Klub Seniora w Pucku: oficjalne odebranie wyremontowanej siedziby na ul. Pokoju vis a vis Puckiego Centrum Wsparcia | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins

Wideo

Z myślą o osobach 60+ w lokalu przy ulicy Pokoju 5 w Pucku (dawnej Bombonierce) we wtorek 5 stycznia 2021 r. nastąpiło długo oczekiwane otwarcie Klubu Seniora. Nowa placówka jest odpowiedzią Urzędu Miasta Puck na rosnące potrzeby osób starszych. Trzeba przyznać - wyremontowany lokal robi wrażenie!

Lokal po słynnej i znanej szczególnie starszym mieszkańcom miasta Puck Bombonierce siedzibą Klubu Seniora w Pucku.

- Chcielibyśmy, żeby ta kultowa nazwa "Bombonierka" pozostała, bo tutaj ma być miło, słodko i smacznie - mówi burmistrz Hanna Pruchniewska. - Myślę, że wszyscy to miejsce właśnie tak pamiętamy.

Skąd pomysł na siedzibę dla Klubu Seniora w Pucku? Wszystko wzięło się z potrzeby. Około 25% mieszkańców Pucka to osoby w wieku tzw. po produkcyjnym: są to panie w wieku 60+ oraz panowie w wieku 65+. Jest to wiek, kiedy właśnie mamy czas i możliwość na pielęgnowanie hobby, spotykanie się ze znajomymi, rozwijanie pasji.

- Jedna czwarta społeczności naszego miasta: 67 % stanowią kobiety, 33% stanowią mężczyźni, a aktywność jest bardzo odczuwalna - mówi burmistrz Pucka. - Chcemy dać to miejsce osobom, które cały czas są aktywne na terenie miasta, ale chcielibyśmy też pobudzić tych, którzy na co dzień siedzą w domach.

Przez panującą pandemię wstępnie planuje się rozpoczęcie funkcjonowania Klubu Seniora w Pucku od 1 lutego 2021 r. Jednak ostateczne plany zależą w dużej mierze od obowiązujących na dany moment obostrzeń związanych z koronawirusem.

- Obecnie ogłosiliśmy konkurs na stanowisko koordynatora placówki, a po jego wyborze rozpoczniemy nabór uczestników - informuje Hanna Pruchniewska.

Klub Seniora w Pucku - Bombonierka w nowej odsłonie

Jak wyjaśniają w Urzędzie Miasta Puck, głównym celem powstania siedziby Klubu Seniora w Pucku było stworzenie osobom starszym miejsca i warunków do spotkań, w których trakcie będą mogli spędzać ciekawie czas, rozwijać własne pasje, pogłębiać wiedzę, wymieniać się doświadczeniem.

- Chcemy położyć nacisk na zdrowy styl życia, będziemy słuchać potrzeb i oczekiwań seniorów - zapewniają w UM Puck. - Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi instytucjami i organizacjami, by jak najlepiej realizować zamierzone i wyznaczone cele.

W ramach inwestycji w Klub Seniora w Pucku została wyremontowana i wyposażona sala główna (m.in. umeblowanie, telewizor, radioodtwarzacz, zestaw komputerowy z dostępem do internetu) wraz z aneksem kuchennym, sala zajęciowa, dwie toalety (jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych).

Klub Seniora w Pucku: oficjalne odebranie wyremontowanej sie...

Pomyślano także o łatwiejszym dostępie do klubu dla osób niepełnosprawnych - wejście "od podwórka" będzie miało specjalny podjazd.

Wykonawcą robót remontowo-budowalnych była firma Kremer Graf-Sebastian Kremer, a wartość robót budowlanych wraz z wyposażaniem wyniosła 246 000 zł. Kwotę tą pokryły: dotacja w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020: 149 999,99 zł, dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020: 39 000 zł, oraz wkład własny z budżetu miasta Puck w wysokości 57 000 zł.

- Ponadto projekt partnerski przewiduje sfinansowanie funkcjonowania i dodatkowego wyposażenia klubu od września 2021 r. o wartości około 500 tys. zł - dodaje burmistrz Pucka.

Dodaj ogłoszenie