Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hel: miasto pięknych krajobrazów i zabytkowych fortyfikacji. Co zobaczyć w Helu? Najciekawsze atrakcje: bilety i godziny otwarcia

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Półwysep Helski jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez rodaków miejsc - szczególnie w sezonie letnim. Jego niepowtarzalny klimat przyciąga turystów z całego kraju. Na końcu cyplu Mierzei Helskiej znajduje się Hel, czyli miasto słynące z pięknych krajobrazów i zabytkowych fortyfikacji. Co zobaczyć w Helu? Jaka jest jego historia? W artykule znajdziecie informacje o najciekawszych atrakcjach, biletach i godzinach otwarcia.

Spis treści

Gdzie leży miasto Hel? Mapa

Widok z latarni morskiej w Helu
CC BY-SA 4.0

Z tarasu helskiej latarni morskiej rozciąga się widok na Bałtyk i lasy. Wikipedia.org / Tomasz Lerczak / CC BY-SA 4.0

Miasto Hel zlokalizowane jest na Półwyspie Helskim w woj. pomorskim. Od Gdańska dzieli go odległość ok. 100 kilometrów.

Stary Hel, czyli legendarne zatopione miasto

Stary Hel to miasto, którego powstanie datuje się na ok. XIII wiek, choć istnieją też wzmianki o grodzie, który znajdował się tam już w IX wieku. W przeszłości był to ważny ośrodek handlowy, który – jak sama nazwa wskazuje – mieścił się na Półwyspie Helskim.

W latach świetności miasto zamieszkiwało ponad 1000 osób! Stacjonowały tam krzyżackie okręty, a piraci uznawali Stary Hel za świetną bazę wypadową. Pod koniec XVI wieku zabudowania miasta uległy zniszczeniom w wyniku pożaru, wywołanego prawdopodobnie przez Szwedów. Był to już „początek końca” Starego Helu, który od ok. XVII wieku był stopniowo wchłaniany przez Morze Bałtyckie w wyniku cofania się linii brzegowej Mierzei Helskiej. Legenda głosi, że miasto zniknęło z powierzchni ziemi przez pychę jego mieszkańców, a spod morskiej tafli usłyszeć można bijące dzwony zatopionego kościoła.

W okresie międzywojennym w (nowym) Helu, podczas budowy wojennego portu natrafiono na ruiny świątyni. Wezwano zespół archeologów z Torunia, jednak napięta sytuacja nie pozwoliła na przeprowadzenie dokładnych badań – mury zasypano i kontynuowano budowę. O istnieniu Starego Helu przypominały tylko ludzkie szczątki, pierwotnie pochowane na starohelskim cmentarzu, później wyrzucane na brzeg przez morskie fale.

Nowy Hel – ostoja dla mieszkańców dawnego miasta

Mieszkańcy Starego Helu emigrowali do nowego miejsca, które nazwano Nowym Helem. To właśnie to miasto chętnie odwiedzają dziś turyści z całej Polski i świata. Hel znajdował się na terenie Rejonu Umocnionego Hel, czyli terenów, na których wzniesiono liczne obiekty fortyfikacyjne, których pozostałości można oglądać do dziś (m.in. Ośrodek Oporu Jastarnia, żelbetowe budowle baterii Schleswig-Holstein). W czasach II wojny światowej miasto zamieszkiwało ok. 1000 osób – współcześnie liczba ta wynosi ponad 3 tys. mieszkańców.

Z czego słynie Hel? Morze i piaszczyste plaże

Choć na terenie miasta (i w jego okolicach) znajduje się wiele atrakcji turystycznych, największą z nich jest niewątpliwie dostęp do Morza Bałtyckiego i czyste plaże. W zestawieniu portalu European Best Destinations plaża w Helu zajęła zaszczytne, 10. miejsce w rankingu najpiękniejszych plaż w Europie. Wygląda na to, że naprawdę mamy się czym chwalić! Helska plaża może spokojnie konkurować z wybrzeżami krajów, które najczęściej wybieramy na wakacyjne szaleństwa. Polacy mają się z czego cieszyć – nie tylko Hel może pochwalić się imponującą plażą.

Co robić w Helu? Najlepsze atrakcje miasta i okolic

Mieszkańcy Helu mogą być dumni ze swojego miejsca zamieszkania – oprócz miejsc o niezwykłych walorach przyrodniczych, turyści znajdą tam także wiele innych atrakcji turystycznych. Wśród nich wymienić można:

Dom Morświna

Dom Morświna jest muzeum dedykowanym tym niezwykłym zwierzętom i stanowi część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry należącej do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Powinni je odwiedzić wszyscy miłośnicy zwierząt, a także pasjonaci biologii – prezentowane tam tablice zawierają informacje na temat relacji morświnów i ludzi, wykorzystywaniu oraz innych problemach, z którymi borykają się przedstawiciele tego wodnego gatunku. Nie martwcie się także o dzieci – w placówce czekają na nie dostosowane do wieku filmy i animacje.

Dom Morświna znajduje się przy ul. Portowej 4.

Obiekt jest udostępniony do zwiedzania przez cały rok w godz. 11:00-15:00.

Bilety wstępu

  • Bilet normalny – 2 zł
  • Bilet ulgowy – 1 zł

Latarnia Morska

Widok z latarni morskiej w Helu
CC BY-SA 4.0

Z tarasu helskiej latarni morskiej rozciąga się widok na Bałtyk i lasy. Wikipedia.org / Tomasz Lerczak / CC BY-SA 4.0

Zlokalizowana między podobnymi obiektami w Jastarni i północnej części gdańskiego portu, mierzy 41,5 m wysokości. Historia obiektów w typie latarni morskich na tym terenie sięga 1647 roku, kiedy to w okolicach obecnej budowli został postawiony drewniany żuraw z kotłem na węgiel. Niestety, uległ on spaleniu w wyniku pożaru – po tym zdarzeniu została postawiona kolejna konstrukcja.

„Prawdziwa” latarnia została tam zbudowana w latach 1806-1826. Nie wytrzymała jednak długo z powodu obrony miasta w 1939 roku. Trzy lata później, 10 metrów od miejsca wzniesienia starej latarni, zbudowano nową (by wejść na samą górę, należy pokonać 197 schodów). Do dziś obiekt ten jest punktem orientacyjnym dla żeglarzy oraz atrakcją dla turystów.

Latarnia znajduje się przy ul. Bałtyckiej 4.

Bilety wstępu

  • Bilet normalny – 7 zł
  • Bilet ulgowy – 5 zł

Godziny otwarcia

  • W maju, czerwcu, wrześniu – 10:00-14:00 / 15:00-18:00,
  • W lipcu i sierpniu – 10:00-14:00 / 15:00-19:00

Fokarium w Helu

Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego to miejsce, które pokochają wszyscy fani tych uroczych stworzeń. Głównym celem utworzenia tego miejsca było przede wszystkim ratowanie zwierząt przed wyginięciem. Organizowane są tam także kursy dla grup, które mogą dowiedzieć się więcej na temat życia fok, lokalnego ekosystemu i ekologii. Fokarium jest punktem obowiązkowym w planie wycieczki, jeżeli wybieracie się na nią ze swoimi dziećmi – maluchy będą zachwycone możliwością zobaczenia sympatycznych zwierzaków.

Uwaga! Wrzucanie różnych przedmiotów (w tym monet) do basenów jest surowo zabronione.

Fokarium zlokalizowane jest przy ul. Morskiej 2.

Bilety wstępu

  • Bilet normalny – 15 zł (konieczne zabranie dwóch monet 5 zł, by przejść przez automatyczną bramkę)
  • Bilet ulgowy – 10 zł
  • Bilet dla dzieci do lat 3 oraz dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim – wstęp wolny

Godziny otwarcia
W okresie wakacyjnym fokarium jest otwarte codziennie, w godzinach 10:00-18:00.

Szlak Fortyfikacji w Helu

Do Muzeum Obrony Wybrzeża powinni zawitać miłośnicy historii
CC BY-SA 3.0

By wyjazd okazał się wartościowy i ciekawy, polecamy odwiedziny w helskim Muzeum Obrony Wybrzeża. Wikipedia.org / Marek i Ewa Wojciechowscy / CC BY-SA 3.0

Wszyscy, którzy nie przepadają za wylegiwaniem się na nadmorskim piasku, polecamy podążanie Szlakiem Fortyfikacji w Helu. To trasa prowadząca przez wspomniane obiekty Rejonu Umocnionego Hel. Spacer rozpocznijcie od dworca PKP, skąd niedaleko do pierwszego obiektu na szlaku – Muzeum Obrony Wybrzeża. W zlokalizowanym tam bunkrze zobaczycie ciekawe wystawy prezentujące m.in. życie w wojsku i pomoc medyczną na froncie. Nie brakuje tam także historii i ciekawostek dotyczących obrony miasta w czasach II wojny światowej. Nieopodal muzeum zlokalizowane jest skansen artyleryjski, gdzie przedstawiany jest różnorodny sprzęt wojskowy.

Muzeum Obrony Wybrzeża mieści się przy ul. Helskiej 16.

Co jeszcze czeka was na Szlaku Fortyfikacji w Helu?

  • Muzeum Kolei Helskich z kolejką wąskotorową
  • 30-metrowa wieża kierowania ogniem baterii Schleswig Holstein
  • Bateria im. Heliodora Laskowskiego i inne baterie
  • Góra Szwedów

Bilety wstępu
Bilety, w zależności od ilości zwiedzanych elementów, występują w różnych konfiguracjach. Szczegółowy cennik dostępny jest online.

Godziny otwarcia Muzeum Obrony Wybrzeża
Godziny otwarcia różnią się w zależności od miesiąca, a dokładną rozpiskę można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Skansen na wolnym powietrzu czynny jest przez cały rok.

Pozostałe atrakcje Helu. Co zobaczyć podczas wycieczki?

Wymienione atrakcje stanowią tylko ułamek tego, co możecie zobaczyć w tym pięknym mieście. Co jeszcze warto zobaczyć?

  1. Park Wydmowy (z pomostami dla pieszych nad chronionymi wydmami i ścieżkami edukacyjnymi)
  2. Muzeum Rybołówstwa Morskiego (dawny kościół poewangelicki pw. św. Piotra i Pawła)
  3. Port morski
  4. Promenadę
  5. Najdłuższą rzeźbę drewnianą na świecie (zlokalizowaną w parku przy dworcu PKP)
  6. Ryglowe domki rybackie z przełomu XVIII i XIX wieku
  7. Kościół pw. Bożego Ciała

Sporty wodne w Helu i okolicach – miejsca uwielbiane przez kitesurferów

Cały Półwysep Helski słynie ze świetnych warunków do uprawiania sportów wodnych. Miejsce to upodobali sobie szczególnie windsurferzy i kitesurferzy – jeżeli macie ochotę na urozmaicenie swojego pobytu w okolicach miasta, wybierzcie się np. do Jastarni, gdzie będziecie mogli wykupić sobie lekcję z instruktorem lub po prostu podziwiać zabawę innych.

Źródło: Muzeum Obrony Wybrzeża, pomorskie.travel, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hel: miasto pięknych krajobrazów i zabytkowych fortyfikacji. Co zobaczyć w Helu? Najciekawsze atrakcje: bilety i godziny otwarcia - Strona Podróży

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto