Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jastarni i Kuźnica zalał Bałtyk. Sztorm stulecia z 1983 roku przelał morze prosto do Zatoki Puckiej | HISTORIA POWIATU PUCKIEGO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Podtopiona Jastarnia, zalana Kuźnica i Chałupy, zalane odcinki drogi między Władysławowem i Helem oraz walka z żywiołem. Tak wyglądał sztorm, który przetoczył się przez Półwysep Helski we wtorek 18.01.1983 roku. Jak wówczas informował "Dziennik Bałtycki" w akcji ratowniczej biorą dział mieszkańcy "nie szczędząc sił i ofiarności".

W czwartkowym wydaniu z 20.01.1983 roku "Dziennik Bałtycki" na pierwszej stronie w tekście zatytułowanym "Kuźnica na Półwyspie Helskim zalana przez morze" informował:

Szczególnie trudna sytuacja powstała w niektórych miejscowościach na Półwyspie Helskim, gdzie spiętrzona wichurą woda morska wdarła się na ląd i pod Kuźnicą przelała się na stronę Zatoki Puckiej. Spiętrzone wody morskie wdarły się też częściowo do Chałup a nawet Jastarni, zalewając wiele mieszkań.

Na odcinku tym poważnie zagrożony jest tor kolejowy łączący Władysławowo z Helem, toteż władze czynią wysiłki dla jego ochrony przed niszczącym działaniem wody i wysokiej, agresywnej fali. Zalana jest również szosa Władysławowo — Hel; jeszcze wczoraj wieczorem — mogły z niej korzystać jedynie wysokie i silne samochody ciężarowe. Przerwana jest dostawa energii elektrycznej.

W akcji ratunkowej, zmierzającej do ocalenia toru kolejowego, biorą czynny udział mieszkańcy zagrożonych miejscowości, nie szczędząc sił i ofiarności.

Historia powiatu puckiego na zdjęciach: Jastarnia przed ok. ...

Styczniowy sztorm - choć oczywiście nie jedyny w historii półwyspu - był bardzo groźny dla tej części Polski i mieszkańców. Fale wdarły się na ląd najpierw od strony Zatoki Puckiej (tu gnał je zachodni wiatr), później także Bałtyku (kierunek zmienił się na północny), po drodze m.in. zalewając piwnice, niżej położone domy i podtapiając podwórka.

- Niektórzy wypuszczali norki, żeby nie tonęły w klatkach... - wspomina Piotr Lisakowski, mieszkaniec Jastarni i właściciel restauracji Gryfon.

Mieszkańcy Półwyspu Helskiego w 1983 roku musieli liczyć się też z czasowymi przerwami w dostawie prądu.

Jak relacjonuje Marcin Herrmann, autor fanpejdża Dawna Jastarnia, znacznie groźniejszy był północny wiatr.

- Pod Kuźnicą fale przerwały wydmy i powaliły las. Pojawiło się ryzyko zniszczenia toru kolejowego - opisuje tamte wydarzenia miłośnik historii Jastarni. - Mieszkańcy wspierani przez wojsko i służby Urzędu Morskiego przez dzień i noc pracowali przy umacnianiu brzegów. Walka z żywiołem trwała przez kilka dni. Chociaż wichura ze stycznia 1983 roku do dziś bywa nazywana „sztormem stulecia”, to w przeszłości Bałtyk wielokrotnie atakował helskie miejscowości. W XX wieku silne sztormy miały miejsce m.in. w latach 1902, 1914, 1937, 1948, 1967 i 1999. Niejednokrotnie dochodziło podczas nich do przerwania Półwyspu.

ZOBACZ TEŻ: Historia Pucka zatrzymana w kadrze: tak Puck widzieli dawni fotoreporterzy Dziennika Bałtyckiego. Te zdjęcia mówią więcej niż słowa!

tekst alternatywny

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto