Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wygląda koronawirusowa sytuacja w powiecie puckim: ile osób jest pod kwarantanną, a ile zakażonych? Podajemy najświeższe informacje

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku poinformowała, że na dzień 17 marca 2020 (wtorek) w powiecie puckim nie ma jeszcze przypadku zarażenia koronawirusem, choć są osoby, które oczekują na wyniki badań, a inne są pod ścisłą kontrolą sanepidu. Ile jest tych osób? Jaka jest różnica pomiędzy kwarantanną a nadzorem epidemiologicznym? O tym piszemy.

Aktualizacja z godz. 14:30 we wtorek, 17 marca 2020 wykonana przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pucku odnosi się do podlegającego jej terenu powiatu puckiego w związku z wystąpieniem zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2.

Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym to 123, w tym 23 osoby poddane kwarantannie na podstawie decyzji PPIS w Pucku. Jedna osoba jest hospitalizowana z powodu podejrzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
Ogólnie pobrano 6 próbek do badań na obecność koronawirusa, ale na razie u nikogo nie stwierdzono pozytywnego wyniku.
Dodatkowe dobre wiadomości to takie, że jedna osoba zakończyła kwarantannę, a 79 zakończyło nadzór epidemiologiczny.

Co oznacza, że ktoś jest pod kwarantanną?
Kwarantanna zazwyczaj trwa 14 dni, choć w niektórych przypadkach może trwać dłużej. Jest to izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie. Osoby te muszą pozostać w swoich domach, nie kontaktować się bezpośrednio z innymi i nie przyjmować gości.

Czym jest nadzór epidemiologiczny?
Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi, w przypadku powiatu puckiego jest to Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku.

Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury dwa razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Kiedy mówimy o izolacji?
Izolacja to odosobnienie osoby chorej od pozostałych osób - najczęściej w szpitalu - przykładem jest mężczyzna, który obecnie przebywa w izolatce, w Szpitalu Puckim, oczekując na wyniki badań pobranej próbki. Osoba jest izolowana, by ją wyleczyć i żeby nie zarazić innych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto