Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lotniczy Puck 2016, dzień 1. Rekonstrukcje pod farą | ZDJĘCIA, WIDEO

Krzysiek Hoffmann
Lotniczy Puck 2016, dzień 1. Rekonstrukcje pod farą
Lotniczy Puck 2016, dzień 1. Rekonstrukcje pod farą Piotr Niemkiewicz
Lotniczy Puck 2016, dzień 1. Wrzesień 1939. Oddziały niemieckie zaatakowały miasto. Ten wycinek z czasów II Wojny Światowej zgromadzonej pod pucką farą publiczności zaprezentowały grupy rekonstrukcyjne, m.in. Barbarossa i inscenizatorzy z Muzeum MDLot Puck. Wśród aktorów zobaczyliśmy Hannę Pruchniewską, Lucynę Boike-Chmielińską i Agnieszkę Siebert.

wideo: Krzysiek Hoffmann

Lotniczy Puck 2016. W pierwszym dniu od razu mocne uderzenie - profesjonalni rekonstruktorzy odtworzyli wydarzenia, które mogły mieć miejsce ponad siedemdziesiąt lat temu.

Festiwal historyczny organizowany przez Muzeum MDLot Puck rozpoczął się od spektaklu zatytułowanego "Polski wrzesień 1939". Akcja rozgrywała się przy ul. Morskiej, u stóp puckiej fary. Widzowie zaopatrzeni w aparaty sukcesywnie zbierali się na kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem inscenizacji. Nikomu nie przeszkadzały przelotne deszcze. Wszyscy zobaczyli krótki wycinek z końca lat 30. ubiegłego wieku. W Pucku życie toczyło się spokojnie, a nastroje społeczne były dobre.

ZOBACZ TEŻ: Lotniczy Puck 2016. W zeszłym roku żołnierze MDLot także dali łupnia Niemcom | ZDJĘCIA, WIDEO

- Mówiono, że od września 1939 roku otwarte zostaną polskie szkoły. Mówiono... - rozpoczynał opowieść Andrzej Olejko, historyk z Uniwersytetu Rzeszkowskiego, który komentował całe wydarzenie. Scenariusz stworzył Ireneusz Makowski, a za reżyserię odpowiedzialny był Jarosław Wróbel.

Jeszcze przed batalią organizatorzy ostrzegali, że trochę nagną prawdę historyczną, bo w Pucku udało się wypędzić Niemców. Mimo to okrucieństwo wojny i strach, który panował wśród zwykłych pucczan odtworzono perfekcyjnie.

Zanim rozległy się strzały, widzowie zobaczyli wśród rekonstruktorów odgrywających rolę mieszkańców dawnego Pucka burmistrz miasta Hannę Pruchniewską, jej zastępczynię Lucynę Boike-Chmielińską i sekretarz Pucka - Agnieszkę Siebert. Dla burmistrzowej był to prawdziwy debiut w historycznych inscenizacjach. W rolę żołnierzy niemieckich wcielili się rekonstruktorzy z grupy Barabossa. Żołnierzy Morskiego Dywizjonu Lotniczego zagrali pasjonaci z Muzeum MDLot Puck.

Po batalii była szansa na zamianę kilku zdań z wojskowymi. Najmłodsi zasiadali za stery karabinów maszynowych i motocykla.

Festiwal historyczny Lotniczy Puck 2016 trwa. Jutro finałowa bitwa na Zielonej Plaży. Akcja pod kryptonimem "Obrona MDLot 1939" rozpocznie się o godz. 14. Na Zatoce Puckiej powinniśmy zobaczyć replikę Lublina R-XIII - tego jeszcze nie było!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto