Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hel’s Bell’s: biblioteka rusza z mobilną grą dla mieszkańców i turystów. Chodź po Helu, wykonuj zadania i poluj na nagrody. Start 18 czerwca

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna w Helu
W piątek 18 czerwca premiera helskiej gry mobilnej "Hel's Bell's". - U nas to nowość. Spodziewamy się dużego zainteresowania wśród helan - mówi Grażyna Rotta, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego. Jest też ukłon w stronę sąsiadów z Juraty. Jaki?

O godz. 15 w piątek 18 czerwca premiera gry terenowej „Hel’s Bells” z aplikacją mobilną na smartfon lub tablet. Gra ma formę poszukiwania skarbu, marszu na orientację lub tzw. podchodów. Nie wystarczy posiedzieć w domu, bo trzeba będzie się po Helu trochę poruszać. Przyda się też dawka wiedzy o lokalnych legendach - rybackich, kaszubskich oraz helskich.

- „Hel’s Bells” to gra, której fabuła będzie oprowadzać graczy po mieście, ale również zapozna z elementami kultury regionalnej - mówi Grażyna Rotta, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Helu. - U nas to nowość. Spodziewamy się dużego zainteresowania wśród helan, tym bardziej że gra związana jest z naszym miastem, historią. W grze pojawia się bogini Jurata, to ukłon w stronę sąsiedniej gminy i zaproszenie! Nasi czytelnicy nigdy nas nie zawiedli i z dużą otwartością podchodzą do naszych inicjatyw. Zapewniam, że będziemy się wspólnie dobrze bawić.

Przed przystąpieniem do gry, należy pobrać na swój smartfon lub tablet aplikację Action Track (darmowa). W dniu premiery helska biblioteka udostępni kod QR uruchamiający grę. Nieletni, aby go otrzymać, muszą dostarczyć do książnicy zgodę rodzica/opiekuna prawnego na udział w grze (formularz jest w bibliotece).

Kasia Laszkowska  - prowadząca zajęcia literackie, połączone z muzyką i plastyką, doświadczony pedagog, trener wokalny, absolwentka wokalistyki na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także Pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim.

W helskiej bibliotece: Warsztaty animacji poklatkowej inspir...

Gracze będą mieli przed sobą na smartfonach lub tabletach mapę, na której zaznaczono miejsca w Helu, do których muszą trafić.

- Po przybyciu do wskazanego celu aplikacja, dzięki GPS, automatycznie uruchamia zadanie do wykonania - wyjaśnia dyrektor Rotta.

Te będą urozmaicone. M.in. pytania z podanymi do wyboru odpowiedziami (może się zdarzyć, że wszystkie odpowiedzi będą prawidłowe, albo tylko jedna) oraz takie, na które należy samodzielnie wpisać rozwiązanie, łamigłówki matematyczne, czy zadania kreatywne, żeby wykonać np. zabawne zdjęcie lub krótki filmik.

Przemycanie wiedzy za pośrednictwem zabawy jest istotą gry mobilnej. Pozwoli to helskim bibliotekarzom na dotarcie do nowych grup odbiorców, przede wszystkim tych nieczytających oraz do młodzieży.

To cel główny projektu – wyjście naprzeciw potrzebom naszych użytkowników, przede wszystkim tych młodych, dla których gry są atrakcyjną formą poznawania świata. Bez względu na wiek, edukacja poprzez zabawę jest najskuteczniejszą formą nauki i najbardziej zapada w pamięć.

Gra to również dobry sposób na promocję działalności biblioteki. W "Hel's Bell's" są nawiązania do legend: „O zatopionym mieście Helu” i „Helskie dzwony”, występują w niej bohaterowie baśni kaszubskich. Wszystkie informacje o nich znajdziemy oczywiście w helskiej książnicy. Wystarczy podjeść i wypożyczyć książkę...

- Zachęcam do zapoznania się z ich tekstami, bo nie każdy może pamiętać, jak nazywają się kaszubskie krasnale skore do psot i figli - mówi Grażyna Rotta.

"Hel's Bell's" - pojedynczo, ze znajomymi lub rodzinnie

Rozgrywkę można przeprowadzić indywidualnie, ale również w grupie, co sprzyja aktywizacji całych rodzin.

- Mam nadzieję, że to nowe na naszym terenie wydarzenie, zwróci uwagę osób, które do tej pory nie korzystały jeszcze z oferty helskiej książnicy, a stanowią grupę naszych potencjalnych, nowych czytelników - komentuje dyrektor. - Terenowa gra mobilna na pewno wpłynie na integrację, wytworzy współpracę, doda adrenaliny, poruszy umysł przy rozwiązywaniu zagadek, da posmak rywalizacji i przyczyni się do zdobycia nowej wiedzy.

Gry mobilne umożliwiają synchronizację procesów edukacyjnych i współczesnych trendów, jakimi są edukacja w ruchu, gamifikacja, czy BYOD – czyli przynieś swoje urządzenie.

Gra „Hel’s Bells” powstała w ramach programu MKDNiS „Partnerstwo dla książki”. Nasze zadanie pod nazwą „Od koncentracji do animacji” ruszyło, jak tylko poluzowały się obostrzenia związane ze stanem epidemii. Zakończyły się już spotkania literacko-muzyczno-plastyczne z Kasią Laszkowską i animacji poklatkowej z Sebastianem Bednarkiem, cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem. Przed nami terenowa gra mobilna „Hel’s Bells”. A we wrześniu zapraszamy dzieci od 6. roku życia, młodzież i osoby dorosłe, w tym seniorów 60+ na warsztaty z uważności, szerzej znane jako mindfulness.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto