Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. „Dwa telefony do babci i dziadka”. Bo relacje z seniorami są teraz szczególnie ważne! Dołączcie!

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się coraz szybciej. Konieczne jest ograniczenie spotkań, ale równie ważne zachowanie stałego kontaktu, szczególnie z naszymi seniorami. Chcemy wyjść naprzeciw tym problemom. Rozpoczynamy w Dzienniku Bałtyckim” akcję społeczną „Dwa telefony do babci i dziadka”. Chcemy bowiem w tej szczególnej sytuacji zwrócić uwagę na to, jak ważne jest utrzymywanie stałych relacji rodzinnych, sąsiedzkich, przyjacielskich.

Specjaliści podkreślają, że choroba COVID-19, wywoływana przez koronawirusa SARS-Cov-z, jest szczególnie niebezpieczna dla starszych osób. Seniorzy muszą uważać, tymczasem - jak wiadomo - wirus przenosi się przez bliskie kontakty osobiste. A skoro należy ograniczyć wizyty u bliskich, podejmijmy inne ważne wyzwanie. Nazwaliśmy je symbolicznie: „Dwa telefony do babci i dziadka”. Codziennie.

Obejmijmy babcie, dziadków, mamy i ojców telefoniczną teleopieką rodzinną. Niech to będą regularne telefony, o określonej porze, rano i wieczorem, by seniorzy mieli pewność, że mają wsparcie. By nasi bliscy w dojrzałym wieku, ale też sąsiedzi czy przyjaciele, mieli poczucie, że mają kogoś przy boku.

Społeczna odpowiedzialność nas wszystkich jest szczególnie ważna właśnie teraz, gdy możemy się przyczynić do powstrzymania rozwoju epidemii. Do akcji, którą zapoczątkowali nasi przyjaciele z redakcji „Dziennika Zachodniego” dołączyły wszystkie zespoły Polska Press Grupy.

Popiera nas znakomita profesor Katarzyna Popiołek, psycholog, dziekan Wydziału Psycholgii Uniwersytetu SWPS w Katowicach: To świetna akcja. Seniorzy są zaniepokojeni obecną sytuacją. Wszędzie mówi się o koronawirusie. To wywołuje niepokój.

Pani profesor dodaje: Zadaniem średniego pokolenia, 30- czy 50-latków jest objęcie seniorów czułą opieką. Dzwońcie do swoich babć, dziadków, rodziców, rozmawiajcie z nimi, uspokajajcie. Tłumaczcie, że obostrzenia, które są teraz wprowadzane w życie, to nic strasznego, że mają pomóc w zwalczeniu epidemii koronawirusa na wczesnym etapie. Dajcie im znać, że nie powinni się martwić o zaopatrzenie, że wszystkie potrzebne rzeczy dostarczycie im lub zamówicie dla nich przez internet.

Jeśli tak właśnie postąpicie, seniorzy będą wiedzieć, że mogą liczyć na codzienną rozmowę, a my uzyskamy pewność, że trzymamy rękę na pulsie, wiemy co się dzieje z naszymi bliskimi.

"Oczywiście, nawet bez zagrożenia koronawirusem powinniśmy okazywać seniorom troskę, ale w tym szczególnym okresie musimy podwoić wysiłki" - zauważa profesor Popiołek.
I dodaje: „Musimy okazać naszym bliskim cierpliwość. Starać się ich uspokajać, bo stres nie służy zdrowiu. Tłumaczyć, że może i nie mogą na razie tak często jak dawniej spotykać się z wnukami, ale mogą z nimi porozmawiać przez telefon albo wideoczat. Przecież wielu seniorów świetnie radzi sobie z komputerem.”

Okażmy sobie solidarność, ciepłe słowo, pomoc, przyjaźń. Bądźmy razem. Zagrożenie minie, dobre relacje zostaną na zawsze. Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia czyjś świat.

Warto skorzystać z porady lekarskiej przez telefon

Można poradzić seniorom, by przed ewentualną wizytą w przychodni, najpierw skonsultowali się telefonicznie z lekarzem lub pielęgniarką.

NFZ uruchomił kilka miesięcy temu nową usługę: Telefoniczną Informację Pacjenta. Jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Numer: 800-190-590

Konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta mogą również przekazać kontakt do placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), która udzieli teleporady medycznej.

Dzięki teleporadzie medycznej można otrzymać:

  • zalecenia
  • e-zwolnienie
  • e-receptę
  • sugestię bezpośredniej wizyty w placówce lub kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Teleporady medyczne:

  • ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa
  • ułatwiają izolację osób, które mogą zarażać wirusem innych
  • rozwiewają obawy, jeśli sytuacja jest niegroźna
  • skrócą czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

Dzięki teleporadom pacjenci z podejrzeniem koronawirusa nie muszą przychodzić do przychodni. Mogą skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie, bez wychodzenia z domu - zaznacza Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Jednocześnie nie ma obaw, że teleporady uniemożliwią bezpośrednie wizyty u lekarzy. Jeśli po zdalnym wywiadzie będzie taka konieczność, pacjenci otrzymają sugestię skorzystania z wizyty w placówce medycznej lub skontaktowania się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Zobacz koniecznie

Ważne numery telefonów:
Całodobowa infolinia dotycząca koronawirusa NFZ
800-190-590

Wykaz telefonów i adresów kontaktowych Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych województwa pomorskiego. Telefony są czynne całą dobę w sprawie SARS-CoV-2:

WSSE w Gdańsku
Ul. Dębinki 4
80-211 Gdańsk
Tel. 605-602-195

**PSSE Gdańsk
Ul. Wałowa 27
80-858 Gdańsk
Tel. 698-941-776

PSSE Gdynia
Ul. Staromiejska 50
81-356 Gdynia
Tel. 605-462-480

**PSSE Kartuzy
Ul. Sambora 30
83-300 Kartuzy
Tel. 668-027-346

**PSSE Kościerzyna
Ul. Wodna 15
83-400 Kościerzyna
Tel. 692-101-253

**PSSE Kwidzyn
Ul. Chopina 40
82-500 Kwidzyn
Tel. 697-038-700

**PSSE Malbork
Ul. Słowackiego 64
82-200 Malbork
Tel. 693-115-766

**PSSE Nowy Dwór Gd.
Ul. Dworcowa 14
82-100 Nowy Dwór Gd.
Tel. 513-025-100

**PSSE Pruszcz Gd.
Ul. Grunwaldzka 25
83-000 Pruszcz Gdański
Tel. 503-397-415

**PSSE Chojnice
Ul. Piłsudskiego 39
89-620 Chojnice
Tel. 608-521-874

**PSSE Słupsk
Ul. Piotra Skargi 8
76-200 Słupsk
Tel. 608-205-830

**PSSE Bytów
Ul. Sikorskiego
77-100 Bytów
Tel. 736-333-550

PSSE Człuchów
**Ul. Sobieskiego 4
77-300 Człuchów
Tel. 791-220-895

**PSSE Lębork
Ul. Gdańska 63
84-300 Lębork
Tel. 604-755-717

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

Konsultacje telefoniczne z lekarzem PZU

Lekarze PZU Zdrowie bezpłatnie świadczą konsultacje telefonicznie. Można tu uzyskać fachowe informacje medyczne.

Lekarze są dostępni dla wszystkich, którzy niepokoją się o swoje zdrowie w związku z zagrożeniem koronawirusem – mówi prezes PZU Paweł Surówka.

Pod numerem telefonu 22 505 11 88 każdy będzie mógł uzyskać poradę lekarską. Lekarz skonsultuje się z pacjentem telefonicznie lub przeprowadzi wideokonsultacje.

– Stawiamy na zdalne porady medyczne, ponieważ ograniczają ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Nie wymagają od osób, które niepokoją się swoim stanem zdrowia, wizyty w przychodni, gdzie mogłyby zarażać innych. Dopiero po przeprowadzeniu konsultacji telemedycznej lekarz rozstrzygnie, czy konieczny jest kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i udanie się do szpitala chorób zakaźnych – wyjaśnia prezes PZU Zdrowie Julita Czyżewska.

Pod tym samym numerem telefonu każdy będzie też mógł uzyskać wiedzę na temat zagrożenia koronawirusem.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto