Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla czadu - w kampanię informacyjną włączyli się strażacy OSP Chłapowo | ZDJĘCIA, WIDEO

mo
Piotr Niemkiewicz, materiały prasowe
Czad, czyli cichy zabójca swoje żniwo zbiera także w powiecie puckim. W październiku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, zmarła 37-letnia kobieta z Wierzchucina. Rok wcześniej dwie osoby z Władysławowa trafiły do komory hiperbarycznej w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Kampanię budzącą czujność wspierają strażacy z OSP Chłapowo.

wideo: Komenda Główna PSP w Warszawie

Statystyki mówią same za siebie. W zeszłym roku w Polsce odnotowano blisko 30 tys pożarów mieszkań, w których zginęło 512 osób. 50 z nich poniosło śmierć przez zatrucie się tlenkiem węgla.

Co roku w okresie grzewczym, problem czadu wraca. Ważne jest uświadamianie społeczeństwa czym jest i jak można się uchronić przed cichym zabójcom. Tym razem tradycyjnie w akcję włącza się OSP Chłapowo.

- Chcemy zwracać uwagę na problem, który niestety nadal się pojawia - mówi Tomasz Otrompka, szef chłapowskich ochotników. - Ludzie nie wiedzą jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia i często ją lekceważą.

ZOBACZ TEŻ:

Czad działa bardzo podstępnie i jest niczym innym jak efektem niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, który zachodzi przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Dlaczego jest niebezpieczny? Ano dlatego, że blokuje dostęp tlenu do organizmu zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.
Właśnie tak tragiczny finał miał miejsce w Wierzchucinie. Podczas październikowego pożaru, 37-latka śmiertelnie zaczadziła się w swoim domu. O mały włos do rodzinnej tragedii nie doszło w 2015 roku we Władysławowie. Tam dwie osoby podtruły się tlenkiem węgla. Tu z pomocą przyszły zabiegi w komorze hiperbarycznej. Można było tego uniknąć, gdyby w obu przypadkach były czujniki. Czad jest gazem niewyczuwalnym - bezwonny bezbarwny i bezsmakowy.

Wykrywa ona już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą czerwoną diodę. Dzięki temu masz czas, by zapobiec zatruciu. Rozważ zamontowanie takiej czujki w pomieszczeniu, w którym znajduje się kominek, w sypialni śpiących trudno obudzić, a także w pobliżu podgrzewacza gazowego, tzw. junkersa. Pamiętaj o konieczności właściwego użytkowania czujki tlenku węgla – tylko w pełni sprawna i odpowiednio konserwowana skutecznie ostrzeże Cię przed „cichym zabójcą” - czytamy na stronie Komendy Głównej.

W Chłapowie dodają, że nie warto oszczędzać na wyborze tego urządzenia.

- Lepiej wydać 100 złotych na porządną czujkę niż kupować tanie zamienniki - twierdzi dh Tomasz Otrompka. - Pamiętajmy, to cena naszego życia.

OSP Chłapowo jako jedna z pierwszych w powiecie puckim została zaopatrzona w specjalistyczny czujnik wielogazowy. Podczas akcji ratowniczej pokazuje stężenie wszystkich niebezpiecznych cząsteczek w powietrzu. Obecnie tego typu sprzęt jest na stanie wszystkich jednostek.

Więcej o czadzie i tym, jak się przed nim bronić - przeczytasz POD TYM LINKIEM

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto