Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy pucki akcent na znaczku pocztowym. Zdjęcie generała Józefa Hallera przypomina o pierwszych dniach niepodległości | FOTO

P.
Poczta Polska wyemitowała serię sześciu znaczków „Pierwsze dni niepodległości” - każdy z nich to historyczne zdjęcie związane z 11 listopada. Wśród nich jest także pucki akcent z generałem Józefem Hallerem. Kolekcjonerski znaczek kupimy za 3,30 zł.

Liczącą sześć znaczków serię - w której znalazł się pucki akcent filatelistyczny - wydała Poczta Polska. Okolicznościowe znaczki opatrzono tytułem: Pierwsze dni niepodległości. Na każdym z nich znalazło się zdjęcie sprzed stu lat. Seria trafiła do obiegu 11 listopada 2019 - w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

I jest kontynuacją serii sprzed roku, w ramach której wyemitowano kilka tematycznych edycji (są to: 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, Pierwsze dni niepodległości, Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej oraz Zakończenie wojny).
- Przedstawiają fotografie rządu Jerzego Moraczewskiego, defilady kawalerii polskiej w Sejnach i Białymstoku, zajęcia Wilna oraz wizerunki gen. broni Józefa Hallera i generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego - informuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Święto Niepodległości w Pucku (2019). Przy pomniku Antoniego...

Wśród znaczków serii Pierwsze dni niepodległości znalazł się też jeden związany z Puckiem. To portret generała Józefa Hallera, który w dzisiejszej stolicy powiatu puckiego - który tu 10 lutego 1920 roku dokonał aktu Zaślubin Polski z Morzem.

Hallerowski znaczek opatrzono dopiskiem Puck - Toruń: to nawiązanie do słynnego marszu żołnierzy Frontu Pomorskiego, którzy przejęli gród Kopernika, skąd dowodzona przez Błękitnego Generała armia powędrowała nad morze. I przez m.in. Tczew i Gdańsk dotarła do Pucka.

Autorem znaczków jest Andrzej Gosik. Utrzymane w kolorach sepii fotografie nawiązują do stylistyki sprzed 100 lat. Wartość jednego znaczka wynosi 3,30 zł.

Każdy z sześciu znaczków wydano w nakładzie 125 tysięcy egzemplarzy.

Pucki akcent mamy też na tzw. arkusiku - gdzie zebrano wszystkie znaczki serii. Ten opatrzono m.in. słynnym zdjęciem wykonanym nad brzegiem Zatoki Puckiej, na terenie ówczesnej bazy MDL-otu w dniu Zaślubin Polski z Morzem.

Święto Niepodległości w Pucku (2019) przy pomniku Abrahama

To nie pierwszy raz w historii filatelistyki, gdy na znaczki - lub tzw. zalepki (dziś byśmy powiedzieli, że były to pewnego rodzaju nalepki służące do zalepiana kopert) czy okolicznościowe datowniki trafia Puck. Ten ostatni zostanie wprowadzony w styczniu 2020 i związany będzie z lutową 100. rocznicą Zaślubin w Pucku.

Filateliści w zbiorach mają też niemiecki znaczek z 1919 roku z polskim nadrukiem "Nad Polskiem Morzem Puck 10.11.1920".

Puck - a dokładniej okręt floty Władysława IV w porcie w Pucku - znalazł swoje miejsce na znaczkach w serii "Historyczne miasta polskie" emitowanej od listopada do grudnia 1960 roku. Wydano go w nakładzie ponad 2,4 mln. egzemplarzy, a zaprojektowali go W. Chomicz oraz E. Tirdiszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto