MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Moc atrakcji dla najmłodszych podczas "Święta Paniagi" w strefie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
WiMBP przygotowała bogaty program na rodzinne świętowanie na "Święcie Paniagi" w Rzeszowie.
WiMBP przygotowała bogaty program na rodzinne świętowanie na "Święcie Paniagi" w Rzeszowie. Patrycja Reszko
W piątek 3 maja na "Święcie Paniagi" Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie przygotowała swój program na rodzinne świętowanie. W specjalnie wyznaczonej strefie w Fosie Zamku Lubomirskich Biblioteka zapewniła dzieciom i ich najbliższym wiele atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Gry i zabawy w strefie WiMBP

  • Bajkowe koło fortuny – to zabawa rodzinna w odgadywanie bajkowych zagadek ukrytych na polach koła fortuny. Dzieci odgadywały postaci z bajek, niektóre z nich były ulubionymi bohaterami bajek ich rodziców, np. Reksio, Muminki, Krecik czy Smurfy.
  • Warsztaty rękodzielnicze - dzieci mogły wykonać wraz z rodzicami i z pomocą pań z WiMBP bławatkową biżuterię z bibuły i papieru – korony na głowę i bransoletki na rękę.
  • Łowienie ryb z drewna i plastiku w sztucznym stawie - zabawa wymagała zręczności i refleksu.
  • Malowanie twarzy z udziałem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych - na twarzach dzieci pojawiły się namalowane zmywalnymi farbami m.in. chabry, rumianki i motyle.
  • Pamiątkowe zdjęcia w bibliotecznej fotoramce.
  • Dziecięce zabawy z użyciem drewnianych zabawek z dawnych lat przygotowane przez przez firmę ZIQA FUNN, m.in.: cyga, fryga, bąk.

Uczestnikom rozdawano okazjonalne jednodniówki poświęcone Świętu Paniagi - plakaty informujące o historii Święta Paniagi stylizowane na starą prasę codzienną.

Historia święta ulicy Pańskiej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od lat organizuje atrakcje dla młodych czytelników i ich rodzin podczas Święta Paniagi.

Jesteśmy na Święcie Paniagi od początku istnienia, od pierwszych obchodów w 2003 roku. Na początku organizowaliśmy kiermasze z książkami i atrakcje dla dzieci - konkursy, zagadki - na ulicy 3 Maja, potem przenieśliśmy swoją strefę dla rodzin z dziećmi tutaj do Fosy Zamku Lubomirskich. Cieszymy się, że w tym roku wyjątkowo dopisała nam pogoda - mówi Renata Pasternak, starszy kustosz i zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie.

Ulica 3 Maja w Rzeszowie, to najsłynniejszy deptak w mieście. Niegdyś ta najbardziej znalna ulica nazywana była Pańską, ale także Paniagą. Stąd wzięła się nazwa święta obchodzonego na cześć ulicy 3 Maja.

Święto Paniagi, którego pomysłodawcą był nieżyjący już (zm. 20 marca 2024 roku) rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta Jerzy Fąfara, obchodzone jest od 2003 roku. Trzeciego maja dawna ulica Pańska zmienia się w miejsce pełne koncertów, występów czy spektakli. Ponadto wydarzenia kulturalne, rozrywkowe i muzyczne, zlokalizowane są także na przy Fontannie Multimedialnej, przy Wieży Farnej oraz na rzeszowskim Rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto