Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural we Władysławowie, czyli malowania historia miasta. Na falochronie obejrzysz najważniejsze momenty z dziejów miasta | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Mural we Władysławowie. W porcie namalowali historię miasta
Mural we Władysławowie. W porcie namalowali historię miasta Florian Ratke
Mural we Władysławowie to najświeższa turystyczna atrakcja miasta. Ale nie tylko, bo obrazy, które powstały na falochronie portu Władysławowo mają też pokazać najważniejsze wydarzenia z historii miasta oraz jego turystyczne atuty.

Władysławowo nie tylko turystyką żyje. W mieście i gminie mocno dbają o historię, którą też mieszkańcy i władze starają się pokazać letnikom w niebanalny sposób. Tak właśnie powstała jedna z najciekawszych plenerowych lekcji historii, którą obejrzeć możemy w... porcie we Władysławowie.

Na solidnym falochronie odgradzającym port od Bałtyku znalazła się seria 70 obrazów z najważniejszymi etapami w historii najpierw Wielkiej Wsi, a potem już Władysławowa i jego okolic.

Aż do momentu obchodów 100. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem

- Na nasz projekt Historia w morzu rozpoczęta - na pamiątkę Zaślubin Polski z Morzem we Władysławowie udało się zdobyć fundusze z Programu „Niepodległa” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - komentuje Dominika Sułat-Jęcek z Urzędu Miejskiego we Władysławowie.

Tak powstawał mural w Pucku. Kilkanaście dni pracy artystów ...

Koncepcja muralu we Władysławowie zmieniała się. Pierwotnie miał to być jeden, wielki malunek. Ale, by lepiej dostosować go do odbiorcy - który w porcie ogląda malunki z odległości kilku metrów - całość rozbito na serię mniejszych ilustracji.

Imponującą serię, bo jak obliczyli twórcy, ich murale zajęły powierzchnię ponad 400 metrów kwadratowych.

O trwałość obrazów w tej nietypowej plenerowej galerii raczej nie powinniśmy się martwić, bo artyści - Milana Chyżawska i Denis Chyżawski użyli farby na bazie szkła wodnego potasowego.

- Co powoduje, że pigment wnika w strukturę betonu - tłumaczy Denis Chyżawski.

Co zobaczymy w porcie we Władysławowie? Mural prezentuje sceny dobrze znane mieszkańcom: budowę samego portu Władysławowo (z jego technicznymi szczegółami), charakterystycznego kościoła czy Domu Rybaka, ale też kolejne etapy rozbudowy latarni morskiej w Rozewiu, sceny z życia dawnego Władysławowa...

Osobny dział to obrazy związane z Zaślubinami Polski z Morzem i wizytą generała Józefa Hallera nad Bałtykiem - to właśnie tamto wydarzenie sprzed okrągłego wieku lat w lutym 2020 pieczołowicie odtworzyli mieszkańcy turystycznej gminy.

Wprawne oko znajdzie m.in. lokalnych twórców - wśród których sportretowano m.in. pisarza Augustyna Necla i rzeźbiarza Leona Gollę.

Sport? Jest za sprawą Feliksa Stamma, który w dzisiejszym COS OPO Cetniewo kładł podwaliny pod sukcesy polskiego boksu.

Nie zabrakło też współczesnych elementów - surferów, żeglarzy, plażowiczów czy lotniczych zdjęć Władysławowa i jego turystycznych atrakcji.

Całość możemy oglądać za darmo - wystarczy po prostu wejść na teren portu we Władysławowie i przejść się wzdłuż falochronu do główek portu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto