Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka (2022): nie było łatwo, ale tradycji stało się zadość | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Pielgrzymka Rybaków i odpust św. Apostołów Piotra i Pawła w Pucku (2022). W sobotę, 25 czerwca modlili się na wodach Zatoki Puckiej i u stóp zabytkowej fary w Pucku. Tłumów nie było, dlaczego? Ma to związek z rozbudową portu w Pucku.

Historia Morskiej Pielgrzymki Rybackiej do Pucka

Tra­dy­cja piel­grzy­mek wod­nych sięga 1217 roku. Właśnie wtedy Puck otrzy­mał zgodę na urzą­dza­nie jar­mar­ków w dzień patro­nów para­fii pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Miesz­kańcy Pół­wy­spu Hel­skiego z braku innej możliwości musieli docierać do Pucka łodziami.

Kiedy w 1922 roku oddano do użytku linię kole­jową z Pucka do Helu, zwy­czaj mor­skiego piel­grzy­mo­wa­nia zaczął powoli zanikać. Tradycja Morskiej Pielgrzymki Rybackiej została reaktywowana w 1981 roku i od tego czasu rok w rok rybacy, pielgrzymi, goście płyną na środek Zatoki Puckiej, gdzie spotykają się z rybakami z portu w Pucku i tam odbywa się nabożeństwo.

Następnie pielgrzymka na kutrach kieruje się do portu rybackiego w Pucku, gdzie uczestniczą w mszy św. u stóp puckiej fary. W tym roku plenerową mszę dla rybaków i wierzących odprawił proboszcz Bazyliki Morskiej w Gdyni ks. infułat Edmund Skalski.

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka 2022

Podczas Morskiej Pielgrzymki Rybackiej i odpustu w Pucku zrobiono także wspólne zdjęcie Piotrów i Pawłów, które tradycyjnie wykonywane jest po mszy, a jego bohaterem może stać się każdy mieszkaniec Pucka, powiatu puckiego lub turysta, pod warunkiem że nosi któreś z imion patronów parafii w Pucku.

Tradycyjnie, po mszy św. na uczestników wydarzenia czekało wiele ciekawych atrakcji.

W puckim porcie i okolicach zagościło wiele stanowisk (kramów) z ręcznymi wyrobami kaszubskimi i nie tylko, była możliwość posilenia się m.in. z kuchni polowej i nacieszenia duszy kulturą, bo na scenie najpierw zaprezentował się Chór Męski "Harmonia" z Wejherowa, a godzinę później odbył się koncert "Ku wolności" przez zespół Wyrwani Z Niewoli, który wystąpił w składzie: Jacek Zajkowski (artysta hiphopowy, raper) i Piotr Zalewski (magister psychologii, autor książki pt: “Wyrwani z niewoli”).

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka (2022): nie było łatwo, ...

Morska Pielgrzymka Rybacka do Pucka i budowa mariny w Pucku

Trwająca rozbudowa portu w Pucku (mariny) odcisnęła swoje piętno na frekwencji podczas najbardziej widowiskowego odpustu w parafii św. Ap. Piotra i Pawła.

W czerwcu 2022 w porcie rybackim i u stóp fary zgromadziło się stosunkowo mało osób, które przypłynęły na pokładach kutrów i łodzi rybackich z Półwyspu Helskiego. Kilkanaście jednostek przypłynęło m.in. z Kuźnicy, Jastarni, Helu.

ZOBACZ TEŻ: Nowa marina w Pucku: prace wchodzą w decydującą fazę. Tak zmienia się Puck

Jednostka Star One, która cumuje w porcie rybackim w Pucku, zrezygnowała z uczestnictwa w tegorocznej pielgrzymce. Co było powodem?

- Do ostatniej chwili liczyliśmy, iż organizatorzy staną na wysokości zadania i podejmą działania, dzięki którym uczestnicy będą posiadali odpowiednią wiedzę jak i poczucie bezpieczeństwa - poinformował kpt. jachtowy i motorowodny Adam Otrompka. - Brak prawidłowego oznakowania toru podejściowego do basenu portowego, utworzenie się mielizny tuż przed portem (związanej z budową portu), brak informacji dotyczących ustawienia jednostek w basenie portowym, ostrzeżenie nawigacyjne Urzędu Morskiego zakazujące żeglugi do basenu portowego jednostkom rekreacyjnym i co najważniejsze bardzo ryzykowne, nawet dla tak doświadczonej załogi jak nasza, wykonywanie manewrów w samym basenie portu rybackiego w związku z zacumowaniem dużych obiektów pływających przy jednoczesnym braku informacji o kolejności wchodzenia do portu zmusza nas do podjęcia po raz pierwszy od siedmiu lat takiej, a nie innej decyzji.

Kapitan Portu we Władysławowie, by zapewnić względne bezpieczeństwo pielgrzymce kutrów do Pucka, poprosił o zabezpieczenie wydarzenia przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa SAR.

- W wydarzeniu brały udział dwie nasze jednostki, których zdaniem było zabezpieczenie terenu morskiego ze względu na niebezpieczeństwa związane z budową puckiej mariny - potwierdził rzecznik prasowy SARu Rafał Goeck. - Wydarzenie przebiegło bez potrzeby interwencji z naszej strony.

Chcesz podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto