Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja ON Duty w Gdyni i Mechelinkach zakończona. To było święto ratowników wodnych

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Przemysław Świderski
W Morskiej Bazie Szkoleniowej w Mechelinkach zakończyła się dziś, 21 maja, kursokonferencja ON Duty. Przez dwa dni wzięło w niej udział ponad stu ekspertów, ratowników wodnych i gości z całej Polski.

Konferencja ON Duty zorganizowana została już po raz czwarty. Jej pierwszego dnia, 20 maja, w budynku Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbyła się część wykładowa. Prelekcje wygłosili specjaliści z całej Polski. Oglądać można było też wystawę sprzętu ratującego życie na morzu. Przy okazji odbyły się też pierwsze, akademickie targi pracy służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze namawiali do wstąpienia w ich szeregi studentów AMW oraz młodzież, odwiedzającą uczelnię wyższą na Oksywiu. Pojawili się przedstawiciele m.in. policji, straży granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, służby celnej, a nawet komandosi z elitarnej jednostki Formoza.

Drugiego dnia kursokonferencji ON Duty, dziś, przez kilka godzin na morzu i plaży w Mechelinkach trwały widowiskowe testy sprzętu ratunkowego.

- Było to święto intelektualne i praktyczne ratownictwa wodnego - mówi na temat przedsięwzięcia Jakub Friedenberger z Lifeguard Gdynia. - Pojawiło się mnóstwo prelegentów, wystawców i ratowników wodnych z całej Polski, od Żywca po Bałtyk, od wschodu do zachodu kraju.

Jak dodaje Jakub Friedenberger, przy okazji ON Duty prezentowany był najnowocześniejszy i specjalistyczny sprzęt, nie tylko skutery wodne, czy sonary, ale także coraz więcej autonomicznych pojazdów, służących m.in. do przeszukiwania dna morskiego.

- Pierwszego dnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni wygłoszono też niemal dwadzieścia wykładów, dotyczących ratownictwa wodnego, kwalifikowanej, pierwszej pomocy, czy ratownictwa technicznego - mówi Jakub Friedenberger. - Natomiast w Mechelinkach specjalistyczny sprzęt był poddawany testom. Można było go dotknąć, użyć w praktyce.

Dr Radosław Tyślewicz, pełnomocnik rektora-komendanta Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, współorganizującej kursokonferencję ON Duty, powiedział "Dziennikowi Bałtyckiemu", że przedstawiciele AMW chętnie, już po raz trzeci, włączyli się w przedsięwzięcie jako gospodarz.

- Jesteśmy uczelnią morską, na co dzień szkolącą w zakresie także ratownictwa morskiego - podkreśla dr Radosław Tyślewicz. - Przy wykorzystaniu środków unijnych realizujemy też dla studentów cywilnych kursy i szkolenia ratownictwa wodnego, w aspektach znanych z plaż i pływalni. Jesteśmy zainteresowani, aby poziom wiedzy, dotyczący tych zagadnień, był jak najwyższy. Mniej więcej jedna trzecia ratowników wodnych, pracujących w sezonie letnim na gdyńskich plażach i na Półwyspie Helskim, to nasi studenci i osoby po kursach i szkoleniach, odbytych w AMW.

Prelegenci i goście ON Duty podkreślali, że rozwiązania prezentowane w Gdyni i Mechelinkach, a także pomysły, pojawiające się podczas kursokonferencji, z powodzeniem wdrażane są w całej Polsce. Zwiększa to bezpieczeństwo i ogranicza liczbę utonięć.

- W ON Duty uczestniczę co roku - mówi Maria Adamczyk z zachodniopomorskiego WOPR, aktywny ratownik, edukator, instruktor, wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. - Jest to wydarzenie, podczas którego środowisko wodne może zintegrować się, zjednoczyć i mówić jednym głosem. Zależy nam wszystkim na poprawie bezpieczeństwa. Jednak w Polsce jest aż 117 podmiotów uprawnionych do wykonywania ratownictwa wodnego. Warto więc spotykać się, rozmawiać i wymieniać doświadczeniami.

Maria Adamczyk przedstawia też konkretne przykłady, jak za sprawą ON Duty udało się poprawić bezpieczeństwo na kąpieliskach.

- Kiedy podczas poprzedniej konferencji prezentowałam założenia RescueLaba w Polsce, gdyż w Szczecinie stworzyliśmy największy w kraju, to za naszym przykładem to rozwiązanie wdrażać zaczęły także inne, mniejsze miejscowości w województwie zachodniopomorskim - mówi Maria Adamczyk. - Po szczegóły zgłosiły się także m.in. Gdynia i Poznań. Jest to dowód, iż wiedza, jaką prezentujemy podczas ON Duty, nie trafia w próżnię, tylko jest chętnie implementowana. Wszyscy są zainteresowani wdrażaniem innowacji z zakresu ratownictwa wodnego, gdyż zdają sobie sprawę, że dzięki temu w chwili próby uratowane może zostać ludzkie życie.

W składzie komitetu honorowego tegorocznej konferencji zasiadali kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, generał Piotr Socha, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR w Gdyni, Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Głównym organizatorem ON Duty był Lifeguard Gdynia. Współorganizatorzy to: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, Morska Baza Szkoleniowa Mechelinki oraz Agencja Promocji Sportu Urszula Wieczorek. Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objął "Dziennik Bałtycki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto