MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Puck: TOP 10 atrakcji. Te malownicze miejsca w gminie Puck powinien zobaczyć każdy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Kościół parafialny w Starzynie - kościół parafialny z polichromią Sądu Ostatecznego (połowa XVII w.). - Fundacja opata cystersów oliwskich Aleksandra Kęsowskiego. Oryginalne wyposażenie i wybitne paramenty liturgiczne Andrzeja Mackensena. XVII-wieczna, eschatologiczna wizją Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej wiejskiej świątyni jest katechetycznym głosem kontrreformacyjnej dyskusji teologicznej tamtego czasu - tłumaczy Jan Dettlaff. - Starzyno i Starzyński Dwór stanowią etap Pomorskiego Szlaku Cysterskiego
Kościół parafialny w Starzynie - kościół parafialny z polichromią Sądu Ostatecznego (połowa XVII w.). - Fundacja opata cystersów oliwskich Aleksandra Kęsowskiego. Oryginalne wyposażenie i wybitne paramenty liturgiczne Andrzeja Mackensena. XVII-wieczna, eschatologiczna wizją Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej wiejskiej świątyni jest katechetycznym głosem kontrreformacyjnej dyskusji teologicznej tamtego czasu - tłumaczy Jan Dettlaff. - Starzyno i Starzyński Dwór stanowią etap Pomorskiego Szlaku Cysterskiego P. Kropidłowski
Ziemia pucka ma wiele do zaoferowania zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom. Które miejsca warto odwiedzić? Gdzie są atrakcje w powiecie puckim? Co robić w Pucku i okolicach? Podpowiadamy! Przygotowaliśmy serię artykułów pokazujących 10 miejsc wartych odwiedzenia, zobaczenia i zapamiętania według opinii włodarzy poszczególnych gmin i miast w powiecie puckim. W niniejszym artykule pokazujemy uroki gminy Puck, które rekomenduje wójt Tadeusz Puszkarczuk.

Gmina Puck to teren z malowniczym krajobrazem nadmorskim w powiecie puckim, w województwie pomorskim. W gminie Puck mieszka ponad 27 tys. osób: 50% stanowią kobiety, a 50% mężczyźni. To miejsce przyciąga ludzi, a widać to po samych statystykach: przez 18 lat (2002-2020) liczba mieszkańców w gminie Puck wzrosła o ponad 1/3!

Co robić w gminie Puck? Na pewno nie można się nudzić - o 10. największych atrakcjach opowiada wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.

TOP 10 atrakcji w gminie Puck: te miejsca powinien zobaczyć każdy.

 1. Ścieżki rowerowe na terenie gminy Puck. Liczne trasy rowerowe oferują miłośnikom jednośladów niezapomniane widoki.

  - Do tej pory, m.in. w ramach projektu Pomorskie Trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R10 i Wiślana Trasa Rowerowa R9 – Partnerstwo Gminy Puck współfinansowanego z Regionalnego Programu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w gminie Puck wykonano ścieżki rowerowe na trasach Puck-Błądzikowo, Gnieżdżewo-Swarzewo oraz zmodernizowana została nawierzchnia ścieżki rowerowej na trasie Gnieżdżewo-Radoszewo - mówi wójt Tadeusz Puszkarczuk. - Na tej trasie powstały także nowoczesne miejsca postojowe w miejscowościach Radoszewo, Łebcz, Starzyński Dwór i Gnieżdżewo. Inicjatywa jest składową częścią dużego projektu, polegającego na rozbudowie sieci tras rowerowych, mającego na celu ukierunkowanie ruchu turystycznego, szczególnie w obszarze turystyki rekreacyjnej, w kierunku obszarów nadmorskich, cennych przyrodniczo.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w mieście Puck!

 2. Osada Łowców Fok Rzucewo.

  - Osada łowców fok z epoki kamienia, III-II tys. p.n.e. położona na „cyplu rzucewskim” została odkryta w roku 1894, jednak pierwsze prace wykopaliskowe przeprowadzono dopiero w latach 1927-29 przez prof. Józefa Kostrzewskiego. Wznowione w 1984 trwają do dziś - wyjaśnia dyrektor OKSiT Gminy Puck Jan Dettlaff. - Rzucewo stało się ważnym stanowiskiem badań nad epoką kamienia na Pomorzu, a termin „kultura rzucewska” wszedł do historii cywilizacji. Dzięki staraniom Urzędu Gminy Puck i funduszom europejskim, 27.06.2013 otwarto Park Kulturowy Osada Łowców Fok. Obecnie można obejrzeć wystawy „Rzucewo w epoce kamienia” i „Obiekty archeologiczne w krajobrazie Kaszub” oraz spacer „Szlakiem łowców fok”, na którym znajdują się zrekonstruowane obiekty z epoki kamienia.

 3. Groty Mechowskie i kościół w Mechowie. Grota Mechowska znajduje się na skraju wsi Mechowo, w gminie Puck. Powstała na skutek wypłukiwania piasku ze skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście, a właściwie kilka wejść do groty tworzą filary przypominające olbrzymie stalagnaty zwane skalną balustradą. Podtrzymują one strop groty, zwanej małą jaskinią. Grota jest niska, przez co zwiedzanie jej korytarzy nie należy do najłatwiejszych.

  - Jest to obiekt stanowiący pomnik przyrody, wpisany do rejestru obiektów prawnie chronionych - dodaje wójt gminy Puck. - Odwiedzając Mechowo, warto zobaczyć także kościół parafialny, datowany na połowę XVIII w. Kościół ten wyróżnia się barokowym wyposażeniem. Można w nim znaleźć obrazy z warsztatu znakomitego malarza pomorskiego Hermana Hana, w tym wyjątkowo cenne ikonograficznie Fons Vitae. Kościół ten należy do Pomorskiego Szlaku Cysterskiego.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Jastarnia!

 4. Stanica Wodna Swarzewo. Obiekt znajduje się w Swarzewie przy ulicy Morskiej. Jest to doskonałe miejsce, do wypoczynku nad brzegiem Zatoki Puckiej, a także poznanie jej z morskiej perspektywy. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu pływającego (kajaki, rowery wodne).

 5. Pomost w Rzucewie. Nieopodal Zespołu Pałacowo-Parkowego w Rzucewie, na plaży Zatoki Puckiej znajduje się nowo przebudowany pomost.

  - Można przy nim bezpłatnie przycumować żaglówkę lub łódkę, a dzięki modernizacji będą mogły dopływać tutaj także jachty - zachęca Tadeusz Puszkarczuk. - Jest to idealne miejsce do wypoczynku, gdyż wody Zatoki Puckiej są płytkie, co umożliwia uprawianie sportów wodnych takich jak windsurfing i kitesurfing, oraz bezpieczne plażowanie z dziećmi.

 6. Kościół Parafialny w Swarzewie. Kościół z połowy XIX w., z cudowną figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XV w.), Pietà (XV w.).

  - Od pokoleń mieszkańcy ziemi puckiej, dwa razy w roku, pieszo pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza. Odpusty w niedzielę około 16 lipca, „na Szkaplerzną”, świętują rybacy z Półwyspu Helskiego, natomiast w niedzielę około 8 września, „na Siewną”, rolnicy. Cudowna gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem związana była ze Swarzewem od pierwszych lat reformacji, kiedy to „luterscy” helanie, jak opowiada legenda, wyrzucili rzeźbę do morza, a Ona cudownie przypłynęła do swarzewskiego brzegu. Odtąd tutaj Madonna króluje północnym Kaszubom. Sanktuarium Maryjne i kapliczka nad studzienką z cudowną wodą w Swarzewie, to obiekty wtopione w kaszubski pejzaż, duchowy i regionalny. Sanktuarium stwarza szansę egzystencjalnej refleksji, a w czasie letnich odpustów w pełni integruje ludność miejscową i turystów - zachęca do odwiedzin Jan Dettlaff, dyrektor OKSiTu Gminy Puck.

 7. Kościół parafialny w Starzynie - kościół parafialny z polichromią Sądu Ostatecznego (połowa XVII w.).

  - Fundacja opata cystersów oliwskich Aleksandra Kęsowskiego. Oryginalne wyposażenie i wybitne paramenty liturgiczne Andrzeja Mackensena. XVII-wieczna, eschatologiczna wizją Sądu Ostatecznego na polichromii ściany tęczowej wiejskiej świątyni jest katechetycznym głosem kontrreformacyjnej dyskusji teologicznej tamtego czasu - tłumaczy Jan Dettlaff. - Starzyno i Starzyński Dwór stanowią etap Pomorskiego Szlaku Cysterskiego.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Krokowa!

 8. Zespoły Pałacowo-Parkowe XIX w.: w Rekowie Górnym, Rzucewie, Sławutówku pełnią funkcje hotelowe i restauracyjne, w Łebczu gospodarstwa agroturystycznego, a w Celbowie i Starzyńskim Dworze to układy plenerowe.

 9. Rezerwat przyrody Beka położony jest w gminie Puck, u ujścia rzeki Redy. Został utworzony w 1988 roku i obejmuje zabagnione łąki halofilne (słone), łąki zmiennowilgotne i młaki turzycowe oraz szuwary i formacje wydmowe. Zadaniem rezerwatu jest ochrona cennych i zagrożonych wyginięciem zbiorowisk roślin, m. in. słonaw nadmorskich, muraw nawydmowych i szuwarów. Rezerwat jest także siedliskiem wielu rzadkich gatunków ptaków np. pliszki cytrynowej, sieweczki obrożnej, czajki, kszyka czy też krwawodzioba. Na terenie rezerwatu znajduje się wieża obserwacyjna. Z jej szczytu można podziwiać wody Zatoki Puckiej, teren rezerwatu oraz jego podopiecznych.

  ZOBACZ TEŻ: TOP 10 atrakcji w gminie Kosakowo!

 10. Kaczy Winkiel jest punktem widokowym znajdującym się przy trasie Puck-Władysławowo, w okolicy ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. Z tego miejsca doskonale widać panoramę Pucka, można tu podziwiać przepiękne widoki na Zatokę Pucką, Półwysep Helski, a także obserwować pływające po zatoce żaglówki oraz łodzie rybackie.

  - Miejsce to jest chętnie odwiedzane przez miłośników sportów wodnych, wędkarzy i rowerzystów - mówi wójt Tadeusz Puszkarczuk. - W miejscu postojowym znajdują się stoły piknikowe oraz ławeczki, sprzyjające odpoczynkowi nad brzegiem Zatoki Puckiej.

Trwa głosowanie...

TOP 10 atrakcji w gminie Puck: którą z nich lubisz najbardziej?

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto