Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w powiecie puckim. Raport: czwartek, 1 października. 8 nowych zakażeń. Powiat pucki w żółtej strefie. Od kiedy? Co to oznacza?

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Koronawirus w powiecie puckim: raport puckiego sanepidu z 30.09.2020 oraz raport WSSE w Gdańsku z 1 października 2020. 8 nowych zakażonych nad Zatoką Pucką. Rada Ministrów potwierdziła: powiat pucki w żółtej strefie od soboty, 3 października 2020. Co to oznacza dla mieszkańców ziemi puckiej?

Ośmiu kolejnych mieszkańców powiatu puckiego ma koronawirusa - poinformowała w czwartek 1.10.2020 Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Łącznie na terenie powiatu puckiego zachorowało na COVID-19 już 258 osób!

- Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że zakażenie SARS-CoV-2 zostało stwierdzone u 180 osób z terenu województwa pomorskiego - oznajmili przedstawiciele służb sanitarnych z Gdańska.

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na Pomorzu wynosi obecnie 5130.

Koronawirus: raport z Pucka i powiatu puckiego (26 września ...

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące żółtych i czerwonych stref

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 września 2020 r., na terenie Rzeczypospolitej Polskiej znajdują się obszary kategoryzowane do tzw. czerwonych i żółtych stref. Na Pomorzu w czerwonej strefie, czyli tej, w której występuje najwięcej obostrzeń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, znajduje się powiat kartuski i miasto Sopot.

W żółtej strefie na Pomorzu znalazły się powiaty: bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto Gdańsk, miasto Gdynia, pucki, słupski i wejherowski.

- Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 października 2020 r. - informuje premier Morawiecki.

Powiat pucki w żółtej strefie. Co to oznacza dla mieszkańców ziemi puckiej?

Do obecnie obowiązujących obostrzeń doją kolejne. Jakie?

  • Wesela i inne uroczystości rodzinne obecnie mogą być organizowane do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa. Jenak po wejściu do strefy żółtej wesele będzie można wyprawić na max. 100 osób, z wyjątkiem obsługi, podobnie w przypadku innych imprez i spotkań niezależnie od ich rodzaju.
  • Kina. Zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych - 50% miejsc, 1,5 m odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos. Jednak w żółtej strefie w kinie może być max. 25% publiczności.
  • Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne: obecnie jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów. W strefie żółtej będzie to 1 osoba na 10 mkw.
  • W siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. W strefie żółtej obostrzenie przewiduje 1 osobę na 7 mkw.
  • Wydarzenia kulturalne, które odbywają się w pomieszczeniach pod warunkiem: a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami, b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa. W strefie żółtej dochodzi dodatkowe obostrzenie - 25% publiczności.
  • Wydarzenia kulturalne, które odbywają się na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem: a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa. W strefie żółtej dochodzi dodatkowe obostrzenie - 25% publiczności.
  • Wydarzenia kulturalne, które odbywają się na otwartej przestrzeni pod warunkiem: a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 mkw, b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m, c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób. Nie ma limitu 150 osób. W strefie żółtej dochodzi obostrzenie - limit 100 osób.
  • Gastronomia: obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos. Po wejściu do strefy żółtej dochodzi dodatkowe obostrzenie: 1 osoba na 4 mkw.
  • Wydarzenia sportowe, obecne obostrzenia:
    1. Piłka nożna i żużel - na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

    2. Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. Tutaj publiczność na obiektach sportowych musi być odstęp 1,5 m i max. 50% liczby miejsc. Poza obiektami sportowymi bez publiczności.

    3. Sport na basenach - co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

    4. Sport na siłowniach, klubach i centrach fitness i w zakresie organizacji obozów sportowych zajęcia odbywały się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

    Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe. Widzowie są obowiązani zakrywać usta i nos.

    Po wejściu do żółtej strefy tylko 25% widowni będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach sportowych.

Raport puckiego sanepidu: jak wygląda sytuacja koronawirusa w powiecie puckim? Dane z 30 września 2020.

Dane opublikowane przez pucki sanepid w środę, 30 września 2020 informują o 82 osobach z wynikiem dodatnim na koronawirusa, z czego 72 osoby przebywają w izolacji domowej lub izolatorium a 9 mieszkańców ziemi puckiej jest hospitalizowanych.

Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 28 osób z terenu powiatu puckiego, a na kwarantannie przebywa aż 271. Natomiast za sobą nadzór epidemiologiczny ma już 1328 osób, a kwarantannę przeszło 4398 mieszkańców powiatu puckiego.

3781 mieszkańców ziemi puckiej, którzy od początku trwania pandemii koronawirusa zostali przebadani pod jego kątem, otrzymało ujemne wyniki testów.

Niestety, aż 250 osób otrzymało dodatnie wyniki testów na koronawirusa: 163. osobom udało się wyzdrowieć, ale niestety 5 osób zmarło, pozostali nadal chorują.

W województwie jest już łącznie 70 ognisk zakażeń wirusem SARS- CoV-2. W powiecie puckim - jak informuje pomorski sanepid - są to:

  • Ognisko związane z imprezami urodzinowymi (uczniowie LO) – 33 przypadki zakażenia w tym 22 uczniów, miasto Gdynia, miasto Sopot, powiat tczewski, powiat pucki, powiat wejherowski.
  • Ognisko związane ze szpitalem – 12 przypadków zakażenia, w tym 6 pracowników, powiat pucki.
  • Ognisko rodzinne związane z Liceum w Pucku – 5 przypadków zakażenia w tym 3 uczniów, powiat pucki.
  • Ognisko związane z Przedszkolem – 11 przypadków zakażenia w tym 3 nauczycieli i 5 uczniów, powiat pucki, powiat wejherowski.
  • Ognisko związane ze Szkołą – 6 przypadków zakażenia, w tym 5 nauczycieli, powiat pucki.
  • Ognisko związane z zakładem pracy – 10 przypadków zakażenia, w tym 9 pracowników, miasto Gdynia, powiat pucki.
  • Ognisko związane z zakładem pracy w Gdyni – 9 przypadków zakażenia w tym 4 pracowników, powiat tczewski, powiat wejherowski, powiat pucki, miasto Gdynia.
  • Ognisko związane z zakładem pracy – 9 przypadków zakażenia, w tym 3 pracowników, miasto Gdynia, powiat pucki.
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto