Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łebcz: chcą plazmą spalać śmieci

Krzysztof Miśdzioł
K.Miśdzioł
Chcą spalać śmieci plazmą nad morzem - może jako pierwsi w kraju. Amerykańska firma prowadzi rozmowy z gminą Puck nad lokalizacją między Swarzewem a Łebczem zakładu z innowacyjną technologią utylizacji śmieci tzw. metodą plazmową.

- Przedstawiciele firmy są poważnie zainteresowani uruchomieniem takiej inwestycji u nas - mówi wójt Tadeusz Puszkarczuk. - Byli na rozmowach w urzędzie, teraz przygotowują wniosek. Według mojej wiedzy zagraniczna firma chce otworzyć trzy takie, niespotykane wcześniej w Polsce, zakłady i szuka lokalizacji w różnych miejscach.

W powiecie puckim inwestorzy spotkali się z bardzo otwartym podejściem, bo problem odpadów jest tu palący. Obecne powiatowe wysypisko, właśnie w gminie Puck między Swarzewem a Łebczem, zostało już tylko warunkowo dopuszczone do eksploatacji, ponieważ się przepełnia. Będzie można z niego korzystać tylko do czasu, aż składowane śmieci nie osiągną danego pułapu wysokości.

Samorządowcy od lat szukają więc innego rozwiązania gospodarki odpadami. Na budowę kolejnego wysypiska nad morzem nie zgodzi się Regionalna dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, ani mieszkańcy, bo to region turystyczny. Tymczasem składowisko koło Swarzewa obsługuje m.in. cały Półwysep Helski, pobliskie Władysławowo, miasto Puck i gminę.

Jednym z rozważanych teraz wariantów jest wywożenie śmieci aż pod Lębork. To mogłoby znacznie podrożyć koszt opróżniania przydomowych kubłów, choć możliwe jest także, że firma utylizująca tamtejsze śmieci załatwiałaby transport z ziemi puckiej do Lęborka.

Dlatego nowa propozycja technologii plazmowej wzbudziła w gminie Puck duże zainteresowanie.
- Zakład miałby stanąć w pobliżu dotychczasowego wysypiska, na gruntach należących obecnie do gminy - tłumaczy Puszkarczuk.

Plazma nazywana jest często czwartym stanem skupienia materii (oprócz stałego, ciekłego i gazowego). Przypomina gaz. Technologię utylizowania odpadów plazmą wymyślili Amerykanie. Wykorzystywała ją agencja kosmiczna NASA i wojsko. Potem technologia zaczęła być używana w także w utylizacji odpadów domowych i komunalnych. W wyniki plazmowej utylizacji powstaje gaz, który można wykorzystać na potrzeby energii. Z pozostałych elementów dawnych śmieci powstaje materiał uboczny - żużel, który może być wykorzystywany do produkcji płyt drogowych.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto