Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia powiatu puckiego: tak powstawał COS OPO Cetniewo, kolebka polskiego boksu i sportowo-turystyczne zaplecze Władysławowa | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Leżący we Władysławowie COS OPO Cetniewo - dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków szkoleniowych w Polsce . A przy okazji także turystycznych. Jak wyglądały jego początki, 70 lat temu? Zobaczcie historyczne zdjęcia z Cetniewa.

Historia dzisiejszego COS OPO Cetniewo - leżącego w centrum wakacyjnego Władysławowa ośrodka - sięga czasów przedwojennych. Na uboczu ówczesnej Wielkiej Wsi stała drewniana placówka - pensjonat - w której mieszkali podoficerowie Korpusu Ochrony Pogranicza.

W okresie II wojny światowej w tym miejscu rehabilitowali się lotnicy niemieckiej Luftwaffe. A także, jak pisze redaktor Jerzy Gebert w historii cetniewskiego ośrodka:
- W prymitywnych warunkach, pod namiotami hartowano tu także młodziutkich kandydatów do osławionych formacji SS - czytamy. - Z tamtych czasów zachował się niewielki, 5-pokojowy barak mieszkalny z piętrowymi łóżkami, a raczej pryczami.

To właśnie ten dość skromny, drewniany budynek stał się początkiem polskiej szkoły boksu, którą w Cetniewie rozwinął Feliks Stamm. "Papa" miał go wypatrzeć podczas licznych wypraw na milicyjnym motocyklu po Wybrzeżu. Miejsce okazało się szczęśliwe dla polskich sportowców.

Gdy w lipcu 1952 roku we Władysławowie na maszt znajdujący się na terenie dzisiejszego CO OPO Cetniewo, wciągano polską flagę, nikt jeszcze nie wiedział, że za 2 tygodnie posypią się pierwsze olimpijskie medale polskich bokserów. Wówczas, na Olimpiadzie w Helsinkach zdobyli je Zygmunt Chychła i Aleksy Antkiewicz - obaj mają swoje emblematy w leżącej nieopodal Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie.
- Nie ulega wątpliwości, że pierwsze 10 lat cetniewskiego OPO to przede wszystkim, jeśli nie wyłącznie, boks z nieformalnym super - dyrektorem Feliksem Stammem, który na fali sukcesów swych podopiecznych i dobrych stosunków z ówczesnym szefem sportu Włodzimierzem Reczkiem pracowicie rozbudowywał i powiększał cetniewska bazę - pisze red. Jerzy Gebert.

20. edycja Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie: 8 nowych emb...

Drewniany barak zniknął w latach 50. XX wieku. W jego miejsce we Władysławowie stanął dwupiętrowy hotelowiec na 80 miejsc i hala boksersko-szkoleniowa. Po kolejnej dekadzie pojawił się kilkupiętrowy hotel (60 miejsc) z kawiarnią i jadalnią dla 300 osób. A COS OPO Cetniewo zaczął zyskiwać coraz większą popularność.

W latach 70. Cetniewo konsekwentnie inwestowało w rozwój bazy hotelowej, stając się nie tylko sportowym, ale także turystycznym centrum rozrastającego się Władysławowa.

Kolejny milowy krok w historii Cetniewa to lata 80. XX wieku, gdy dyrektor Janusz Kluczyński (10 szef w historii ośrodka) zaczął zabiegać o budowę wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. Tu pomógł ówczesny minister sportu Aleksander Kwaśniewski - późniejszy prezydent Polski.
Udało się - w 1988 roku obiekt uroczyście oddano do użytku.

Później COS OPO Cetniewo wzbogacił się też o basenowy kompleks (jesień 2001). Aquarius - z 70-metrową zjeżdżalnią, trybuną na 250 miejsc i kompleksem odnowy biologicznej robi wrażenie!

We Władysławowie pojawiły się również: stadion lekkoatletyczny, korty tenisowe, boiska ze sztuczną i trawiastą nawierzchnią...

Dziś (w 2020 roku) COS OPO Cetniewo kieruje dyrektor Michał Kowalski

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto