Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak spędzić wakacje bezpiecznie? Zagrożenia związane z zakażeniem SARS-CoV-2 nie zniknęły całkowicie

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
T. Bołt/ archiwum DB
Zwracajmy uwagę na to, co jemy, sprawdzamy prognozę pogody i nie pijmy alkoholu nad wodą. Ze względu na nowe narkotyki, pilnujmy też swoich szklanek z napojami bawiąc się klubie lub dyskotece. Obecnie nie ma już w naszym kraju stanu epidemii, jednak zagrożenia związane z zakażeniem SARS-CoV-2 nie zniknęły całkowicie - mówi Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

Przed nami wakacje, które mogą być czasem trudnym pod względem sanitarnym. Na co należy zwracać uwagę i jak się zachowywać, żeby spędzić ten czas bezpiecznie?

Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą wiązać się z ewentualnymi niebezpieczeństwami i zagrożeniami w obszarze zdrowia. I tak, aby uniknąć zatruć pokarmowych, należy zwracać baczną uwagę na to, co jemy. Żywność należy przechowywać w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Powinniśmy również obserwować pogodę i dostosowywać do niej swój ubiór oraz planowane aktywności - ograniczać czas spędzany w pełnym słońcu, stosować filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne, zachowywać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. W naszym regionie, ze względu na jego położenie nad morzem i wśród jezior, bardzo istotne jest ponadto przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Wskazane jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, należy mieć pod stałą i czujną opieką naszych małoletnich. Warto śledzić aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym internetowy Serwis Kąpieliskowy, zawierający m. in. informacje dotyczące bieżącej oceny i klasyfikacji wody oraz infrastruktury obiektów.

Jeżeli nasze dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdźmy pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. W przypadku, jeśli stan sanitarny obiektu wypoczynkowego budzi nasze wątpliwości, powinniśmy zwrócić się do najbliższej terytorialnie powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Podczas spacerów po parkach i lasach pamiętać należy o ochronie przed kleszczami, mogą one bowiem przenosić groźne choroby – boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego w parkach, lasach i na łąkach zakładajmy spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używajmy repelentów. Po każdej tego typu wycieczce należy dokładnie siebie obejrzeć sprawdzając, czy nie mamy kleszcza. Należy również unikać nadużywania alkoholu - pod żadnym pozorem nie spożywajmy go podczas wypoczynku nad wodą! Ze względu na nowe narkotyki, których skład i działanie nigdy nie są pewne, zawsze pilnujmy swojej szklanki bawiąc się w klubie lub dyskotece.

Czy w okresie letnim będzie więcej kontroli sanepidu w lokalach gastronomicznych?

Ze względu na okres pandemii, w którym wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu obiektów gastronomicznych (w szczególności w roku 2020) liczba kontroli w zakładach gastronomicznych była również ograniczona. W roku 2022 planowana jest większa liczba kontroli w restauracjach, punktach małej gastronomii, obiektach ruchomych i tymczasowych, zbliżona do stanu sprzed epidemii. Wzmożonym nadzorem zostaną objęte zakłady zlokalizowane w pasie nadmorskim oraz w miejscach nasilonego ruchu turystycznego. Z powodu obostrzeń związanych z COVID-19 w latach 2020-2021 zarejestrowano mniej zatruć pokarmowych związanych ze spożywaniem potraw w lokalach gastronomicznych. Po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią obserwujemy wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą pokarmową, liczba zachorowań jest porównywalna do notowań sprzed pandemii.

Problematyczne, jak co roku, mogą też być sinice. Proszę przypomnieć, jak się zachowywać, gdy pojawią się w morzu? I co robić, gdy jednak się z nimi zetkniemy?

Sinice wydzielają substancje toksyczne dla ludzi, dlatego wchodzenie do wody pomimo zakazów i informacji o występowaniu sinic na kąpielisku, może prowadzić do szeregu konsekwencji groźnych dla zdrowia, a nawet życia. Niebezpieczne dla zdrowia w czasie zakwitu są też spacery po plaży, toksyna może dostać się do organizmu poprzez drogi oddechowe. Po kontakcie z zanieczyszczoną wodą należy dokładnie umyć ciało i włosy. Ubranie czy strój kąpielowy trzeba zdjąć i wyprać w gorącej wodzie. Jeśli sinice dostały się do przewodu pokarmowego, należy pić dużo płynów (najlepiej niegazowanej, czystej wody) i spożyć środki, które inaktywują toksyny (np. węgiel aktywny). Należy skontaktować się z lekarzem. Aktualna ocena przydatności wody do kąpieli znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (Serwis Kąpieliskowy) i na tablicy informacyjnej kąpieliska. Znajdują się tam również dane kontaktowe do organizatora kąpieliska i nadzorującej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jak zabezpieczyć się, gdy wyjeżdżamy za granicę?

Przede wszystkim należy dowiedzieć się jak najwięcej o miejscu, do którego wybieramy się na wypoczynek. Powinniśmy sprawdzić, jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne w kraju, do którego podróżujemy. Przy planowaniu zagranicznej podróży należy też sprawdzić, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane w danym kraju. Szczepienie przed podróżą nie zwalnia od przestrzegania zasad higieny i zachowania ostrożności. Najczęstszą przyczyną zachorowań wśród podróżnych jest zakażona woda i jedzenie.

ZOBACZ TAKŻE: Najdziwniejsze pytania turystów i podróżników. Co z dziećmi urodzonymi pośrodku oceanu, jak wysoko sięgają granice państw? Odpowiadamy

Czy koronawirus już nie jest tak niebezpieczny jak na początku roku? Czy nadal powinniśmy zachowywać dystans i mieć na uwadze to, że ciągle można się zarazić?

Obecnie nie ma już w naszym kraju stanu epidemii, jednak zagrożenia związane z zakażeniem SARS-CoV-2 nie zniknęły całkowicie, dlatego w dalszym ciągu powinniśmy zachowywać podstawowe zasady higieny, takie jak częste mycie rąk mydłem, zasłanianie ust przy kichaniu jednorazową chusteczką lub przedramieniem (nie dłonią!), wietrzenie pomieszczeń. W miarę możliwości zalecane jest także zachowywanie dystansu społecznego i unikanie dużych skupisk ludzkich, które zawsze generują zwiększone ryzyko rozprzestrzeniania się zakażeń wirusowych. Te zasady higieny powinny nam tak naprawdę towarzyszyć stale, ograniczają one bowiem ryzyko rozprzestrzeniania się nie tylko koronawirusa, ale również zakażeń wywoływanych przez inne drobnoustroje.

ZOBACZ TAKŻE: Czy znasz te zabytki? 11 niezwykłych miejsc w Polsce, które warto zwiedzić

Co z innymi wirusami? Czy jakiś wirus, inny niż koronawirus, budzi wzmożoną czujność lub wręcz niepokój lekarzy i inspekcji sanitarnej?

Sytuacja epidemiologiczna w województwie pomorskim nie uległa zmianie. Jak co roku istnieje możliwość wystąpienia różnych chorób o etiologii i wirusowej i bakteryjnej. W związku z pojawieniem się w Polsce przypadków zakażeń wirusem ospy małpiej, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą wzmożony nadzór epidemiologiczny. Monitorowany jest każdy przypadek zgłoszenia podejrzenia zachorowania. W województwie pomorskim nie stwierdzono do tej pory żadnego zachorowania na tę chorobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto