Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Kosakowie: samorządowcy i mieszkańcy oddali hołd walczącym o wolność | ZDJĘCIA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Urząd Gminy Kosakowo
Udostępnij:
8 maja od 2015 r. jest dniem, w którym obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Nie inaczej było w minioną niedzielę, 8 maja 2022 r. W kwaterze Żołnierzy Września 1939 r., przy cmentarzu parafialnym w Kosakowie, mieszkańcy, samorządowcy, a także delegacje instytucji i organizacji złożyli hołd walczącym o wolność.

- Dokładnie 77 lat temu, 8 maja 1945 roku, umilkły ostatnie strzały w toczącej się od 1939 roku drugiej wojny światowej - przypomnieli w UG Kosakowo. - Dziś, w rocznicę Dnia Zwycięstwa samorządowcy i lokalna społeczność spotkała się w symbolicznym miejscu, aby oddać cześć i hołd walczącym o wolność spoczywającym na kosakowskim cmentarzu 120 żołnierzom. Dzisiaj świętujemy zwycięstwo, lecz w cieniu toczącej się w Europie wojny, która od dziesięcioleci wydawała się niemożliwością. Obecnie szczególnie doceniamy to, co świętujemy. To zwycięstwo sprzed 77. lat smakuje i brzmi inaczej, niż jeszcze, chociażby, w zeszłym roku. Dzisiejsza uroczystość nabrała bardziej wyjątkowej, niż dotychczas, oprawy.

Po wielu latach miejsce pielęgnujące wśród mieszkańców gminy Kosakowo pamięć o tamtych wydarzeniach wymagało rewitalizacji, aby godnie wspominać dzieje tych, którzy zginęli za naszą wolność.

Podczas upamiętniającego wydarzenia w Kosakowie, wiązanki w kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. złożyli: wójt gminy Kosakowo Marcin Majek wraz z zastępcą Marcinem Kopitzkim oraz ks. kanonikiem Janem Grzelakiem, delegacja z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, przedstawiciele Rady Gminy Kosakowo Lucyna Sorn i Michał Przysiecki, sołtys Mostów Alina Merchel, sołtys Dębogórza Józef Melzer, sołtys Pierwoszyna Ewa Purska, w imieniu Zarządu Powiatu Puckiego oraz koła Platformy Obywatelskiej Gminy Kosakowo Anna Wojtunik, w imieniu Związku Piłsudczyków RP Okręg Kaszubski Kosakowo Władysław Paciuch i Antoni Wica, w imieniu gminnych instytucji kultury dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo im. Augustyna Necla Anna Paturej wraz z dyrektorem Kosakowskiego Centrum Kultury Tomaszem Świerczem, w imieniu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego prezes Danuta Tocke wraz z Łucją Klawikowską, w imieniu gminnych instytucji oświatowych delegacja nauczycieli z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębogórzu, Szkoły Podstawowej w Kosakowie oraz Szkoły Podstawowej w Pogórzu, w imieniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej dyrektor Małgorzata Borek, w imieniu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych PEKO dyrektor Tomasz Drozdowski, w imieniu spółki Kosakowo Sport dyrektor zarządu Dariusz Schwarz, w imieniu Stowarzyszenia Regionalnego Chóru „Morzanie” Lidia Kaszuba, Bożena Strzelec oraz Alicja Krauze, w imieniu służb bezpieczeństwa komendant komisariatu Policji w Kosakowie st. asp. Magdalena Ginda, w imieniu Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Obrońców Kępy Oksywskiej Antoni Horabik oraz Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr. 21 w Gdyni (kwiaty składał prezes związku wraz z delegacją).

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Kosakowie: samorządowcy...

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dwaj Panowie Pingo - wystawa malarstwa Kołpanowicz&Cruz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie