Interaktywna mapa podwodnych obiektów pomoże rybakom unikać niebezpiecznych zaczepów

Artykuł sponsorowany
WWF Polska, wspólnie z Baltic Sea 2020 oraz Litewskim Funduszem na rzecz Ochrony Przyrody stworzył interaktywną mapę podwodnych obiektów, która pozwoli rybakom unikać niebezpiecznych zaczepów powodujących utratę sieci. Mapa, połączona z bezpłatną bazą danych dostępna jest na stronie internetowej sieciwidma.wwf.pl.

Na mapę nanoszone są zgłaszane przez użytkowników morza niebezpieczne obiekty znajdujące się w wodach Bałtyku, takie jak wraki, skały czy inne przeszkody, o które mogą zahaczyć się sieci rybackie. Mapa oraz połączona z nią baza danych mają charakter otwarty – każdy użytkownik morza ma możliwość dodania obiektu do mapy oraz bezpłatnego pobrania bazy danych ze współrzędnymi wszystkich zgłoszonych obiektów.

Zachęcamy rybaków i innych użytkowników morza do dodawania obiektów na mapie, jak i korzystania z zawartych w niej danych – mówi Piotr Prędki z WWF Polska – To od zaangażowania użytkowników morza zależeć będzie dokładność i użyteczność mapy.

Wpisy do bazy można dodawać na dwa sposoby. Poprzez zawarty na stronie sieciwidma.wwf.pl formularz lub wysyłając SMS pod numer telefonu +48 531 799 702. Zgłaszając obiekt przez SMS należy podać jego współrzędne geograficzne, głębokość zalegania oraz typ obiektu*. Warto też wpisać, czy na danym obiekcie zerwano sieć rybacką i czy obiekt został potwierdzony w terenie.

Interaktywna mapa zaczepów powstała w ramach realizowanego przez WWF Polska przy wsparciu Fundacji Baltic Sea 2020, projektu „Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku”. W ramach projektu w roku 2012 polscy i litewscy rybacy wyłowili z Bałtyku ponad 22 tony sieci widm – utraconych sieci, które kontynuują połowy.

Do Bałtyku co roku trafia od 5500 do 10 000 sieci. Daje to łącznie od 52 do 95 ton sieci rocznie – mówi Piotr Prędki z WWF Polska. – Dlatego poza prowadzonymi wspólnie z rybakami akcjami wyławiania sieci widm z morza konieczne jest równoległe opracowanie i wdrożenie systemów pozwalających na ograniczenie ilości sieci gubionych w morzu. Jednym z nich jest opracowana mapa obiektów podwodnych.

Więcej informacji:
Piotr Prędki, WWF Polska, [email protected], tel. 608 633 319.

*Typy obiektów rozróżnianych na mapie wraz z dokładnym opisem znajdują się na stronie internetowej sieciwidma.wwf.pl

Projekt Usuwanie zalegających sieci z Bałtyku finansowany jest przez fundację Baltic Sea 2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bytow.naszemiasto.pl Nasze Miasto