Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oferty pracy, stoiska firmowe i szkolne. Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Pucku [zdjęcia, video]

Magdalena Kupska
Magdalena Kupska
21 marca w hali sportowej Powiatowego Ośrodka Sportu Młodzieżowego w Pucku, odbyły się Targi Edukacji i Pracy. Wzięli w nich udział pracodawcy, osoby szukające zatrudnienia, uczniowie szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych, wyższe uczelnie, studenci oraz wszyscy zainteresowani rozwojem własnej kariery zawodowej.

Uczestnicy targów mogli zapoznać się z ofertami pracy w powiecie, województwie, kraju i za granicą, a także ofertami pracy dla cudzoziemców. Szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe prezentowały ofertę edukacyjną dla młodzieży. Przedstawiały również propozycje dla dorosłych: kursy zawodowe, szkoły policealne, studia wyższe.

W czasie targów firmy przedstawiały się potencjalnym pracownikom. Dla osób bezrobotnych i uczniów, którzy wkraczać będą na rynek pracy, była to okazja do odbycia pierwszych rozmów z pracodawcami. Szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe zachęcały do rekrutacji w swoich placówkach.

Ofertę prezentowało m. in. Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku.

– Przekonujemy dziś, żeby absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych przyszli do naszej szkoły – mówi Adam Rewa, uczeń kierunku informatyka w PCKZiU. – Mamy bardzo rozbudowaną ilość certyfikatów jakie można zdobyć chodząc na nasze zajęcia. Co roku dodawane są nowe certyfikaty, które gwarantują lepszy start w przyszłość. Po ukończeniu nauki w naszej szkole można np. zostać informatykiem, sprzedawcą, kucharzem czy mechanikiem. Mamy też dodatkowy kierunek programisty – zachęca.

Dla szkół targi są okazją do spotkań, przedstawienia nowych kierunków i promowania oferty edukacyjnej.

– Organizujemy kwalifikacyjne kursy w zawodzie krawiec, które są obecnie bardzo popularne, ponieważ wiele kobiet chce nauczyć się szyć własne kreacje – mówi Grzegorz Pałucki, wicedyrektor PCKZiU w Pucku. Kurs opiekuna medycznego, również jest bardzo potrzebny i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Technik BHP, administracji, rachunkowości- to nasze kierunki sztandarowe. Może niewiele osób o tym wie, ale w naszej szkole można też zdobyć uprawnienia rolnicze – podkreśla wicedyrektor.

Uczniowie mogą nie tylko zapoznać się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, prowadzonych na terenie powiatu puckiego, ale wziąć udział w zajęciach praktycznych. Uczestnicy targów brali udział w warsztatach, w czasie których dowiedzieli się jak napisać CV, co zrobić i czego nie robić, żeby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, a także jak skutecznie się komunikować.

– Targi to również możliwość skorzystania z warsztatów doradztwa zawodowego oraz z wejścia do escape roomu, który odbywa się pod hasłem „Festiwal zawodów” – mówi Justyna Thiel, powiatowy koordynator ds. doradztwa zawodowego. W escape roomie zaprezentowano zawody, które dziś występują już bardzo rzadko, jak np. szewc oraz zawody przyszłości. W escape roomie zalazły się też profesje, które znajdują się w ofercie naszych szkół powiatowych.

Wśród wystawców targów znalazł się między innymi Instytut Badań Edukacyjnych, który prezentował Zintegrowany System Kwalifikacji.

– ZSK opisuje, porządkuje i zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze, Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji – mówi Dorota Hejza, doradca regionalny do upowszechniania zintegrowanego systemu kwalifikacji w Instytucie Badań Edukacyjnych. Obecnie wszystko bardzo szybko się zmienia, a kończąc edukację nie przestajemy się uczyć. System ten ma wspierać uczenie się przez całe życie. Każda osoba w dowolnym momencie kiedy będzie chciała nabyć lub potwierdzić jakąś swoją kompetencję i zamienić ją na certyfikat, będzie mogła w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji znaleźć czy taka kwalifikacja jest dostępna i gdzie można ją przeprowadzić.

Wśród pracodawców wystawiających swoje stanowisko na targach była również Stocznia Remontowa Nauta.

– Branża okrętowa obecnie poszukuje wielu specjalistów: monterów, murarzy, elektryków – mówi Jarosław Staluszka z biura marketingu Stoczni Remontowej Nauta. – Jest to ciekawa praca, dobrze płatna, przygotowująca również do ewentualnego wyjazdu za granicę, bo zawód ten jest poszukiwany w całej Europie. Ostatnie lata były okresem stagnacji polskim przemyśle okrętowym. Po upadku stoczni gdyńskiej, gdańskiej, szczecińskiej, które co roku wypuszczały na rynek dużo specjalistów, odczuwalny był duży brak pracowników. Otwarcie granicy z Ukrainą pomogło nam w dużym stopniu funkcjonować. Chcielibyśmy też, żeby młodzi Polacy nie musieli wyjeżdżać za granicę, ale zostali w Polsce i tutaj pracowali. Choć w stoczni zarabia się dobrze, to w Norwegii zarobki są pięciokrotnie wyższe niż w Polsce.

Wojewódzki Urząd Pracy, przedstawił szczegóły dotyczące ofert pracy za granicą i bezpiecznych wyjazdów do pracy.

Powiatowe Targi Pracy i Edukacji zostały zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Pucku i Powiatowy Urząd Pracy w Pucku.
ZOBACZ TEŻ: Powiatowe Targi Edukacji i Pracy


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto