Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opalanie na plaży - lekarze przestrzegają, by nie zaszkodzić sobie

Roman Kościelniak
Opalanie na plaży
Opalanie na plaży Roman Kościelniak
Opalanie na plaży - lekarze przypominają kilka najważniejszych zasad. Najważniejsze, to umiejętnie dozować ilość przyjmowanych promieni słonecznych, by nie nabawić się udaru.

Opalanie na plaży - warto zapamiętać kilka zasad, by nie doszło do oparzenia skóry.

Niemal każdy turysta, który przyjeżdża nad morze, chce się w bardzo krótkim czasie opalić na brązowo. Lekarze przestrzegają, że nie należy się z tym spieszyć.

- Musimy stopniowo zwiększać dawki ekspozycji na słońce - zaleca dr Przemysław Ciura, lekarz z oddziału wewnętrznego szpitala w Pucku. - Zwłaszcza powinny uważać osoby z jasną karnacją skóry.
W upalne dni lepiej się nie wystawiać na słońce od godz. 11 do 14. Wówczas promieniowanie jest najsilniejsze. I nie zapominajmy o stosowaniu kremów do opalania z filtrami, które ochronią naszą skórę.
- Pozwalają one na uzyskanie pięknej brązowej opalenizny - mówi lekarz. - Jednak na taki efekt trzeba będzie poczekać.

Wychodząc na plażę, należy zabrać ze sobą jakieś nakrycie głowy. Przed silnymi promieniami powinniśmy szczególnie chronić głowy dzieci oraz osób starszych. Bezwzględnie trzeba zasłonić wszelkie znamiona na skórze.
- Podczas kąpieli słonecznej musimy cały czas popijać płyny, które zapobiegną odwodnieniu - mówi dr Przemysław Ciura. - W żadnym wypadku nie powinien to być alkohol.

Leki, zwłaszcza hormony, antydepresyjne oraz antybiotyki mogą zadziałać na słońcu uczulająco. Wychodząc na plażę, należy zmyć z powierzchni ciała maści lecznicze.
- Jedynym kosmetykiem może być krem do opalania - mówi pucki lekarz.

Sprawdź pogodę na najbliższe dni

W razie wystąpienia na skórze oparzeń słonecznych trzeba bezwzględnie schować się w cieniu. Miejsca chore należy smarować środkami natłuszczającymi. Najlepsze są te zawierające pantenol.

- Pacjenta, który doznał udaru słonecznego, powinno się umieścić w chłodnym miejscu - radzi dr Ciura. - Ponadto trzeba podawać choremu dużo płynów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto