany granic miasta Pucka. To chciałoby się powiększyć o ok. 600 km kwadratowych powierzchni kosztem terenów gminy Puck. To część tzw. obrębów Połczyna, Brudzewa, Błądzikowa oraz Żelistrzewa.

Wyniki jednoznacznie wskazują preferencje i te nie są pomyśle dla sąsiadów z Pucka.
- Opinia w tej sprawie jest negatywna - mówił na sesji Rady Gminy Puck wójt Tadeusz Puszkarczuk. - Wynika to z przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami gminy.

Tylko 38 (1,45%) osób z tych, które wzięły udział w konsultacjach chce, by gmina oddała część swoich przygranicznych terenów miastu Puck, z kolei 2532 (96,68%) jest przeciwnych takiemu krokowi. Zdania w tej kwestii nie potrafiło zająć 49 osób (1,87%).

Gminne ankiety można było - w zgodzie z zarządzeniem wójta gminy Puck - wypełnić w ciągu dwóch tygodni. Dokumenty trafiły m.in. do sołtysów, były też dostępne na urzędowej stronie www. Każdy oddany głos powędrował do Urzędu Gminy Puck, gdzie został przeliczony.
- Wszystkie ankiety, które zostały złożone, są dostępne u pani sekretarz - podkreślał na sesji Rady Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.

Większy Puck kosztem gminy Puck? Burmistrz Hanna Pruchniewsk...

Nie wszyscy radni mieli pewność, że ankiety w sprawie zmiany granic między Puckiem a gminą Puck były zbierane w zgodzie z literą prawa. Wójt starał się rozwiewać wątpliwości przypominając, że konsultacje teraz przeprowadzano w na bazie przepisów uchwalonych przez radnych gminy Puck jeszcze w 2013 roku.

Jedna z radnych pytała m.in.: Jak kontrolowana jest rzetelność przekazywanych informacji? Czy w liczeniu i analizowaniu złożonych ankiet są obecne osoby bezstronne i niepodległe wójtowi? Wg. samorządowca skierowane do niego pytania sugerują, że "stało się coś nieuczciwego i nierzetelnego".
- Nie mam takich intencji ani zamiarów, bo my reprezentujemy mieszkańców - mocno akcentował włodarz gminy Puck. - I mamy spełniać wolę naszych mieszkańców.

Ja darzę pełnym zaufaniem pracowników, którym powierzam zadania i nie mam powodów wątpić w to, że ktoś chciał przekłamać jakiekolwiek informacje
wójt Tadeusz Puszkarczuk

Uchwała podjęta przez radnych gminy Puck trafi do miasta Pucka. I, jeśli miasto dalej procedować będzie chciało temat zmiany swoich granic, miejski samorząd dołączy ją do dokumentów wysyłanych do administracji państwowej.

wideo: MGS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto