Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW Strzelno świętowało swoje 60-lecie. Urodzinowa impreza oraz Sëti Pùrcel - tak się bawią gospodynie z gminy Puck | ZDJĘCIA

Magdalena Kupska
Jubileusz najstarszego KGW w powiecie puckim świętowano w strzeleńskim Domu Kultury. Z uroczystością 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelnie splótł się tradycyjny „Sëti Pùrcel”. Wspólne biesiadowanie, śpiewy i tańce - tak świętowały gospodynie ze Strzelna.

W uroczystych obchodach 60-lecia KGW Strzelno udział wzięli przedstawiciele niemal wszystkich KGW Ziemi Puckiej. Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć wójta gminy Puck Tadeusza Puszkarczuka, Piotra Hałuszczaka - prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Zenona Bistrama - prezesa Pomorskiej Izby Rolniczej.

Starostwo Powiatowe w Pucku reprezentowała Iwona Domachowska. W obchodach udział wzięli również Regina Kwidzińska - przewodnicząca Rady Gminnej KGW i Jan Dettlaff - dyrektor OKSiT w gminie Puck, Józef Białk - sołtys Strzelna i ks. Czesław Rajda - proboszcz parafii.

Jubileusz Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelnie to doskonała okazja, żeby przypomnieć historiękoła, a także zapoznać z nią lokalną młodzież. Strzeleńskie koło powstało w 1958 roku jako pierwsze w powiecie puckim.
Podczas uroczystości pokazano prezentację multimedialną, na której widniały pierwsze legitymacje członkiń z 17 lutego 1958 roku. Zobaczyć można było twarze kobiet, które tworzyły pierwsze struktury KGW w Strzelnie.

Pierwszą przewodniczącą i główną animatorką życia społecznego pań w Strzelnie była Gertruda Mudlaff. Przez pierwsze lata w jej domu odbywały się wszelkie zebrania i spotkania. Kierowała ona ruchem kobiecym we wsi przez 16 lat. W kolejnych latach istnienia koła, funkcję przewodniczących pełniły: Hannelora Białk (1974-76), Eleonora Żaczek (1978-82), Anna Kuchnowska (1982-83) i Urszula Woińska (1976-78 oraz 1983-96). Obecnie przewodniczącą jest córka pani Urszuli, Małgorzata Białk, która zarządza KGW w Strzelnie już prawie ćwierć wieku, bo od 23 lat.

W wyświetlonej prezentacji przedstawiono również akcenty z życia społecznego kobiet z lat 30. minionego stulecia. Ówczesny proboszcz parafii w Strzelnie, ks. Anastazy Kręcki, organizował w tamtych latach kursy kulinarne i rękodzielnicze, które stanowiły fundament powojennej działalności KGW. Dziś ks. Kręcki to patron Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie.

ZOBACZ TEŻ:

Panie ze strzeleńskiego KGW biorą aktywny udział w turniejach kół gospodyń wiejskich. Od samego początku powstania, czyli od 1996 roku, każdego roku uczestniczą w turniejach zmagań kobiecych. W 1997, 2003 i 2011 roku były organizatorkami turniejów. Najwyższą lokatę w tych zawodach gospodynie ze Strzelna wywalczyły w 1998 i 2017 roku. Tradycyjne imprezy, które organizują członkinie koła to „Dzień Gęsi” i „Sëti Pùrcel”.

Teresa Dettlaff, wiceprzewodnicząca KGW Strzelno, działa w kole już od 1977 roku.
- Dawniej było zupełnie inaczej - wspomina legendarna członkini. - Teraz jest nowocześnie, kobiety dużo więcej pracują i młodym dziewczynom naprawdę jest trudno znaleźć czas na przynależność do Koła Gospodyń Wiejskich. Tym bardziej się cieszymy i doceniamy te panie, które działają razem z nami. Nasze KGW tworzą 33 panie, z czego 6 stanowią seniorki - opowiada pani Teresa.

Koło w gminie Puck działa aktywnie, a panie należące do niego łączą bardzo serdeczne relacje.
- Cokolwiek robimy, działamy solidarnie. Bardzo się lubimy z gospodyniami - podkreśla wiceprzewodnicząca. - Wspaniale układa się też współpraca naszego KGW z gminą Puck. W czerwcu organizujemy „Sobótkę”, a w listopadzie „Dzień Gęsi”, kiedy to przygotowujemy wyroby z gęsiny. Chętnie przyjęłybyśmy w nasze szeregi młode gospodynie, aby tworzyć kolejne pokolenie KGW.

Wspomniany „Dzień Gęsi” to tradycyjna już impreza, organizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelnie, przy współpracy z OKSiT w gminie Puck. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

W czasie jubileuszowej uroczystości prezes Hałuszczak, w asyście przewodniczącej Rady Gminnej KGW Reginy Kwidzińskiej, wręczył odznaczenia zasłużonym paniom ze Strzelna. Gospodynie otrzymały „Ordery Serca - Matkom Wsi”. Wyróżnionych zostało osiem pań: Barbara Dettlaff, Maria Otrombke, Wiesława Stromska, Irena Dettlaff, Iwona Parchem, Ewa Lubocka, Monika Dettlaff i Justyna Mudlaff.

Przewodnicząca KGW, Małgorzata Białk, za swoją działalność na rzecz organizacji, otrzymała gratulacje, życzenia, kwiaty oraz nagrody.

Orkiestra dęta ze Strzelna zadbała o oprawę muzyczną jubileuszu. Miejscowy zespół regionalny Strzelinsczi Dzëce pod wodzą Gerada Renusz i Joanny Renusz, zaprezentował przepiękne tańce kaszubskie. Zespół Kaszubianki z Władysławowa zaśpiewał bardziej liryczne utwory. Wystąpił również duet kaszubski AleBabki, czyli Jolanta Fiszer i Teresa Mudlaff.

Impreza z okazji 60 rocznicy KGW odbyła się w Tłusty Czwartek, więc zgodnie z tradycją, uczestniczki brały udział w „pączkowych” konkursach, które prowadziła Bożena Ceszke. Panie jadły pączka na czas bez oblizywania się, losowały „pączkowe niespodzianki”, a także, by spalić kalorie, ćwiczyły na skakance.
Tradycji stało się zadość!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto