Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum „Pod Dębową Górą” w Kazimierzu (pow. pucki). Zbiory familii Dzięgielewskich [zdjęcia]

Łukasz Bartkowiak
Familia Dzięgielewskich, zaprasza pasjonatów do zapoznawania się ze zbiorami muzeum, w atmosferze świątecznego kolędowania
Familia Dzięgielewskich, zaprasza pasjonatów do zapoznawania się ze zbiorami muzeum, w atmosferze świątecznego kolędowania Łukasz Bartkowiak
Muzeum „Pod Dębową Górą” w Kazimierzu, znajdujące się na trasie z Rumi do Pucka, istnieje od dekady. Jakie eksponaty zobaczymy w tej nietypowej, prowadzonej przez rodzinę Dzięgielewskich, instytucji?

Muzeum „Pod Dębową Górą” w Kazimierzu - historia:

W 2008 roku, całą familia Dzięgielewskich, bo choć zbiorami zajmuje się głównie małżeństwo Irena i Franciszek Dzięgielewscy, w ich gromadzeniu pomagają również syn Karol i córka Kamila, postanowili przerobić swoją szopę na skarbczyk przeróżnych historycznych eksponatów, który z czasem przerodził się w prawdziwe muzeum. Kolekcje można oglądać nieodpłatnie, po uprzednim umówieniu się z właścicielami, dane znajdą Państwo na końcu tekstu.

Szczególny charakter temu przedsięwzięciu nadaje fakt, że muzeum jest prowadzone przez pasjonatów, nie korzysta z funduszy pochodzących ze źródeł publicznych i powstało jedynie dzięki pracy oraz zacięciu kolekcjonerskiemu państwa Dzięgielewskich i hojności darczyńców, dzięki którym zbiory powiększają się.

Muzeum „Pod Dębową Górą” w Kazimierzu - zbiory:

Zbiory są bogate i mają charakter historyczno-etnograficzny, przedmioty pochodzą głównie z wieków XIX i XX. Wśród nich znajdziemy mnóstwo zapomnianych już przyrządów codziennego użytku, które w ten sposób zostały ocalone od zapomnienia.

W bramie posesji wita nas, pochodzący z terenu byłej Stoczni Gdańskiej schron strażniczy z czasów II Wojny Światowej, sprowadzony do ogrodu państwa Dzięgielewskich za zgodą konserwatora zabytków.

Na wystawienie znajdują się między innymi: instrumenty muzyczne, aparaty telefoniczne wraz z centralą, wyposażenie dawnej gospodyni domowej, żelazka, maselnice, mydelnice, maszyny do pisania, aparaty fotograficzne, dawna bielizna kobieca, akcesoria przydatne dla zachowania higieny, przyrządy medyczne, w tym niesamowite wynalazki jonizujące powietrze na prąd, z końcówkami różnego przeznaczenia z przełomu wieków XIX i XX, oraz raczej rzadkie szklane naczynia, należące raczej do cyrulików, balwierzy, aniżeli wykształconych medyków i których prawdziwi lekarze, często brali za szalbierzy, czyli oszustów. Miejsca zaczyna już brakować i niektóre z nich, jak warsztat tkacki, czy gręplarnia, czekają w składzikach na planowane przez pana Franciszka powiększenie muzeum.

Jak trafić do Muzeum „Pod Dębową Górą” w Kazimierzu?

W sezonie przy drodze nr 100, przy ul. Rumskiej, znaleźć można znak informujący, jednak najczęściej zaproszenie do muzeum rozchodzi się drogą pantoflową.

Przyjeżdżają tutaj także wycieczki szkolne, grupy rowerowe np. „Sama Rama” z Rumi, członkowie PTTK, samo organizujące się grupy. Natomiast ze zdjęć spoglądają na gości, znani z życia publicznego rumianie, wśród nich była burmistrz Rumi Pani Elżbieta Rogala-Kończak czy ks. Marek Barański z Ośrodka Wychowawczego "Nasz Dom" - Rumia.

Odwiedzający muzeum, to także pasjonaci, czasami sami zajęci gromadzeniem historycznych przedmiotów. Podczas mojej wizyty, spotkałem akurat grupę mieszkańców pobliskiej Rumi, a wśród nich Pana Dariusza Wickiego, który odnalazł dokumenty bankowe, pochodzące z czasów przed I Wojną Światową, pożyczki opiewającej na 30 000 marek, wziętej na budowę kościoła parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Rumi. Warto dyskutować z gośćmi muzeum, ponieważ sami są skarbnicą świetnej wiedzy i w ten sposób można rozwijać swoje pasje i wstępować w nieformalne grupy hobbystyczne. Na wszystkich czeka miejsce na ognisko, poczęstunek, a w okresie świąt nastrojowa kolęda.

Muzeum pod Dębową Górą, Irena i Franciszek Dzięgielewscy, ul. Majowa 10, 84-230 Kazimierz, tel. 605 035 915

Muzeum pod Dębową Górą - mapa dojazdu:

Zobacz wideo: Jarmark świąteczny 2018 w Pucku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto