Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowco! Uważaj na dzikie zwierzęta przebiegające przez drogę! Puccy mundurowi ostrzegają i przypominają | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wraz z nadejściem jesieni wzrosła aktywność dzikich zwierząt, a co za tym idzie również ilość zdarzeń drogowych z ich udziałem.
Wraz z nadejściem jesieni wzrosła aktywność dzikich zwierząt, a co za tym idzie również ilość zdarzeń drogowych z ich udziałem. Pixabay
Wraz z nadejściem jesieni wzrosła aktywność dzikich zwierząt, a co za tym idzie również ilość zdarzeń drogowych z ich udziałem. - To właśnie teraz wiele zwierząt migruje, a jedną z najtrudniejszych dla nich przeszkód do pokonania są drogi - apelują policjanci. - Ogranicz prędkość jazdy, zwłaszcza w rejonie lasów, kompleksów leśnych, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.

Jak tłumaczą policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku, do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt najczęściej dochodzi pomiędzy zmierzchem, a świtem, dlatego właśnie w tym czasie powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

- Nigdy nie lekceważ znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta" - mówi asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Widząc ten znak, należy zwolnić i jechać ze stałą prędkością, aby w obliczu zagrożenia mieć czas na odpowiednią reakcję. Zachowania zwierząt wybiegających na jezdnię nie da się przewidzieć, mogą one nagle zatrzymać się na środku drogi lub biec z pełnym impetem wprost na jadący samochód.

Pomocne rady od mundurowych z powiatu puckiego: co zrobić w razie napotkania dzikiego zwierzęcia na drodze bądź wypadku z jego udziałem?

  • Kiedy już dostrzeżesz dzikie zwierzę przy drodze - natychmiast zwolnij. Spróbuj oddać kilka ostrzeżeń migając światłami, lub użyj sygnału dźwiękowego. Nie próbuj na siłę wyprzedzać zwierzyny, a raczej pozwólmy jej spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętaj, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania może wbiec nam wprost pod koła samochodu. Nie zapomnij, że zwierzęta zazwyczaj przemieszczają się w stadzie i jeśli w zasięgu wzroku pojawi się np. jedna sarna czy dzik, można się także spodziewać kilku innych.
  • Jeżeli już dojdzie do kolizji z dzikim zwierzęciem, należy pamiętać o właściwym postępowaniu. Na początku należy zabezpieczyć miejsce kolizji: włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt. Jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy i zawiadomić odpowiednie służby pomocowe: pogotowie i policję. Pamiętajmy również, aby nie zabierać potrąconego czy też martwego zwierzęcia ani go nie dotykać, gdyż może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

ZOBACZ TEŻ: „Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo” to policyjna kampania uświadamiająca jak ważne jest oświetlenie w aucie

- Apelujemy o ostrożność, o dostosowanie prędkości do warunków na drodze. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta, odpuśćmy pedał przyspieszenia, gdyż to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwanie leśne stworzenie - mówi oficer prasowy KPP w Pucku. - Takie zderzenie może być śmiertelne w skutkach nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto