Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KGW z powiatu puckiego wzięły udział w 9 Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu. A wśród pań m.in. Rada Gminna KGW w Pucku | ZDJĘCIA

P.
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Rada Gminna KGW w Pucku - razem ze swoim sztandarem - pojawiła się na 9 Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich w Licheniu. Był Jarmark Kulturowy, potrawy inspirowane dynią i nabożeństwo w licheńskiej bazylice: Gospodynie pod Krzyżem.

Reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich z całej Polski licznie zjechały do Lichenia Starego, by tam spotkać się, pomodlić, pobawić i zaprezentować swój folklor. Wśród nich nie zabrakło także gospodyń z powiatu puckiego. Nasze panie reprezentowały przedstawicielki Rady Gminna KGW w Pucku, które u stóp ogromnej bazyliki pojawiły się ze swoim sztandarem. I oczywiście w kaszubskich strojach.

Dwudniowe spotkanie KGW zaczęło się od Jarmarku Kulturowego w Licheniu.
- W jego ramach miał miejsce przegląd zespołów folklorystycznych i liczne konkursy, m. in. kulinarny, w którym inspiracją do dań była dynia - wylicza Justyna Zacharek z Biura Prasowego Sanktuarium. - Przygotowano także pokaz mody oraz obrzęd weselny w wykonaniu Stowarzyszenia Wrzos, a jeden z uczestników z Mazowsza zaprezentował grę na ponad 100-letniej harmonii pedałowej.

Panie i goście zjazdu KGW udali się do licheńskiej bazyliki na Apel Maryjny połączony z modlitwą różańcową i procesją ze światłami. Nabożeństwo odbyło się było pod hasłem Gospodynie pod Krzyżem.

Wcześniej dla uczestników zaśpiewał zespół Kaszubki, w którym wystąpiła m.in. Danuta Jastrzębska z Koła Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna. Panie zaprezentowały też kaszubskie instrumenty: burczybas, bazunę, rzępiel i diabelskie skrzypce.
- Cieszę się, że mogę spotkać kogoś z innego regionu Polski, podziwiać tę odmienność, stroje, haft, gwarę, a śpiew w bazylice jest dla nas wyróżnieniem - podkreśla kobieta.

Niedzielę rozpoczął poranny spacer różańcowy do miejsca objawień Matki Bożej w lesie grąblińskim pod Licheniem. Po nim barwny korowód Kół Gospodyń Wiejskich pomaszerował do bazyliki na mszę, w której udział wzięło ponad 5 tys. osób.
- Przybywacie z różnych stron Polski i reprezentujecie środowiska wiejskie, oddane Bogu i bliźniemu, żyjące wiarą - powitał zgromadzonych na Eucharystii ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Homileta zauważył, że członkinie KGW dzięki swojej działalności są kobietami „do tańca i do różańca”. Podobnie jak współczesna kobieta-gospodyni, również i Matka Boża w swoim życiu była kobietą „do tańca i do różańca”.

Dziś Matka Boża widzi polskie gospodynie nie tylko te zrzeszone w kołach gospodyń, ale także po prostu pracujące w domach. Polskie gospodynie w Domu Maryi Gospodyni.

- Uczestniczyła w radości nowożeńców na weselu w Kanie Galilejskiej - uczestniczy w naszych radościach i smutkach. Rozważała tajemnicę Swojego Syna Jezusa Chrystusa, patrzyła na Niego, słuchała i rozważała wszystko, czego doświadczała - jak my teraz w różańcu. W ten sposób jest blisko nas, naszego zwyczajnego, codziennego życia - mówił zakonnik.

W czasie Eucharystii uczestnicy pielgrzymki chętnie włączyli się w przebieg liturgii - proklamację czytań mszalnych i modlitwę wiernych.

Panie przygotowały i niosły w procesji liczne dary ołtarza. W wykonaniu m. in. kunsztownie zdobionych chlebów włożyły dużo wysiłku i całe serce. Oprawę muzyczną mszy zapewniły zespoły Dąbkowiacy, Rozśpiewana Tucznawa z Dąbrowy Górniczej oraz Kaszubki z Chwaszczyna.
- Organizacja pierwszego zjazdu w 2011 roku to był zryw serca, krótko mówiąc – palec Boży. Bez Opatrzności Bożej nic by się nie udało” - mówi Wanda Waleriańczyk z Piotrkowic, pomysłodawczyni i organizatorka pielgrzymki. - Już po raz dziewiąty z rzędu mamy piękną pogodę. Czujemy wstawiennictwo Matki Bożej i św. Jana Pawła II.

Po uroczystej sumie chętni zwiedzili z przewodnikiem sanktuarium. O godzinie 15.00 modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia, a tegoroczny zjazd zakończył wspólny śpiew „Barki” oraz innych pieśni pod pomnikiem św. Jana Pawła II przed bazyliką.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto