Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marina w Pucku. Zobacz jak zmieni się nadzatokowy port | ZDJĘCIA, WIDEO

Krzysiek Hoffmann
Biuro Projektów WUPROHYD
Marina w Pucku już zaprojektowana. Koncepcja rozbudowy portu i zagospodarowania terenu w pobliżu Zatoki Puckiej zakłada m.in. docelowo 300 miejsc cumowniczych, nowe molo spacerowe i poszerzoną Zieloną Plażę. - Od strony dokumentacyjnej jesteśmy gotowi. Teraz czekamy na rozpoczęcie konkursów - mówi Hanna Pruchniewska. Zobacz jak będzie wyglądała nowa marina:


Źródło: UM Puck; Biuro Projektów WUPROHYD. Realizacja animacji: Leszek Tarnawski

Marina w Pucku to inwestycja, na którą z niecierpliwością czekają nie tylko mieszkańcy miasta, ale i turyści. Władze już przygotowały niezbędną dokumentację i stało się jasne jak dokładnie zmieni się wygląd tej części Pucka. Przedsięwzięcie: "Rozbudowa i przebudowa portu w Pucku dla umożliwienia rozwoju jego funkcji rybackich, turystycznych i żeglarskich" jest bardzo kosztowne i zostało podzielone na dwa etapy.

- Co ważne, w obu przypadkach będziemy starali się o dofinansowanie - mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Jednak, aby budowa mogła ruszyć, najpierw swoje musi zrobić Urząd Morski w Gdyni. Marina w Pucku nie powstanie dopóty, dopóki nie zostanie zbudowany zachoni falochron osłonowy. Potężna zapora będzie umiejscowiona na zatoce na wysokości obecnej siedziby Puckiej Gospodarki Komunalnej. Jak wiadomo, UM Gdynia także dysponuje potrzebną dokumentacją. Teraz tylko trzeba poczekać na konkurs grantowy. Pieniądze mają się znaleźć z unijnego programu operacyjnego Rybactwo i Morze, który finansuje 100 procent inwestycji.

Pierwszy etap budowy puckiej mariny zakłada tzw. falochronu północnego ochraniającego basen rybacki oraz wybudowanie kładki łączącej trzy pomosty pływające dla jachtów, które będą mogły pomieścić prawie setkę jednostek.

Skąd kasa? Ano z Urzędu Marszałkowskiego. Miasto chce zgłosić tę fazę inwestycji do konkursu "Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej". Planowane finansowanie ma być przy współudziale środków RPO. na lata 2014-2020. Szacunkowy koszt tej części to ok. 20 mln złotych, a dofinansowanie może sięgnąć nawet 85 proc.

ZOBACZ TEŻ: Marina w Pucku była też jednym z tematów Studia Bałtyckiego, które gościło Hannę Pruchniewską | ZDJĘCIA, WIDEO

Druga część projektu Marina w Pucku to m.in. dokończenie budowy północnego falochronu, dołożenie jeszcze dwóch pomostów pływających mogących przyjąć ponad sto jachtów, stworzenie parkingu i miejsca zimowania jednostek częściowo na terenie dzisiejszego PGK Puck. Tam też powstanie obiekt z przeznaczeniem regatowym i treningowym, gdzie będzie można rozgrywać zawody w żeglarstwie i sportach motorowych.

- Ta koncepcja została bardzo dobrze przyjęta przez Polski Związek Żeglarski, który udzielił nam poparcia - dodaje Pruchniewska. - Ośrodek ma także być jednym z głównych baz szkoleniowych PZŻ.

Owocna współpraca na linii miasto - PZŻ przynosi efekty. Drugi etap został wpisany przez Ministra Sportu i Turystyki do rządowego programu i na listę strategicznych inwestycji. Szacuje się, że ostatnia część budowy mariny będzie kosztowała prawie 22 mln zł.

- Jesteśmy przygotowani - mówi krótko Hanna Pruchniewska. - Teraz trzeba poczekać na ogłoszenie konkursów. Wtedy będzie można ruszać z realizacją.

Owe konkursy mają zostać ogłoszone przez pomorski Urząd Marszałkowski w pierwszym kwartale 2017 roku. Wcześniej jednak muszą zostać wykonane badania archeologiczne Zatoki Puckiej. Jak mówią w UM Puck, historyczni specjaliści już rozpoczęli prace.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto