Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus i nowe ograniczenia: puccy policjanci apelują o przestrzeganie nowych ograniczeń | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
st. sierż. Ewa Bresińska
Policjanci z puckiej komendy: funkcjonariusze prewencji, ruchu drogowego oraz pionu kryminalnego codziennie sprawdzają jak mieszkańcy i osoby przebywające na terenie powiatu puckiego stosują się do wprowadzonych obostrzeń. - Bądźmy odpowiedzialni i stosujmy się do przepisów sanitarnych - apelują w KPP w Pucku i podpowiadają jakie obostrzenia obowiązują.

Puccy policjanci prowadzą wzmożone działania, których celem jest zaniechanie rozprzestrzeniania się koronawirusa: szczególną uwagę zwaracają na kwestię zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu.

- Celem policyjnych działań jest też wzrost świadomości na temat panującego zagrożenia - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Dzielnicowi, policjanci prewencji, ruchu drogowego i kryminalni sprawdzają, jak mieszkańcy powiatu puckiego i osoby stosują do wprowadzonych obostrzeń. Policyjne kontrole można spotkać na deptakach, w środkach komunikacji publicznej czy też w placówkach handlowych.

Mundurowi przypominają, że nowe ograniczenia obowiązują wszystkich mieszkańców powiatu puckiego bez wyjątków.

- W związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami puccy mundurowi będą stosować zasadę ,,zero tolerancji’’ - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - W przypadku braku maseczki w miejscu publicznym policjanci będą nakładać mandat karny do pięciuset złotych. W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego wniosek o ukaranie będzie kierowany do sądu.

Policjanci przypominają też, że dotychczasowe zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone, a od 7 listopada zostały wprowadzone nowe ograniczenia.

- Zasady obowiązują również osoby biorące udział w protestach i od nich będą wyciągane wszelkie konsekwencje prawne związane z łamaniem przepisów prawa - ostrzegają mundurowi z puckiej komendy.

Koronawirus w powiecie puckim: obowiązujące zasady i ograniczenia

  • Edukacja: od poniedziałku, 9 listopada 2020 uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego kontynuują naukę zdalną. Zasady będą obowiązywały do 29 listopada 2020 r. Przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
  • Wydarzenia sportowe: współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności. W zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych, których nie dotyczą ograniczenia co do maksymalnej liczby osób) może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Obowiązuje do: 29 listopada
  • Wydarzenia kulturalne: zamknięte zostają placówki kultury, w tym m.in. teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury. Nowe zasady obowiązują od 7 listopada do 29 listopada 2020 r.
  • Gastronomia: obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
  • Restauracje hotelowe: dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową. Podawanie posiłków odbywa się wyłącznie do stolika i w reżimie sanitarnym (zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę, zachowanie odległości itp.). Obowiązuje do: 29 listopada
  • Działalność hotelarska: ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej. Hotele są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej. Nowe zasady obowiązują od 7 listopada do 29 listopada 2020 r.
  • Aquaparki i baseny: zawieszenie działalności. Obiekty te mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową. Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Sportowe kluby taneczne są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Obowiązuje do: 29 listopada
  • Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne: zawieszenie działalności. Obowiązuje do: 29 listopada 2020.
  • Siłownie, centra i kluby fitness: zawieszenie działalności. Obiekty te mogą działać w hotelach wyłącznie dla gości, których pobyt wynosi co najmniej jedną dobę hotelową. Z zakazu prowadzenia działalności wyłączone są baseny, siłownie, kluby i centra fitness, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole. Sportowe kluby taneczne są wyłączone z zakazu prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Kina: zamknięte zostają placówki kultury, w tym m.in. teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury. Nowe zasady obowiązują od 7 listopada do 29 listopada 2020 r.
  • Sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska: sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Zgromadzenia publiczne: istnieje możliwość organizowania zgromadzeń publicznych do 5 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 m od siebie oraz zakrywać usta i nos. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Kościoły: jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych obowiązuje limit - 1 osoba na 15 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Nowe zasady obowiązują od 7 listopada do 29 listopada 2020 r.
  • Wesela, komunie, konsolacje i inne uroczystości rodzinne oraz przyjęcia okolicznościowe: obowiązuje zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych). Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Transport zbiorowy: pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi a) 50% liczby miejsc siedzących albo b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Limity dotyczą także transportu dla uczniów organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Maski: obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej w całym kraju.
  • Handel: ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą. Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – obowiązuje od 7 listopada do 29 listopada 2020 r.
  • Kluby nocne i dyskoteki, szkoły tańca, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych: zawieszenie działalności. Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu: salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu działają w reżimie sanitarnym. W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r.
  • Przemieszczanie się osób. Dzieci i młodzież do 16. roku życia: w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje dzieci i młodzież do 16. roku życia musi przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Obowiązuje do 29 listopada 2020 r. Seniorzy: - Seniorze, zostań w domu! - apelują mundurowi, którzy proszą o ograniczenie przemieszczania się seniorów, zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Informacje na temat obowiązujących przepisów znajdują się na stronie internetowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto