Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwentaryzacja Skarbca Sióstr Benedyktynek w Żarnowcu. Bezcenne wyroby z tkanin w końcu opisane i zabezpieczone | ZDJĘCIA, WIDEO

Róża Perszon
W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (wrzesień 2018) nadarzyła się okazja do zwiedzania Skarbca Benedyktynek w Żarnowcu i zapoznania się z ich zabytkami jeszcze z czasów cysterskich. Siostry żarnowieckie mogą teraz doliczyć się wszystkich swoich skarbów. Powstały specjalnie przygotowane karty do ich opisu i zmieniono także miejsce ich przechowywania.

Skarbiec Benedyktynek z Żarnowcu:

wideo: Róża Perszon, Echo Ziemi Puckiej

W połowie września 2018 skarbiec sióstr Benedyktynek świętował swój wielki dzień. Dla zwiedzających zorganizowano bezpłatne zwiedzanie wyjątkowego żarnowieckiego Skarbca, z kolei dla Sióstr Benedyktynek - mogących się poszczycić wieloletnią i interesującą historią - był to dzień przełomowy. Ich zbiory w końcu znalazły się w dobrych rękach.

Siostry z Żarnowca same nie są w stanie zliczyć ile dokładnie eksponatów mają w swojej przepastnej kolekcji, którą udało się zgromadzić przez wieki.
- Głównie są to pozostałości po cysterkach z XIII i XIV wieku, ale ciężko nam się doliczyć wszystkich skarbów, tyle ich jest - komentuje siostra Weronika, mniszka klasztoru Żarnowieckiego. - Mamy też pamiątki po siostrach wileńskisch, które do nas przybyły. Najstarszym zabytkiem jest z pewnością dzwon z 10 wieku.

ZOBACZ TEŻ:

Ich najcenniejsze dziedzictwo, czyli kilkadziesiąt zabytkowych wyrobów z tkanin, na których znajdują się hafty żarnowieckie, było jak dotąd nieskatalogowane. Teraz, wszystko się zmieniło ze sprawą pasjonatów z Pucka. Towarzystwo Upiększania Miasta Puck zajęło się inwentaryzacją tych przedmiotów.

Na to przedsięwzięcie TUMP-owi udało się pozyskać grant z Narodowego Instytutu Dziedzictwa z programu wspólnie dla dziedzictwa.
- O ile kościół w Żarnowcu był dobrze udokumentowany, ponieważ we wcześniejszych latach podjęto się jego inwentaryzacji, to Skarbiec Sióstr Benedyktynek pozostawał poza obiegiem konserwacji - komentuje Danuta Dettlaff, prezes TUMP.

Państwo Danuta i Jan Dettlaffowie wraz z Beatą Sztyber, kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz z siostrami z Żarnowca - opiekunkami ekspozycji oraz wolontariuszami zabrali się zatem do działania.

Pozyskany grant umożliwił profesjonalne sfotografowanie zabytków i założenie 178 kart ewidencyjnych z podstawowymi informacjami umożliwiającymi identyfikację zabytków, jak i ich ewentualnego odzyskania w sytuacji kradzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto