Morska pielgrzymka rybacka do Pucka (2019). Do fary przypłyną przystrojone rybackie kutry. Chcesz płynąc na jednym z nich?

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Udostępnij:
Nie ma drugiej tak barwnej i tak licznej pielgrzymki ludzi morza jak czerwcowe spotkanie na wodach Zatoki Puckiej i później w samym Pucku. Chcecie ją zobaczyć z wody? Zaproszenia na bezpłatny rejs czekają.

Choć kapłani i organizatorzy pielgrzymki ludzi morza - Zrzeszenie Kaszubsko -Pomorskie Puck, parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz Urząd Miasta Puck - podkreślają religijny charakter sobotniego wydarzenia, to trudno przegapić, że to z roku na rok staje się także samoistną atrakcją turystyczną. Nic dziwnego - do małego portu rybackiego przypłyną barwnie udekorowane kutry i łódki m.in. z Władysławowa, Półwyspu Helskiego i gminy Kosakowo. A razem z nimi na odpust rybackich patronów, także coraz liczniejsi żeglarze.

W Pucku przypominają o historycznym wymiarze sobotniego święta.
- Morska Pielgrzymka Rybacka to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się w naszym mieście - komentuje Bartłomiej Kamiński, podinspektor ds. promocji i współpracy z organizacjami pozarządowymi w Urzędzie Miasta. - Historia pielgrzymowania do Pucka ma źródła w XIII wieku, ale w aktualnej formie reaktywowano pielgrzymowanie drogą morską w 1981 roku, kiedy rybacy z Kuźnicy i całego półwyspu helskiego wyruszyli na kutrach do Pucka.

Całość rozpocznie się o 10:45 - z plebani do portu rybackiego ruszą kapłani i goście. Tu wsiądą na pokłady kutrów i popłyną (godz. 11) na spotkanie pątników płynących w stronę Pucka.

Obie grupy spotkają się mniej więcej na wysokości Rzucewa i tu - na wodzie - będą modlić się (11:45) w intencji rybaków i ludzi morza. Kawalkada jednostek wróci o godz. 12:15, a kwadrans później rozpocznie się celebracja polowej mszy świętej. Po niej miasto zaprasza do wspólnej fotki Piotrów i Pawłów, którzy tego dnia zjawią się w Pucku. Po mszy rozbawi nas kaszubski kabaret Purtcë (godz. 15) i zaśpiewa pucki chór Św. Cecylii (16:15). Ok. godz. 17 pożegnanie rybaków.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji związanych z pielgrzymką rybacką do Pucka jest rejs udekorowanym - nie tylko religijnymi symbolami - kutrem.

Na pokłady jednostek można dostać się we wszystkich portach, z których wypłyną rybacy. Ale o miejsce na pokładzie trzeba zadbać z wyprzedzeniem. A teraz wystarczy liczyć na łut szczęścia, by tak znaleźć się na pokładzie spacerowej jednostki Star One, która na pielgrzymkę wypłynie z Pucka. Wystarczy dziś na naszym facebooku - znajdziecie go pod adresem: fb.com/PuckNM - skomentować: kończąc zdanie: „Dla mnie rybacka pielgrzymka to...” .

Dwóch autorów najbardziej intrygujących wpisów - wspólnie z armatorem Star One’a nagrodzimy darmowymi wejściówkami (to rejs z portu w Pucku na miejsce modlitwy na wodach zatoki i powrót do miejsca, z którego wypłynęliśmy).

Adam Otrompka, armator turystycznej jednostki mówi, że ten rok to czas, w którym chce swój pokład udostępnić mieszkańcom i turystom. Ci na deskach Star One’a mają pojawić się zamiast VIP-ów zaproszonych przez władze Pucka.
- Postanowiłem nie udostępniać jej komercyjnie dla vipow tylko dla mieszkańców. Pieniądze to nie wszystko.- mówi przedsiębiorca.

Star One kursuje codziennie w rejsy widokowe po wodach zatoki. Od wakacji będzie można wybrać się w turystyczny rejs (np. o zachodzie słońca) z rabatem - wystarczy zaopatrzyć się w aktualne piątkowe wydanie „Dziennika Bałtyckiego” i zjawić w porcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Neo Tools

NEO TOOLS 81-551-L

253,12 zł160,00 zł-37%
miejsce #2

Columbia

Columbia Trailstorm Waterproof Black Solar

449,99 zł329,99 zł-27%
miejsce #3

Hi-Tec

Hitec Męska Kurtka Softshell Hi-Tec Neti Czarna

154,99 zł137,99 zł-11%
miejsce #4

Hi-Tec

Hi Tec Hitec Kurtka Męska Softshell Kars Black

169,99 zł157,89 zł-7%
Materiały promocyjne partnera

Zobacz nasz nowy program 3 SPOSOBY NA - i.PL

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie