Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obowiązek korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa": policjanci z KPP w Pucku i sanepid sprawdzają, kto przestrzega zasad kwarantanny

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Obowiązek korzystania z aplikacji "Kwarantanna domowa": policjanci z KPP w Pucku i sanepid w ten sposób sprawdzają, kto przestrzega zasad kwarantanny.

Od środy, 1 kwietnia 2020, z obowiązkową kwarantanną domową wiąże się dodatkowy obowiązek – korzystanie z aplikacji Kwarantanna domowa. To znaczy, że każda osoba poddana kwarantannie musi mieć i korzystać z tej aplikacji.

- Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dotyczy zdrowych osób, które jednak miały kontakt z chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem - mówi st. sierż. Ewa Bresińska, rzecznik prasowy KPP w Pucku. - Obejmowani są nią także wszyscy, którzy wjeżdżają do Polski z zagranicy.

Skąd taki obowiązek?

Wprowadziła go dzień wcześniej podpisana przez prezydenta specustawa: o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Po co ta aplikacja?

Jej główny cel to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, jak np. zakaz wychodzenia z domu.

Aplikacja Kwarantanna domowa to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników.

- Daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Użytkownicy tej aplikacji mają też szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny, informacji i przygotowanej specjalnie dla nich infolinii.

Koronawirus w powiecie puckim: policjanci patrolują ulice. P...

Z obowiązku korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa zwolnione są osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej, lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie aplikacji.

- Oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej - mówi st. sierż. Ewa Bresińska. - Można je złożyć telefonicznie pod nr 22 165 57 44, lub przekazać wypełniony druk funkcjonariuszowi policji, wzór oświadczenia można znaleźć na stronie

www.gov.pl/kwarantannadomowa

Na tej stronie znajdują się także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat działania aplikacji, np. jak przygotować telefon do jej zainstalowania, jakie dane wykorzystuje oraz co zrobić w przypadku kiedy pojawi się problem z wykonaniem zadania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto