KPP w Pucku ostrzega: uwaga na oszustów działających metodą na tzw. policjanta lub wnuczka | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Pomimo licznych ostrzeżeń i apeli policjantów z KPP w Pucku, nadal odnotowują oni przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności. - Pamiętajmy, że policjant nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, przelanie oszczędności na inne konto w banku, czy pozostawienie gotówki lub kosztowności w jakimś miejscu - przypominają mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

Przestępcy działający metodą na tzw. wnuczka lub policjanta oszukują głównie osoby starsze.

Wyłudzają pieniądze i cenna rzeczy, które często stanowią dorobek całego życia.

- Mechanizm działania oszustów jest prosty i przeważnie odbywa się według tego samego scenariusza - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Przestępca, który dzwoni do osoby (najczęściej starszej i samotnej) podaje się za członka rodziny lub policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej zdobywa zaufanie i wykorzystując łatwowierność starszych osób namawia do udzielenia pożyczki na pilne wydatki, lub przekazania pieniędzy w celu uniknięcia konsekwencji prawnych przez kogoś bliskiego z rodziny, wynikających np. ze spowodowania wypadku drogowego.

Coraz częściej osoby podające się za policjanta informują telefonicznie, że zgromadzone na koncie pieniądze mogą być zagrożone i aby ich nie stracić, należy je niezwłocznie wypłacić i przekazać policji.

- Po uzyskaniu obietnicy przekazania pieniędzy dzwoniący informuje, że po odbiór gotówki zgłosi się znajomy lub kurier- mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - W ten sposób pokrzywdzeni wręczają swoje oszczędności pośrednikowi, a zaraz potem ślad po pieniądzach i oszustach się urywa.

Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową stratą.

Wystarczy przestrzegać kilka podstawowych zasad, które pomogą uchronić się przed wyłudzeniem.

  • Jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie.
  • Skontaktuj się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania informacji, która miała być powodem przekazania pieniędzy.
  • Nie ulegaj presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.
  • Zachowaj spokój i rozsądek oraz pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania.
  • Nie udostępniaj nikomu kodów, haseł czy danych do swoich kont bankowych.

- Pamiętajmy o naszych rodzicach i dziadkach - apelują mundurowi z KPP w Pucku. - Informujmy ich o tym, że są osoby, które dzwonią i przedstawiając różne tragicznie w skutkach opowieści, chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie