Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od koncentracji do animacji w helskiej bibliotece. Warsztaty z uważności, a latem mobilna gra terenowa w aplikacji na smartfona. Zapisz się!

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Helu
Helska biblioteka wychodzi do czytelników. I przygotowała dla nich serię atrakcyjnych zajęć. W ofercie m.in. animacja poklatkowa, warsztaty mindfulness oraz gra terenowa na smartfona. Chcesz wziąć udział? Skontaktuj się z helskimi bibliotekarzami.

Pandemia czy nie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Helu pracuje i nie daje o sobie zapomnieć czytelnikom. A ci nie chcieli, by książnica na Początku Polski była jedynie wypożyczalnią książek. I zgłaszali postulaty, aby rozszerzyć zakres usług.

- Jesteśmy jedyną samorządową instytucją kultury w mieście, której misją jest popularyzacja książki i czytelnictwa - mówi dyrektor Grażyna Rotta. - Ale również pełnienie funkcji tzw. „trzeciego miejsca” (pierwsze miejsce – dom, drugie miejsce praca, szkoła), w którym spędza się swój czas wolny, które jest przestrzenią do aktywnych działań.

Będzie również konkurs. Zapowiada się bardzo ciekawie. Zapisy już trwają! Serdecznie zapraszamy i zachęcamy! Można się z nami kontaktować pod numerem telefonu 58 6750967 i mailowo pod adresem [email protected]

To był impuls, by stworzyć projekt „Od koncentracji do animacji”, który walczył o pieniądze z puli Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W sumie do Warszawy nadesłano ponad 650 projektów, z których 270 nagrodzono dofinansowaniem. Wśród nich także helski.

Ten skierowany jest do wszystkich mieszkańców - nie tylko tych, którzy na co dzień wypożyczają i czytają książki. Skorzystają z niego już 5 latkowie, ale też seniorzy (60+). Bibliotekarze przygotowali też gratkę na lato.

Podróż po historii książki w Helu. Najmłodsi uczyli się jak ...

„Od koncentracji do animacji” w Helu zapowiada się naprawdę ciekawie. Bo bibliotekarze przygotowali swoje przedsięwzięcie starannie. I pamiętali także o tym, by - jak tego chciało młode pokolenie - zaprząc także nowoczesną technikę.

- W ramach projektu odbędą się warsztaty mindfulness dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia muzyczno-literackie połączone z plastyką dla dzieci młodszych, warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży oraz… niespodzianka! Specjalnie dla helan i gości odwiedzających nasze miasto. Coś, czego u nas jeszcze nie było! - wylicza i zapewnia Grażyna Rotta.

Całość odbywać się będzie w bibliotece oraz Helu. Zadania mają być realizowane w oparciu o książkę, a podstawą działań będą baśnie i legendy związane z naszym regionem, ukazujące wielkie bogactwo motywów i wątków charakterystycznych dla Kaszub. Udział we wszystkich wydarzeniach projektu jest bezpłatny.

Ciekawie zapowiadają się warsztaty mindfulness, czyli treningu uważności. Ta metoda skupia się na nauce koncentracji, panowania nad emocjami oraz poznawania własnej wartości, co w efekcie przekłada się na łatwiejsze przyswajanie wiedzy i podnoszenie pewności siebie. Dyrektor biblioteki świetnie to wie, bo jeszcze przed pandemią miała okazję wziąć udział w warsztatach uważności.

- To bardzo cenne doświadczenie - ocenia Grażyna Rotta. - U nas warsztaty realizowane będą w czterech grupach wiekowych dla dzieci młodszych i starszych, dla młodzieży, osób dorosłych i seniorów.

W sumie 8 spotkań - rozłożonych tak, by odbyły się raz w tygodniu. Kiedy ruszą? Jak tylko unormuje się sytuacja epidemiczna. Być może będzie to przełom maja i czerwca. Albo września i października.

- Czas na realizację mamy do grudnia - komentuje dyrektor biblioteki w Helu.

Dla młodszych helan przygotowano zajęcia łączące muzykę z literaturą i plastyką, a trochę starszych warsztaty animacji poklatkowej.

- Proponowana formuła zajęć ma na celu integrowanie treści literatury z innymi dziedzinami sztuki, stymulowanie twórczej aktywności dziecka, przewijającej się w spontanicznej ekspresji - wyjasniają bibliotekarze.

Przebojem ma być planowana na czerwiec mobilna gra terenowa w aplikacji na smartfona.

Zadanie to jest odpowiedzią na potrzeby młodych mieszkańców Helu, którzy oczekują atrakcyjnej formy uczestnictwa w kulturze - podkreśla Grażyna Rotta. - W ramach projektu odbędą się nieznane na naszym terenie, a bardzo popularne w dużych ośrodkach zajęcia, które poprowadzą wysokiej klasy eksperci, doświadczeni pedagodzy, certyfikowani nauczyciele i trenerzy, przygotowani do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto