Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Latarnia morska w Rozewiu obchodzi 200. urodziny: wyjątkowa uroczystość u stóp rozewskiego światła dla żeglarzy

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Archiwum Puck.NaszeMiasto.pl
Urodzinowe uroczystości 200-lecia Latarni Morskiej Rozewie, zorganizowane przez Urząd Morski w Gdyni, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego odbyły się w sobotę, 10 września 2022 r. Co się działo tego dnia w Rozewiu?

Latarnia Morska Rozewie kończy 200 lat!

Uroczystość poprowadził kierownik Bazy Oznakowania Nawigacyjnego UM w Gdyni Robert Witkowski, który najpierw przywitał zebranych gości, a po krótkim wstępie głos kolejno zabrali: dyrektor UM w Gdyni dr inż. kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski, prezes TP NMM dr Fryderyk Tomala, zastępca dyr, NMM dr Marcin Westphal, wiceprezes TP NMM kmdr rez. Apoloniusz Łysejko, który przedstawił historię latarni morskiej Rozewie, oraz burmistrz Władysławowa Roman Kużel.

Następnie odbyło się symboliczne „wodowanie” książki poświęconej pierwszemu polskiemu kierownikowi latarni morskiej Rozewie, Leonowi Wzorkowi pt. „Leon Wzorek Strażnik światła w Rozewiu, opowieść o moim pradziadku”, autorstwa Joanny Wzorek-Głowackiej, prawnuczki kierownika latarni.

Wydanie biografii Leona Wzorka, napisanej przez jego prawnuczkę, nieprzypadkowo zbiegło się w czasie z 200-leciem latarni. Wiosną 2022 r. miała miejsce 100. rocznica objęcia przez niego, jako przez pierwszego Polaka w historii, stanowiska kierownika obiektu. Leon Wzorek, bosman Polskiej Marynarki Wojennej, został skierowany do obsługi latarni po zakończeniu służby na ORP Pomorzanin. Pierwszym polskim latarnikiem w Rozewiu został dokładnie 1 marca 1922 r.

ZOBACZ TEŻ: Latarnia w Rozewiu na pocztowym znaczku. Poczta Polska znaczkiem uczciła jubileusz 200-lecia latarni Rozewie. Autorem jest Andrzej Gosik

Rosnąca od tego czasu popularność latarni jako celu wycieczek letników i młodzieży szkolnej była w znakomitej mierze zasługą jego gościnności i słynnych umiejętności gawędziarskich. Po wybuchu II wojny światowej latarnik spodziewał się aresztowania, jednak nie opuścił latarni, w myśl zasady, którą wpajał również turystom, że „dopóki choć jeden polski okręt pływa po Bałtyku, latarnia musi świecić”. Osadzony w więzieniu w Pucku, potem w Wejherowie, brutalnie torturowany, nikogo nie wydał, a w nocy 31 grudnia 1939 r. został rozstrzelany w Lasach Piaśnickich. W celu upamiętnienia tej wybitnej postaci, z okazji 100. rocznicy objęcia przez Leona Wzorka służby w latarni, na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego Poczta Polska wyemitowała wiosną tego roku kartę pocztową, okolicznościowy datownik oraz spersonalizowany znak opłaty pocztowej.

Kolejnym punktem uroczystości było wprowadzenie do obiegu pocztowego przez Pocztę Polską znaczka pocztowego z latarnią rozewską. Na pamiątkowej makiecie tegoż znaczka podpisy złożyli burmistrz Roman Kużel, Pan Apoloniusz Łysejko oraz sołtys Rozewia Renata Ostrowska.

- Zapraszamy do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca i zwiedzenia obu latarni oraz obiektów blizarium - zachęcają w Urzędzie Gminy Władysławowo. - Do końca września 2022 codziennie w godz. 9:30 - 12:45 oraz od 14:00 - 16:45.

Latarnia morska w Rozewiu obchodzi 200. urodziny: wyjątkowa ...

Historia latarni morskiej w Rozewiu

Początki latarni w Rozewiu sięgają znacznie dalej w przeszłość, gdyż najdawniejsza znana informacja o świetle na przylądku pochodzi z locji flamandzkiej z XV w. Wspomniano w niej, że w miejscu zwanym Rosehoned, „na wysokim brzegu palono ognisko dla żeglarzy”. Ognie na przylądku palono także w XVII wieku, o czym informuje szwedzka mapa, wydana w 1696 r. W XVIII w. światła na Rozewiu zanikły. Dopiero z początkiem XIX w. wzniesiono w tym miejscu okrągłą, lekko zwężającą się ku górze wieżę, zbudowaną z kamieni polnych i cegieł, na której postawiono stalową latarnię, zakończoną kopulastym dachem. Latarnia po raz pierwszy rozbłysła światłem 15 listopada 1822 r.

Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (TP NMM)

Towarzystwo, które jest głównym organizatorem obchodów 200-lecia Latarni Morskiej Rozewie, związki z obiektem ma już od 1963 r. Wtedy to, wraz z Urzędem Morskim w Gdyni, w latarni otwarto pierwszą wystawę stałą. Dzięki objęciu swoim zarządzaniem ekspozycji, nazywanej często Muzeum Latarnictwa Morskiego, Towarzystwo uzyskało możliwość pozyskiwania środków finansowych, których znaczna część została przeznaczona na wspieranie działalności ówczesnego Muzeum Morskiego. Dziś Towarzystwo opiekuje się nie tylko latarnią Rozewie, ale także latarniami Stilo, w Helu i w Krynicy Morskiej. Nieustannie również wspomaga Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku we wzbogacaniu zbiorów, organizacji wydarzeń kulturalnych oraz w prowadzeniu działalności.

Chcesz podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto