Jeśli jesteś na kwarantannie, musisz korzystać z bezpłatnej aplikacji "Kwarantanna domowa" | WIDEO, INSTRUKCJE OBSŁUGI

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins

Wideo

Jesteś na obowiązkowej kwarantannie domowej? Pobierz i zainstaluj w swoim telefonie aplikację „Kwarantanna domowa”. - Korzystanie z niej to Twój obowiązek - informują mundurowi z KPP w Pucku.

- Obowiązkową 14-dniową kwarantanną obejmowane są osoby wjeżdżające do Polski z zagranicy oraz te, które miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem - informują mundurowi z KPP w Pucku. - Zasady kwarantanny są ściśle określone, to m.in. zakaz opuszczania miejsca, w którym odbywa się kwarantannę. W przestrzeganiu tych zasad pomaga aplikacja „Kwarantanna domowa”, a osoby objęte kwarantanną mają obowiązek z niej korzystać.

Jak działa aplikacja "Kwarantanna domowa"?

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu.

- Dane trafiają do systemu, a później do naszej aplikacji - informują w puckiej komendzie. - Po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji, osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa".

Aplikacja "Kwarantanna domowa": najpierw SMS, później aktywacja

WAŻNE! Otrzymanie SMSa jest kluczowe.

- To znak, że dane osoby objętej kwarantanną są w naszej bazie i że można rozpocząć korzystanie z aplikacji - radzą puccy mundurowi. - Aplikację należy aktywować po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

SMS dotarł. Można pobrać aplikację "Kwarantanna domowa". Jak to zrobić?

To zależy od telefonu, którego się używa.

- Jeśli korzystacie z telefonu systemem Android - znajdziecie ją w sklepie Google Play. Jeśli Wasz smartfon to iOS, zajrzyjcie do App Store - doradzają policjanci z KPP w Pucku. - Niezależnie od modelu telefonu, sklepy znajdziecie na jego pulpicie. Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania wpiszcie nazwę aplikacji, czyli "Kwarantanna domowa". Po jej wyszukaniu kliknijcie przycisk „Instaluj”.

Aktywacja aplikacji "Kwarantanna domowa"

Należy to zrobić za pomocą numeru telefonu. Konto zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzyma się w wiadomości SMS. Zaraz po aktywacji aplikacji dostaje się zadanie. Jakie?

- Zrobienie sobie zdjęcia „selfie” - informuje KPP w Pucku. - Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. Jest bardzo ważne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobi się w trakcie korzystania z aplikacji.

Raport o koronawirusie w powiecie puckim: wtorek, 13 paździe...

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa". Od tego momentu czeka się na kolejne zadania, które zawsze są takie same: to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaje się do wykonania kilka takich zadań, a SMS-y z zadaniem przychodzą o różnych porach.

- W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy - tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

Ograniczony czas na wykonanie zadania w aplikacji "Kwarantanna domowa".

Na wykonanie zadania jest 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy przypadkiem nie złamano zasad odbywania kwarantanny.

- Wizyty policji można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny - dodają mundurowi z KPP w Pucku. - Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

WAŻNE! Będąc na kwarantannie należy pamiętać o tym, aby telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone. Należy sprawdzać przychodzące SMS-y.

Aplikacja "Kwarantanna domowa" ma nie tylko pomóc służbom, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale jest sporą pomocą także dla jej użytkowników.

- Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy apki mają też szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii. Kilka dni temu uzupełniliśmy ją także o moduł samokontroli stanu zdrowia.

W razie jakichkolwiek problemów technicznych osoby korzystające z aplikacji mogą zadzwonić na przygotowaną dla nich specjalną infolinię - 22 165 57 44.

Zadbaj o siebie i innych korzystając z aplikacji „Kwarantanna domowa”.

- To bardzo ważne, by osoby objęte kwarantanną przestrzegały jej zasad. To m.in. od ich postawy i odpowiedzialności zależy, jak szybko uda nam się uporać z pandemią. W nadzorze nad poprawnym odbywaniem kwarantanny pomagają nam nowe technologie, które wykorzystujemy w naszej aplikacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Można ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa

Dodaj ogłoszenie