Mafijne porachunki

Materiał informacyjny AUDIOTEKA SPÓŁKA AKCYJNA
Kto nie lubi szybkiej akcji, nagłych zwrotów, tajemniczego i mrocznego świata podziemia i wglądu w życie ludzi, którzy za kulisami rządzą światem? Mafia od połowy XX wieku fascynuje i nurtuje kolejne pokolenia twórców. Wywodzące się z rycerskich formacji włoskie grupy przestępcze ewoluowały na cały świat, swoimi czynami przerażając i wzbudzając fascynację “zwykłych” obywateli. Co o mafii i gangsterskim świecie mówi audio?

Kryminalna Europa” Artur Górski
Zanim przejdziemy do fabularyzowanych opowieści o gangsterach, zatrzymajmy się na chwilę na prawdziwych historia z naszego kontynentu. Artur Górski, autor “Dorwać Gangstera” i “Masa o mafii”, stworzył podcast, w którym możecie zwiedzić najważniejsze europejskie miasta, przy okazji poznając ich kryminalną stronę. W białoruskim Mińsku Górski rozmawiał z ludźmi rosyjskiej mafii, w Berlinie słuchał opowieści ofiar terroru Stasi. To rzetelny reportaż pokazujący sekrety Europejskich potyczek mafijnych.

“Dorwać Gangstera 1 i 2” Artur Górski, czyta: Janusz Chabior
Kultowy audioserial Audioteki doczekał się w tym roku kontynuacji. Historia Timy, rosyjskiego kilera, skończyła się w dość nieoczekiwany sposób. W drugim sezonie to nie Tima ściga, a sam jest ścigany. I to przez najgroźniejszą postać wschodnioeuropejskiej mafii: Wiktora Snajpera. Mówi się, że ten, kogo Snajper weźmie na celownik, jest już trupem. Tima próbuje połączyć ucieczkę z pracą dla kolejnego mafijnego bosa, przemierzając tym samym całą Europę i okolice. Doskonała rola Janusza Chabiora sprawia, że nie da się oderwać od tego słuchowiska.

Ojciec chrzestny” Mario Puzo, czyta: zespół lektorów
Niekwestionowanym królem mafijnych historii jest powieść stworzona przez Mario Puzo. Wielokrotnie zarzucano mu, że przez pozytywne przedstawienie mafii ociepla jej wizerunek w oczach zwykłych ludzi i pokazuje takie wartości jak honor, rodzina, ojczyzna, zapominając o przestępstwach, czyli handlu ludźmi, odpadami radioaktywnymi, narkotykami i… modą. Niemniej “Ojciec Chrzestny” i superprodukcja Audioteki na jego podstawie to jedna z najlepiej opowiedzianych historii w serwisie. W główną rolę wciela się Janusz Gajos, który już na okładce wygląda jak perfekcyjny Vito Corleone. W pozostałych rolach występują: Krzysztof Banaszyk, Wojciech Mecwaldowski, Łukasz Simlat, Tomasz Kot, Borys Szyc, Kamilla Baar, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Mariusz Bonaszewski i Olga Bołądź.

Gomorra. Podróż po imperium kamorry” Roberto Saviano, czyta: Adam Bauman
Na koniec wróćmy na chwilę do reportażu. Bestsellerowy tytuł Roberto Saviano to pierwszy wgląd w najbardziej sekretną odmianę włoskiej sekty: Gamorrę. To rozbudowana grupa mafijna działająca na rynku narkotyków, mody haute couture, budownictwa i odpadów, której wpływ całkowicie zmienił życie w Kampanii. Saviano, jako mieszkaniec Kampanii, już od najmłodszych lat mógł widzieć na własne oczy niszczycielski wpływ tej siły w swoje rodzinne miejsce. Jako jeden z pierwszych złamał omertà, zmowę milczenia, nieformalne prawo sycylijskie zabraniające członkom mafii, ale także zwykłym obywatelom, informowania o jej przestępstwach. Dzięki zdobytym informacjom autor przedstawił światu zupełnie nowy typ przestępczości zorganizowanej. Ale jak w przypadku większości włoskich mafii - Kamorra ma się dzisiaj doskonale i wciąż działa, mimo że jej działania są już znane światu.

“Wietnamski dług” Agnieszka Bomba, Bartosz Józefiak, Piotr Stefański, czyta: zespół lektorów
Każdy wie, że na naszym rodzinnym podwórku mafia radzi sobie całkiem nieźle. Przykładem opisu takiego działania jest audioreportaż “Wietnamski dług”. Sprawa zaczęła się od wypadku drogowego busa, w którym poznańska policja znalazła dwunastu nastoletnich Wietnamczyków przemyconych do Polski. Zwykły, zdawało się, wypadek drogowy ewoluował w wieloletni pościg za handlarzami ludźmi. Nastolatkowie z busa w drodze do Europy byli bici, głodzeni, torturowani, a dziewczyny były wykorzystywane seksualnie i gwałcone. Gdyby nie wypadek, trafiliby do salonów piękności, plantacji marihuany lub burdeli. Nici łączące historię ciągną się do Hanoi, Moskwy, Berlina, oraz… baru z azjatyckim jedzeniem w centrum Warszawy. Szybko wyszło na jaw, że za przemyt odpowiadają polscy i rosyjscy gangsterzy. Ale na czele całej akcji stoi ktoś inny - kto? Na to pytanie odpowiada audioreportaż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mafijne porachunki - Nasze Miasto

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie