Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze drzewa na świecie

Tomasz Zawadzki
Jarosław Jakubczak
Wiecie, gdzie i jak długo rosną?

Chyba każdemu dziecku podczas wizyty w lesie zdarzało się liczyć słoje drzew. Na wiosnę komórki przyrastają bardziej dynamicznie i są dzięki temu większe. Z biegiem roku zmienia się także ich barwa, dlatego słoje są na przemian jasne i ciemne. Jedna para symbolizuje jeden rok życia drzewa.

W ten sposób już w dzieciństwie łatwo można było obliczyć wiek pobliskich leśnych gigantów. I choć wydaje się to najdokładniejszą metodą to np. w ciepłych regionach zdarza się przyrost kilku słoi w ciągu jednego roku. Znane są też przypadki, gdy rośliny kilkunastoletnie miały tylko jeden słój. Nie mniej dla maluchów zabawa była przednia. Problem pojawia się, gdy uświadomimy sobie, że w ten sposób można obliczyć wiek drzewa już powalonego. Z pomocą przychodzi jednak technologia.

Bardzo dokładną metodą obliczania wieku drzewa bez jego uszkodzenia jest wykorzystanie tomografii komputerowej. Popularnym sposobem jest także pobranie próbki za pomocą sondy Presslera (mały, wydrążony świder). Metody te pomogły w odnalezieniu najstarszych drzew na świecie.

Te wykształciły u siebie niesamowitą zdolność. Drzewiaste organizmy klonalne, bo o nich mowa, za pomocą korzeni łączą ze sobą wiele drzew. Zważywszy na to, że każde z nich posiada identyczne DNA, to nauka traktuje je jako jeden organizm. Dzięki temu mogą się one rozrastać przez tysiące lat. Najstarsze znane grupy tych drzew występują w górach Wasatch w stanie Utah (USA). Topole osikowe, nazywane "The Trembling Giant" liczą około 10 tys. lat. Równie stare są karłowate świerki pospolite odkryte w regionie Dalarna w zachodniej Szwecji.

W przypadku organizmów nieklonalnych najdłużej żyjącym drzewem jest sosna długowieczna Methuselah. Od niemal pięciu tysięcy lat rośnie w Górach Białych w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Jej imię pochodzi od najstarszego człowieka świata w Biblii, czyli Matuzalema.

Północnowalijski Llangernyw to mała mieścinka, o której prawdopodobnie nikt nigdy by nie usłyszał, gdyby nie cis pospolity rosnący w ogródku tamtejszego kościoła. Okazało się, że trwa ono w tym miejscu od ok. 4500 tys. lat. Według legend upodobał je sobie zły duch, który w Halloween przepowiada mieszkańcom miasteczka kto z nich umrze w najbliższym czasie.

Grupa Ficroji cyprysowatych jest z kolei najdłużej istniejącymi drzewami w południowej Ameryce. Rosnące w Andach (Chile) rośliny mogą mieć nawet 3500 lat.

W kontekście powyższych wiek najstarszego polskiego drzewa nie jest już tak okazały. Ale i tak mamy się czym pochwalić. Cis Henrykowski, rosnący we wsi Henryków Lubański na Dolnym Śląsku, liczy około 1260 lat. Dla porównania, najbardziej znany okaz dendrologiczny w Polsce, Dąb Bartek (leśnictwo Bartków w woj. świętokrzyskim) według najnowszych badań ma "zaledwie" ok. 650 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto