Lotniczy Puck 2021. Festiwal historyczny w Pucku: ta sama historia z 1939 r., ale z innej perspektywy | WIDEO, ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Lotniczy Puck znowu zagościł na Zielonej Plaży w Pucku. Wydarzenia z Pucka z 1 września 1939 r. zostały przedstawione po raz ósmy. Tym razem na zorganizowanej przez Stowarzyszenie Historyczne MDLot w Pucku inscenizacji poznaliśmy te wydarzenia od strony ojca jednego z żołnierzy, Józefa Ziółkowskiego, który przyjechał do swojego syna, do Pucka, aż z Kołomyi (miasta na zachodniej Ukrainie).

Lotniczy Puck 2021 przyciągnął widzów nie tylko z Pucka czy ziemi puckiej, ale też z odległych krańców Polski oraz zza granicy.

- Co roku przyjeżdżamy w te okolice na wakacje i co roku pilnujemy, by zobaczyć rekonstrukcję w Pucku - mówi małżeństwo mieszkające w Niemczech. - Wyjątkiem był zeszły rok (2020), kiedy ze względów ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa nie mogliśmy przyjechać.

Lotniczy Puck 2021: organizatorzy postawili na jakość

Samoloty, pojazdy i stoiska wypełnione informatorami i książkami na temat Morskiego Dywizjonu Lotniczego i wydarzeń z nim związanych były tylko przedsmakiem widowiska, jakie przygotowało Stowarzyszenie Historyczne MDL-otu w Pucku.

Podczas Lotniczego Pucka 2021, członkowie Stowarzyszenia Historycznego MDL-otu w Pucku przygotowali zaskakujące atrakcje, m.in. inne niż dotychczas zabytkowe samochody, które robiły wrażenie wśród odwiedzających, a ogromną niespodzianką były samoloty latające nad głowami widzów rekonstrukcji wydarzeń z 1 września 1939 r., które "bombardowały" zaatakowany teren Zielonej Plaży w Pucku.

- W tym roku postawiliśmy na jakość - mówi Krzysztof Krężel, zastępca dyrektora Muzem MDLot i dusza przedsięwzięcia Lotniczego Pucka. - Zorganizowaliśmy m.in. większą ilość efektów, czyli pirotechnikę, piękne auta oraz grupy rekonstrukcyjne.

Dyrektor Muzem MDLot, napisał scenariusz i wyreżyserował, odgrywaną przez grupy rekonstrukcyjne, historię z początku II wojny światowej, która działa się w Pucku. Skąd pomysł na spojrzenie na historię z punktu widzenia Józefa Ziółkowskiego?

- Wraz z Andrzejem Olejko planujemy scenariusz Lotniczego Pucka już od stycznia - mówi Ireneusz Makowski. - Wiadomo, że zginął dowódca i dwóch podoficerów, ale cała rzecz polega na tym, żeby widzowie, którzy przychodzą co roku, zobaczyli nowy wątek. Zawsze staramy robić się tak, żeby było coś nowego, coś innego, żeby to nie była sztampa.

Lotniczy Puck 2021. Festiwal historyczny w Pucku: ta sama hi...

Historia pokazana z punktu widzenia ojca jednego z żołnierzy, chwyciła za serca i wycisnęła sporo łez, a wśród publiczności słychać było opinie, iż jak do tej pory, jest to najlepszy Lotniczy Puck.

- Lotniczy Puck był, jest i będzie wyjątkowy! - podsumował Andrzej Olejko, polski historyk mocno zaprzyjaźniony ze Stowarzyszeniem Historycznym MDLot w Pucku, który tradycyjnie już poprowadził rekonstrukcję w Pucku swoim, pełnym pasji głosem.

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila (db.puck@prasa.gda.pl) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Wideo

Dodaj ogłoszenie